начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Как да оправя документално тези два случая с МПС?

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Как да оправя документално тези два случая с МПС?

Мнениеот emilv94c66u » 04 Юли 2020, 10:08

Здравейте, преди 4-5 години допуснах голяма грешка, която не знам как да реша в момента.
Става въпрос за две коли, ще обясня подробно какво и как се случи. Мъж съм на 50 години, инвалид с телк, от Област Русе сме.
през 2015 година купихме кола от град Ямбол, направихме Покупко Продажба Договор в град Русе, на мое име с цел да ползваме по нисък данък и безплатна винетка. След Покупко Продажба Договора, колата се счупи, имаше сериозна повреда в мотора, и я продадох на частно лице за части, като договора талоните и номерата са в мен. Мислех че с договора номерата и талона мога да я спра от движение без колата да минава Кат, но се оказа че не може, искаха ми колата за да прехвърлят собствеността, а аз вече я нямам, и нямам връзка с купувачите. Не знам дори и в данъчното дали се води на мен, случката се разигра преди пет години. Книжка нямам, синът ми е шофьорът.

Втория случай!
Същата ситуация, само че се случи през 2016 година, а въпросната кола е от същата област, Русе.
Купихме кола и след Покупко Продажба Договор, синът ми се обърна с нея в гора, няма други участници, и в акта пише че щетите са по колата, като имаме и снимки, цялата беше намачкана, след което частници я купиха за скраб, договора талоните и номерата са в нас. В кат ни казаха че не могат да бракуват кола която е от друга област, става въпрос за първия случай, втория случай, колата е от Русе.
При условие че са минали 4-5 години и имаме номерата, талоните и Покупко Продажба Договор, как да оправим тези коли,за да ми е мирна главата? Знам че постъпката е глупава, не е умишлена, но като не е запознат човек. Някой ме беше излъгал че мога да ги оправя с Покупко Продажба Договор, талоните и номерата, отивам в Кат и ги спирам, а накрая се оказа че искат МПС-то за първия случай, а за втория случай не знам. Как да постъпя в двата случая? Да отида при началника на Кат, или при Адвокат, или поне да знам какво и как да направя.
emilv94c66u
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 03 Юли 2020, 21:28

Re: Как да оправя документално тези два случая с МПС?

Мнениеот doondie » 05 Юли 2020, 06:42

Би следвало на първата кола да са ѝ сменени номерата, след като е от друга област. Вече това изискване го няма, но тогава трябва да е било така. Не виждам тогава как може да е проблем, че била от друга област.

Основният проблем според мен е, че т.нар. продажба за скрап е станала неофициално. Трябвало е автомобилът първо да бъде обявен за бракуван и да му е снета регистрацията, след като реален договор за последваща епродажба няма.

Вижте дали не можете да я обявите за открадната, тъй като реално колата е "изчезнала".
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Как да оправя документално тези два случая с МПС?

Мнениеот thebeast » 05 Юли 2020, 12:56

1.Отивате в КАТ като носите договорите и талоните и искате да регистрирате автомобилите на Ваше име като заявявате желание номерата да останат същите.
2.След 5 дни Отивате в общината в отдел "Местни данъци и такси" или както са го кръстили и подавате декларация по чл. 54 от ЗМДТ за единия автомобил (с по-голямата мощност)като вписвате като собственик и съпругата, ако имате такава, и прилагате експертното решение на ТЕЛК, за да ползвате облекчение за намалената работоспособност.
3.Заплащате данъците за автомобила с по-малката мощност, както и тези за декларирания автомобил на името на съпругата, ако имате такава. Това всичко за целия период от придобиването до първата вноска за 2020 г. вкл.
4.Отивате в КАТ и прекратявате регистрацията на двата автомобила като декларирате, че ще ги съхранявате в частен имот (адреса на някоя селска къща).
5.След 5 дни заплащате остатъка от данъците за м. юли.
6.Сагата свършва успешно и главата е много мирна.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Как да оправя документално тези два случая с МПС?

Мнениеот thebeast » 05 Юли 2020, 13:07

Допълнение към т. 4 - Носите номерата и талоните.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Как да оправя документално тези два случая с МПС?

Мнениеот jhoro » 05 Юли 2020, 15:26

doondie написа:Основният проблем според мен е, че т.нар. продажба за скрап е станала неофициално. Трябвало е автомобилът първо да бъде обявен за бракуван и да му е снета регистрацията, след като реален договор за последваща епродажба няма.

Глупости!
Колата не е „бракувана“ (такова понятие няма), а разкомплектована (разглобена)!
Писах на друго място вече - това обстоятелство се декларира (може и устно) и въпросите спират!

И без това - при прекратена регистрация, това вече не е МПС, а определено количество желязо (и други).
Пп. В България все още няма понятие, аналогично на „SORN (statutory off-road notification)“ - „законово известяване за офроуд“.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Как да оправя документално тези два случая с МПС?

Мнениеот doondie » 05 Юли 2020, 17:34

jhoro написа:Глупости!
Колата не е „бракувана“ (такова понятие няма), а разкомплектована (разглобена)!
Писах на друго място вече - това обстоятелство се декларира (може и устно) и въпросите спират!

И без това - при прекратена регистрация, това вече не е МПС, а определено количество желязо (и други).
Пп. В България все още няма понятие, аналогично на „SORN (statutory off-road notification)“ - „законово известяване за офроуд“.
Под бракуване се има предвид точно това. Не е наложително терминът да е като по наредба. Всеки разбира идеята - автомобилът става на части и/или отива "за желязо".

Видях другата тема, след като писах в тази. Абсолютно същата, но тук няма модератори да ги слеят. Както и да е. Не мисля, че има такова животно като устно деклариране. В България все още голяма част от административното обслужване се осъществява лично и на място, съответно с попълване на декларация на хартия и прочие. Най-големият куриоз е, че отписването на автомобил в КАТ не значи автоматично и спиране на данъчната регистрация, т.е. може в един момент да се окажеш осъден за недължими данъци.

Малка вметка - "офроуд" се води едва ли не спорт. SORN е по-скоро известие за (временно) спиране от движение с цел неплащане на данък и застраховка за автомобил, който не се ползва към настоящия момент и се съхранява в частен имот. Любопитно колко още десетилетия трябва да минат, за да се въведе подобна декларация и в нашата джунгла.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Как да оправя документално тези два случая с МПС?

Мнениеот jhoro » 05 Юли 2020, 18:26

doondie - виждам, че говорим за едно и също, но с различни думи!
Само да уточня - разкомплектоване/бракуване може да стане и без дерегистрация! Но тогава - няма ауто, но данъка си остава.
Съответно - направена дерегистрация не означава, че автомобилът става на части и/или отива "за желязо". Защото
Чл. 2. (3) Този закон се прилага и за пътищата, които не са отворени за обществено ползване, освен ако с други правни разпоредби или от собственика или администрацията, управляваща пътя е определено друго. Компетентността на органите за контрол по този закон не се разпростира върху пътищата, които не са отворени за обществено ползване.
Тоест - ако имам достатъчно голям имот (примерно - 20-нна дка или повече) с път вътре - мога да си карам там нерегистрирано МПС.
doondie написа:Най-големият куриоз е, че отписването на автомобил в КАТ не значи автоматично и спиране на данъчната регистрация, т.е. може в един момент да се окажеш осъден за недължими данъци.

Малка вметка - "офроуд" се води едва ли не спорт. SORN е по-скоро известие за (временно) спиране от движение с цел неплащане на данък и застраховка за автомобил, който не се ползва към настоящия момент и се съхранява в частен имот. Любопитно колко още десетилетия трябва да минат, за да се въведе подобна декларация и в нашата джунгла.

Точно нова - не е куриоз в България! По-скоро се учудих (преди 4 години) когато отивайки от КАТ в МДТ и ... те вече знаеха, че аутото е отписано!

Пп. Колкото до „off-road“ - значението си е само едно„извън пътя“! Каква гражданственост е придобило в България е друг въпрос!
Да си чувал за ...„Хилти Бош“? Или за „Ксерокс Коника“? Или за „Джип БМВ“?
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Как да оправя документално тези два случая с МПС?

Мнениеот doondie » 06 Юли 2020, 12:25

jhoro написа:Само да уточня - разкомплектоване/бракуване може да стане и без дерегистрация!
Това повдига въпроса доколко едно такова действие е законосъобразно обаче. :?

jhoro написа:Точно нова - не е куриоз в България! По-скоро се учудих (преди 4 години) когато отивайки от КАТ в МДТ и ... те вече знаеха, че аутото е отписано!
Странна работа. Мой роднина точно за това беше осъден преди 2 години - неплащане на данъци, един от които беше за отдавна дерегистриран автомобил - още преди 20 години. Постоянният му адрес е в община Свищов, затова трябваше да ходи до КАТ-Велико Търново, а после и до Община Свищов, за да оправи нещата. Той дори си пазеше някаква бележка за спирането от движение. Или институциите вече най-сетне обменят информация, или това е различно в различните области или общини.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Как да оправя документално тези два случая с МПС?

Мнениеот jhoro » 06 Юли 2020, 18:28

doondie написа:Това повдига въпроса доколко едно такова действие е законосъобразно обаче. :?

Казаното е толкова абсурдно, че няма нужда от коментар.
doondie написа:Странна работа. Мой роднина точно за това беше осъден преди 2 години - неплащане на данъци, един от които беше за отдавна дерегистриран автомобил - още преди 20 години. Постоянният му адрес е в община Свищов, затова трябваше да ходи до КАТ-Велико Търново, а после и до Община Свищов, за да оправи нещата. Той дори си пазеше някаква бележка за спирането от движение. Или институциите вече най-сетне обменят информация, или това е различно в различните области или общини.

Ако си прочетеш сам написаното - ще сецсетил, че не е,странно.
Автомобила е дерегистран преди 20 години. Тогава е нямало връзка КАТ-МДТ и уведомлението се е подавало „на гише”.
Осъждането е преди 2 години - за пропуски в миналото.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Как да оправя документално тези два случая с МПС?

Мнениеот ivanov_p » 08 Юли 2020, 19:16

emilv94c66u написа:Здравейте, преди 4-5 години допуснах голяма грешка, която не знам как да реша в момента. Втория случай!


Много дълго за четене. Прехвърлихте ли колите в КАТ на свое име?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Как да оправя документално тези два случая с МПС?

Мнениеот jhoro » 08 Юли 2020, 22:01

ivanov_p написа:Много дълго за четене. Прехвърлихте ли колите в КАТ на свое име?

Вътре - в „дългото четене” пише, че процедурите са спрели след договорите. Не е имало пререгистрации.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron