начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

данък

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


данък

Мнениеот Таня » 27 Сеп 2004, 11:51

Здравейте, не съм от вашата гилдия и тези неща не са ми ясни, но като обикновен данъкоплатец ме интересува, дали с мъжа ми дължим данък за това, че сме продали апартамент, който той получи преди години като дарение от неговите родители.Много ме притеснява и сумата на този данък /продажбата е на стойност 13000лв/!
Много благодаря на всички отзовали се!
Таня
 

Re: данък

Мнениеот гала » 27 Сеп 2004, 12:09

Да , за съжаление дължите данък за недвижим имот - чл. 10 от Закона за местните данъци и такси . Не мога да кажа колко точно ще е размера на данъка , но базата за определяне на данъка не е пазарната стойност , а данъчната му оценка . Тя се изважда от Общината по местонахождение на имота .
гала
 

Re: данък

Мнениеот protekta » 27 Сеп 2004, 13:30

Колежке, пак отговаряте, без да мислите /съжалявам, че го казвам, но е факт/. Данъкът по чл.10 от ЗМДТ е т.нар. преди "данък сгради". Той се плаща ежегодно, докато имотът е тяхна собственост, а не след като са го продали.
protekta
Потребител
 
Мнения: 428
Регистриран на: 10 Сеп 2003, 12:32
Местоположение: София

Re: данък

Мнениеот protekta » 27 Сеп 2004, 13:38

Явно Ви интересува дали трябва да платите данък върху дохода, реализиран от продажбата на този имот.
За да получите отговор на този въпрос, трябва малко повече информация от Ваша страна.
Според чл. 12 от ЗОДФЛ не подлежат на облагане:

1. доходите от продажба или замяна на:

а) апартамент, къща или вила, включително прилежащата земя, при условие, че са били основно жилище на продавача не по-малко от три години преди продажбата или замяната;

б) до два недвижими имота, които не са основно жилище на продавача, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако времето между придобиването и продажбата или замяната е повече от 5 години.
Така че е много вероятно да не дължите никакъв данък, ако се "вмествате" в някоя от посочените хипотези.
protekta
Потребител
 
Мнения: 428
Регистриран на: 10 Сеп 2003, 12:32
Местоположение: София

Re: данък

Мнениеот Таня » 27 Сеп 2004, 15:08

Апартаментът беше дарен на мъжа ми през 2000г., а го продадохме преди 3 месеца, т.е. няма 5 години.
Как се разбира, дали е основно жилище на продавача?Ние не живеехме там /при свекърва ми/, а бяхме на квартира в друго жилище.
Таня
 

Re: данък

Мнениеот гала » 27 Сеп 2004, 15:15

А сега да ви видя колега ?
Уважаема Таня ,какъв данък тогава искате да знаете дали дължите ?????
Това какво е било преди да го купите не ви интересува .
Данъците обикновено винаги са за купувача . Всеки след като купи имот плаща данък за ндвижимия имот в общината .
Просто идете и проверете . Данъчната оценка важи една година имайте предвид.

А Вие колега не правете ревизия на моите изказвания , ако обичате . А и аз не съм впе4атлена от вашите отговори .
гала
 

Re: данък

Мнениеот Таня » 27 Сеп 2004, 15:21

Благодаря ти, Гала, но всъщност наистина ме интересува, дали ще обложат с данък сумата, която сме придобили след продажбата на апартамента /13000лв/, и ако я обложат, горе-долу каква е сумата?
Таня
 

Re: данък

Мнениеот sashuratora » 27 Сеп 2004, 15:31

Таня,

Ако въпросът ти е дали дължиш данък общ доход, отговорът е не, защото на основание чл. 12, ал. 2 от Закона за облагане на доходите на физическите лица не е доход полученото от продажба или замяна на имущество, придобито по дарение. А щом няма доход - то няма и данък.
sashuratora
 

Re: данък

Мнениеот Таня » 27 Сеп 2004, 15:36

Много Ви благодаря! Това ми беше въпросът, и сега действително ми стана по-леко от получения отговор.Желая Ви много успехи!
Таня
 

Re: данък

Мнениеот гала » 27 Сеп 2004, 15:44

Доходи от продажба и замяна на недвижимо и движимо имущество
Чл. 24. (Изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г.) (1) Данъчната основа при продажба или замяна на недвижимо имущество е разликата между продажната и по-високата от фактическата и актуализираната цена на придобиване на това имущество.

Таня това е цитат от Закона за облагане доходите на физически лица .


3) При определяне на актуализираната цена на придобиване на имущество по ал. 1 и 2 се прилагат разпоредбите на чл. 33, ал. 1 от Закона за местните данъци и такси.
. недвижимите имоти-по данъчна оценка съгласно приложение № 2;

А това е цитат от Закон за местните данъци и такси

Това означава че ще платите данък върху така реализираната печалба от продажбата а тя е разликата между продажната цена и цената посочена в данъчната оценка . Не може да нямате оценка , тя се изисква при продажбата .
гала
 

Re: данък

Мнениеот гала » 27 Сеп 2004, 15:47

Ама колега вие не сте разбрали , тя го е придобила чрез дарение , но след това го продава чрез сделка покупко- продажба .
гала
 

Re: данък

Мнениеот sashuratora » 27 Сеп 2004, 15:49

Да, по принцип е така, но само когато има облагаем доход (т.е. извън хипотезите на чл. 12 ЗОДФЛ) - например когато имотът е придобит чрез продажба. В случая е придобит по дарение, което е специална хипотеза на освобождаване от данък по чл. 12, ал. 2 ЗОДФЛ.
sashuratora
 

Re: данък

Мнениеот гала » 27 Сеп 2004, 15:55

Да съгласих се . Благодаря .
гала
 

Re: данък

Мнениеот protekta » 27 Сеп 2004, 15:58

Да, прав/а/ си. Пропуснала съм, че е имотът е придобит чрез дарение.
protekta
Потребител
 
Мнения: 428
Регистриран на: 10 Сеп 2003, 12:32
Местоположение: София


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron