начало

Съдът в Люксембург казва плаща ли се отпускът на незаконно уволнените Съдът в Люксембург казва плаща ли се отпускът на незаконно уволнените

Данък при продажба на жилище

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Данък при продажба на жилище

Мнениеот ilian_todorov » 21 Юли 2016, 18:59

Закупен е апартамент 142 кв. м. от ЧСИ за около 79 000 лева. Данъчната оценка на жилището обаче е нереално много висока, близо 180 000 лева заради огромната тераса (70 кв.м.) на апартамента. Ако собственикът реши да продаде същата година апартамента за сумата за която е купен - 79 000 лева, ще плати ли данък? :?:
ilian_todorov
Потребител
 
Мнения: 873
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Данък при продажба на жилище

Мнениеот jhoro » 21 Юли 2016, 20:14

Вие за кой данък точно питате?
Данък при придобиване на имущества по дарение и по възмезден начин
Чл. 44. (1) Обект на облагане с данък са имуществата, придобити по дарение, както и недвижимите имоти, ограничените вещни права върху тях и моторните превозни средства, придобити по възмезден начин.
Чл. 45.
(1) Данъкът се заплаща от приобретателя на имуществото по чл. 44, а при замяна - от лицето, което придобива имуществото с по-висока стойност, освен ако е уговорено друго. В случай, когато е уговорено, че данъкът се дължи от двете страни, те отговарят солидарно. Когато страните са се уговорили, че данъкът се дължи от прехвърлителя, другата страна е поръчител.

или
Данък върху недвижимите имоти
Чл. 10.
(1) С данък върху недвижимите имоти се облагат разположените на територията на страната сгради и поземлени имоти в строителните граници на населените места и селищните образувания, както и поземлените имоти извън тях, които според подробен устройствен план имат предназначението по чл. 8, т. 1 от Закона за устройство на територията и след промяна на предназначението на земята, когато това се изисква по реда на специален закон.
Чл. 13. Данъкът се заплаща независимо дали недвижимите имоти се използват или не.
Чл. 15. (2) При прехвърляне на имота приобретателят дължи данъка от началото на месеца, следващ месеца, през който е настъпила промяната в собствеността или ползването, освен ако данъкът е платен от прехвърлителя.

Единия данък е еднократен, другия - всяка година. И двата се определят (в случая) върху данъчната оценка. Това, кога настоящия собственик ще продаде имота, определя за какъв период ще дължи данък върху недвижимите имоти.
Това по ЗМДТ. Оттам отиваме на ЗДДФЛ.
Чл. 33. (1) Облагаемият доход от продажба или замяна на недвижимо имущество, включително на ограничени вещни права върху такова имущество, се определя, като положителната разлика между продажната цена и цената на придобиване на имуществото се намалява с 10 на сто разходи.
(6) Цената на придобиване по ал. 1, 2 и 4 е:
1. документално доказаната цена на придобиване на имуществото;

Ако цената на придобиване и продажната цена са равни - облагаемия доход от сделката е 0 (нула).

Тоест - от подоходния данък може да се отървете, но от другите два - не.
jhoro
Потребител
 
Мнения: 756
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Данък при продажба на жилище

Мнениеот ilian_todorov » 21 Юли 2016, 20:24

Имах предвид този по чл. 33 (1) от ЗАКОНА ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА.
И аз така си мисля, но някак ми се струва нелогично държавата да се мине. :D Затова ми е въпросът.
ilian_todorov
Потребител
 
Мнения: 873
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Данък при продажба на жилище

Мнениеот jhoro » 22 Юли 2016, 00:32

ilian_todorov написа:Имах предвид този по чл. 33 (1) от ЗАКОНА ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА.
И аз така си мисля, но някак ми се струва нелогично държавата да се мине. :D Затова ми е въпросът.

Да бе - минала се. Горката - направо да я оплачеш.

А другите държави, дето има и необлагаем минимум - те минават ли се? Че и връщат - кеш, с чек, по сметка - ако си надплатил. Няма - шЪ ти приспадаме догодина.

Закона затова се казва "ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ", защото има доход - има данък, няма доход - няма данък.
jhoro
Потребител
 
Мнения: 756
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Данък при продажба на жилище

Мнениеот vaskovasko » 26 Юли 2016, 15:26

Те и тук връщат, подаваш си съответното искане и до 30 дни са по сметката парите, ако са надплатени.
vaskovasko
Потребител
 
Мнения: 148
Регистриран на: 24 Мар 2010, 00:37

Re: Данък при продажба на жилище

Мнениеот jhoro » 26 Юли 2016, 18:16

vaskovasko написа:Те и тук връщат, подаваш си съответното искане и до 30 дни са по сметката парите, ако са надплатени.

Хайде да не разводняваме темата. Въпроса беше - облага ли се нещо, дето го няма. Разликата между продажната цена и цената на придобиване.
Да, облага се. Но при база 0 (нула) - каквато и да е ставката - резултата пак ще е 0 (нула).
jhoro
Потребител
 
Мнения: 756
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


cron