начало

Агенцията по вписванията ще издаде указания към длъжностните лица по регистрацията Агенцията по вписванията ще издаде указания към длъжностните лица по регистрацията

Въпрос за необлагаеми доходи при продажба на имот

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос за необлагаеми доходи при продажба на имот

Мнениеот kioshev » 09 Мар 2016, 14:41

Здравейте, имам следния въпрос - април 2012 закупих земеделска земя (нива), един парцел от четири декара. През 2015 направих промяна на предназначението на имота в парцел за жилищно строителство, след което го разделих на четири отделни парцела по един декар. Октомври 2015 продадох два от парцелите, а декември 2015 още един. Въпроса ми е след като са изминали повече от три години между покупката и продажбите ми трябва ли да декларирам получения доход и трябва ли да платя данък?
kioshev
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Мар 2016, 14:29

Re: Въпрос за необлагаеми доходи при продажба на имот

Мнениеот thebeast » 09 Мар 2016, 19:31

Да, доходите от продажбата на два от парцелите са облагаеми и следва да се декларират, а от един са необлагаеми. Справка: чл. 13, ал. 1, т. 1, букви "а" и "б" от ЗДДФЛ.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 451
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос за необлагаеми доходи при продажба на имот

Мнениеот kioshev » 09 Мар 2016, 22:05

Добре, но продажбите са на различна стойност, по моя преценка ли да избера кой от трите парцела да не декларирам?
kioshev
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Мар 2016, 14:29

Re: Въпрос за необлагаеми доходи при продажба на имот

Мнениеот thebeast » 09 Мар 2016, 23:25

Не се налага да се избира, тъй като допълнителна справка с § 1, т. 51 от ДР на ЗДДФЛ се оказва, че и трите имота са облагаеми (не е налице "недвижим жилищен имот" от продадените, тъй като същите са незастроени към момента на продажбата и не могат да служат за задоволяване на жилищни нужди :D
thebeast
Потребител
 
Мнения: 451
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Въпрос за необлагаеми доходи при продажба на имот

Мнениеот kioshev » 10 Мар 2016, 00:05

Благодаря за разясненията!
Последна промяна kioshev на 10 Мар 2016, 15:19, променена общо 1 път
kioshev
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Мар 2016, 14:29

Re: Въпрос за необлагаеми доходи при продажба на имот

Мнениеот thebeast » 10 Мар 2016, 01:04

малко уточнение: облагаеми са не самите имоти, а доходите от тях...
thebeast
Потребител
 
Мнения: 451
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


cron