начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Продажба на МПС платен данък

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Продажба на МПС платен данък

Мнениеот rradev » 14 Мар 2020, 13:01

Здравейте,
В началото на Април 2020 ми предстой продажба на автомобил. Това, което прочетох е, че трябва да имам документ за платен данък, но въпросът ми е за коя година? Имам платен данък за 2019 година, но при положение, че ще продавам автомобила през Април 2020, трябва ли да имам бележка за платен данък за цялата 2020 година или трябва да платя само данъка дължим до Юни 2020, тъй като годишният данък е разделен на две вноски?
rradev
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 06 Авг 2013, 10:10

Re: Продажба на МПС платен данък

Мнениеот doondie » 15 Мар 2020, 01:56

Здрасти,

Според информацията тук, при покупко-продажба на МПС трябва:
Документ за платен от продавача данък върху превозните средства до момента на прехвърлянето на собствеността, съгласно чл. 52 от ЗМДТ. Ако данъкът е платен до края на календарната година, купувачът не дължи данък върху превозните средства. В случай че данъкът не е заплатен до края на годината, купувачът е длъжен в двумесечен срок от прехвърлянето да подаде декларация за притежавано МПС и да заплати данъка за съответните месеци.
Т.е. към момента на сделката трябва да няма задължения.

Данъкът може да е различен в общината на купувача, така че може да се окаже, че ще е по-изгодно за него, ако данъкът е платен за цялата година. Дори да е същият, той просто може да ти възстанови парите за месеците до края на годината (или докогато си платил, ако може/трябва на повече от 1 вноска), ако вече си платил данъка.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Продажба на МПС платен данък

Мнениеот viachy » 15 Мар 2022, 23:13

doondie написа:Здрасти,

Според информацията тук, при покупко-продажба на МПС трябва:
Документ за платен от продавача данък върху превозните средства до момента на прехвърлянето на собствеността, съгласно чл. 52 от ЗМДТ. Ако данъкът е платен до края на календарната година, купувачът не дължи данък върху превозните средства. В случай че данъкът не е заплатен до края на годината, купувачът е длъжен в двумесечен срок от прехвърлянето да подаде декларация за притежавано МПС и да заплати данъка за съответните месеци.
Т.е. към момента на сделката трябва да няма задължения.

Данъкът може да е различен в общината на купувача, така че може да се окаже, че ще е по-изгодно за него, ако данъкът е платен за цялата година. Дори да е същият, той просто може да ти възстанови парите за месеците до края на годината (или докогато си платил, ако може/трябва на повече от 1 вноска), ако вече си платил данъка.


Здравейте,

Имам абсолютно същия въпрос като колегата и реших да използвам неговата тема, вместо да отварям нова.
За съжаление от отговора ви абсолютно нищо не става ясно.

За това ще питам по-малко по различен начин въпроса, с надежда, че някой може да даде разбираем отговор.

Ако да кажем трябва утре да продам колата си, и съм платил данъка до Юни 2022г, това достатъчно ли е ? (имайки предвид че сега е средата на Март)

Или трябва да платя и данъка за втората половина от 2022г - демек от Юни до края на годината, за да излезе при нотариуса, че няма задължения?

По принцип си плащам данъците през портала на ДСК, защото има директна връзка към НАП. Като вляза там сега, излиза че имам задължение - 2ра вноска за МПС-то, и крайна дата за плащане Октомври месец.

Благодаря предварително
viachy
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Яну 2010, 00:19

Re: Продажба на МПС платен данък

Мнениеот doondie » 16 Мар 2022, 01:56

viachy написа:Ако да кажем трябва утре да продам колата си, и съм платил данъка до Юни 2022г, това достатъчно ли е ? (имайки предвид че сега е средата на Март)

Или трябва да платя и данъка за втората половина от 2022г - демек от Юни до края на годината, за да излезе при нотариуса, че няма задължения?
Привет,

Смятам, че ясно съм обобщил, че трябва да няма задължения към момента на прехвърляне.
Ще дам пример. Преди 10-ина дни ходих на годишен технически преглед. За да мина, трябваше да имам застраховка и платен данък. Застраховка имах, обаче данъкът за 2022 година все още не е платен, но нямаше проблем с прегледа.

Моят съвет е да не се плаща допълнително, ако не е наложително. Дори за първата половина на годината недейте. Ако нотариусът каже, че трябва или така се разберете с купувача, тогава го платете и готово.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Продажба на МПС платен данък

Мнениеот viachy » 16 Мар 2022, 11:40

Благодаря за отговора. Ще го видим при нотариуса какво ще каже. Вече съм платил данъка за първата половина от 2022, така че би трябвало да е ОК
viachy
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Яну 2010, 00:19

Re: Продажба на МПС платен данък

Мнениеот alsted » 16 Дек 2022, 10:02

Моето питане е по-скоро изразяване на възмущение.
При продажба на кола има изискване за платен данък. Т.е. - за всяка новопридобита кола в текущата година, данъкът е платен. В местното данъчно автоматично получават инфо, че вие сте придобили ново имущество (колата), но не знаели, че данъкът й е платен. На практика вие сте длъжни да отидете и да докажете това с бележката! Не знам това някъде да е регламентирано? Ако ви се наложи да ползвате услугите на някоя институция, която има право да проверява данъчните ви задължения, ще бъдете върнати ... В моя случай - ГТП. Бях чакал 2 часа за да разбера, че не съм си платил данъка. Убежденията, че това не е така, не помагат - има софтуерно блокиране и толкова! Отивам в данъчното да оправяме грешката. "Дайте касовата бележка". Ха добро утро ... Алтернатива - платете. Ако я занесете ще ви бъдат приспаднати за следващата година. Притиснат от времето, просто плащам. Нови два часа на опашката за ГТП. На следващия ден с бележката в ръка - пред гишето в данъчното. Снимаха я (?), но ми казаха, когато си плащам следващите данъци да си я нося пак и да им кажа ...
Това нормална практика ли е - автоматично подаване на информация за придобито имущество, но не и затова, че данакът му е платен?
alsted
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 17 Мар 2013, 17:56

Re: Продажба на МПС платен данък

Мнениеот thebeast » 22 Яну 2023, 02:10

Обадете им се по телефона да Ви прихванат платеното в повече за 2022 г. с дължимото за 2023 г.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron