начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Не знаех,че съм наследник

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Не знаех,че съм наследник

Мнениеот klara_92 » 10 Фев 2020, 15:50

Здравейте! Днес разбрах,че баща ми е наследник на имот(за който той не е подозирал),и има задължения от 2010г до 2019г за неплатени данъци.До момента,никой и по никакъв начин не го е уведомил за въпросното задължение!!! Моля,кажете ми,само аз ли смятам,че е пълен абсурд до момента нито една институция да не го е уведомила за това задължение,и имат ли,това право! Искам да отбележа,че през тези почти десет години,в който той редовно е плащал данък за лек автомобил и данък на бащината си къща,никъде не е отразено задължение!
klara_92
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Фев 2020, 15:36

Re: Не знаех,че съм наследник

Мнениеот ivan_lawyer » 10 Фев 2020, 17:24

Еми - за погасяване е една част, но по принцип си се трупат.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Не знаех,че съм наследник

Мнениеот klara_92 » 11 Фев 2020, 10:09

А редно ли е,за толкова години да не е имало нищо,и изведнъж...хоп-данък! Спали ли са в това данъчно,аз не мога да си обесня!
klara_92
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Фев 2020, 15:36

Re: Не знаех,че съм наследник

Мнениеот ina53 » 11 Фев 2020, 21:45

Здравейте, такава ситуация често се среща. Обикновено е починал далечен роднина и той има няколко наследници, които не знаят за това поради различни причини: примерно наследеният имот се намира някъде далеч или когато не са поддържали връзка с наследодателя. Първо вижте дали има и други наследници на имота, като се снабдите с удостоверение за наследници или го поискайте от някой, ако вече има издадено таковал След това трябва да знаете горе-долу каква е стойността на имота, за да прецените дали да приемате наследството. В случай, че задълженията са в повече от стойността на имота може да направите отказ от наследство по реда на глава 4- та от Закона за наследството, прочетете я. Относно битовите задълженията, както и за местни данъци и такси има давностен срок от 3 години, но те не се погасяват автоматично, а само след като се възрази за това, че са погасени по давност в съда, в хода на образувано дело за събирането на тези задължения.
ina53
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 25 Мар 2009, 18:09

Re: Не знаех,че съм наследник

Мнениеот kalahan2008 » 11 Фев 2020, 22:34

ina53 написа:Относно битовите задълженията, както и за местни данъци и такси има давностен срок от 3 години.

За задълженията към комуналните дружества (за ток, вода, парно) съм съгласен, че давността е 3 години, но за местни данъци и такси не е така - за тях давността е 5 години и започва да тече от 1 януари на годината, следваща годината, когато е трябвало да се платят - чл. 171, ал. 1 ДОПК.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Не знаех,че съм наследник

Мнениеот tochotocho » 12 Фев 2020, 10:27

Безобразие ! Нито държавата, нито общината да не потърсят и уведомят лицето,че е наследник. И това лице също НЕ ЗНАЕ,че въпросния роднина е починал и той е наследник. И в съответната данъчна служба продължават да си пращат ИЗВЕСТИЯ за данъците - към починалия. Проучи въпроса -има ли такова задължение Общината или друга институция. Ако ДА, ИСК за щети към държавата и общината. Ако спечелиш делото, то няма да те освободят от главницата по задълженията , а само за лихвите!
Прецени !!! Ама,че безобразие !!!
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Не знаех,че съм наследник

Мнениеот teogeo » 15 Фев 2020, 23:18

tochotocho написа:Безобразие ! Нито държавата, нито общината да не потърсят и уведомят лицето,че е наследник. И това лице също НЕ ЗНАЕ,че въпросния роднина е починал и той е наследник. И в съответната данъчна служба продължават да си пращат ИЗВЕСТИЯ за данъците - към починалия. Проучи въпроса -има ли такова задължение Общината или друга институция. Ако ДА, ИСК за щети към държавата и общината. Ако спечелиш делото, то няма да те освободят от главницата по задълженията , а само за лихвите!
Прецени !!! Ама,че безобразие !!!


Данъчната администрация няма задължение да ти изпраща уведомления и напомняния.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Не знаех,че съм наследник

Мнениеот tochotocho » 16 Фев 2020, 11:02

Имате късмет ,че жилището не е топлофицирано. За обратното жална ви майка - от Топлофикация. Натрупани са задължение, колкото струва жилището !
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Не знаех,че съм наследник

Мнениеот gatagogo » 25 Юни 2020, 10:46

kalahan2008 написа:
ina53 написа:Относно битовите задълженията, както и за местни данъци и такси има давностен срок от 3 години.

За задълженията към комуналните дружества (за ток, вода, парно) съм съгласен, че давността е 3 години, но за местни данъци и такси не е така - за тях давността е 5 години и започва да тече от 1 януари на годината, следваща годината, когато е трябвало да се платят - чл. 171, ал. 1 ДОПК.


Здравейте, и моят въпрос е свързан с възражение за погасяване по давност по чл. 171 от ДОПК - установихме задължения към община за местни данъци и такси от 2014 година.
Понеже срокът започва да тече от 1 януари на годината следваща годината, за която е задължението, това означава ли че към днешна дата през юни 2020 отпадат и задълженията за 2015 година?
Като, разбира се, подготвям възражение за подаване в общината.

И още един бонус въпрос - данък и такса смет са начислени за селски имот, от който никога не е съществувало сметоизвозване - услугата сметоизвозване никога не ни е била предоставена. Има ли как да декларирам това за миналите вече години и да отпадне тази такса смет? По кой член?
Благодаря предварително!
gatagogo
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Юни 2020, 10:36

Re: Не знаех,че съм наследник

Мнениеот jhoro » 25 Юни 2020, 22:20

gatagogo написа:Здравейте, и моят въпрос е свързан с възражение за погасяване по давност по чл. 171 от ДОПК - установихме задължения към община за местни данъци и такси от 2014 година.
Понеже срокът започва да тече от 1 януари на годината следваща годината, за която е задължението, това означава ли че към днешна дата през юни 2020 отпадат и задълженията за 2015 година?
Като, разбира се, подготвям възражение за подаване в общината.

Не Ви е точна формулировката.
Задълженията не отпадат по давност - отпада възможността за принудително събиране.
И другото - давността не се прилага служебно, необходимо е въпросното възражение.
За датите е така - от 01.01.2020 може да възразите за задължения от преди 31.12.2014 г, ако давността не е прекъсвана или спирана.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron