начало

Видин вече има нов районен прокурор Видин вече има нов районен прокурор

Прав ли съм за данък върху доход от продажбата на имот

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прав ли съм за данък върху доход от продажбата на имот

Мнениеот sploty1 » 17 Апр 2019, 16:17

Здравей те!
През 2018 г. закупих 1/2 част от апартамент за 20 000лв.,като апартамента щеше да ми е основно и единствено жилище,но бе продаден през тази 2019 година и аз получих 40 000 лв за моя дял.
Сега ще си купувам апартамент пак основен и единствен за 40 000лв.
Въпроса ми е аз като ФЛ трябва да декларирам продажбата на 1/2 от апартамента в НАП през 2020 година и платя данък върху разлика от покупко-продажбата=20 000лв.-10%.
Така ли е?
sploty1
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Апр 2019, 15:31

Re: Прав ли съм за данък върху доход от продажбата на имот

Мнениеот kociboss » 29 Сеп 2019, 22:10

Дали е 1/2, 1/50 или 1/1, както и дали е основно жилище, няма значение за данъчното облагане.

Условията да НЕ плащате са в чл. 13 ЗДДФЛ:
Ако са минали 3 години от покупката до продажбата за 1 имот и 5години за 2 имота.

В описаната ситуация Вие дължите данък върху разликата според ЗДДФЛ.

Разбира се... можете и да си премълчите и ако не сте "данъчно-интересен обект", можете да се разминете с плащането ако 5+1 години не ви проверяват ;)
kociboss
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 02 Окт 2017, 14:50
Местоположение: София


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron