начало

Кадровици анализираха и оценяваха прокурорски актове заради назначаване на съдия Кадровици анализираха и оценяваха прокурорски актове заради назначаване на съдия

Данък преотстъпване авторски права?

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Данък преотстъпване авторски права?

Мнениеот svesmile » 04 Ное 2015, 10:31

Здравейте,

Имам подписан договор за преотстъпване на авторски права върху мои произведения за срок от 10 години, за сумата от 1000 лв (хиляда лв). Дължа ли данък за тези пари?
Благодаря предварително.
svesmile
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 08 Апр 2013, 13:11

Re: Данък преотстъпване авторски права?

Мнениеот borovinka » 04 Ное 2015, 10:41

Дължиш. 10% данък след приспадане на 40 % нормативни разходи.
Последна промяна borovinka на 04 Ное 2015, 11:06, променена общо 1 път
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1488
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Данък преотстъпване авторски права?

Мнениеот svesmile » 04 Ное 2015, 10:47

Хм, а четох, че за преотстъпване на авторско право не се дължи данък.

А ще дължа при евентуално извършени продажби на произведенията, от които ще получа допълнително възнаграждение и ще има друг договор?

А за самото ползване на произведенията - тоест - при преотстъпване правата за ползване, не се дължало, защото не се считало за осигурителен доход? И освен това сумата от 1000 лв като се раздели на 10 години, се получава една смешна сума от 100 лв годишно. :roll:

Ей това четох в друг форум:

"Съгласно чл. 18, ал. 2 от ЗАПСП за използване се считат действия като:
1. Възпроизвеждането на произведението;
2. Разпространението сред неограничен брой лица на оригинали или екземпляри от произведението;
3. Публичното представяне или изпълнение на произведението;
4. Излъчването на произведението по безжичен път;
5. Предаването на произведението чрез кабел или друго техническо средство;
6. Публичното показване на произведение на изобразителното изкуство и на произведение, създадено по фотографски или аналогичен на него начин;
7. Превеждането на произведението на друг език;
8. Преработка на произведението. Преработка е и използването на произведението за създаване на ново, производно на него произведение;
9. Реализирането на архитектурен проект чрез построяване или изработване на обекта, за който той е предназначен.

В тази връзка възнагражденията, получени срещу отстъпено право за използване на произведения, не представляват доход от трудова дейност и не следва да се включват в осигурителния доход "
svesmile
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 08 Апр 2013, 13:11

Re: Данък преотстъпване авторски права?

Мнениеот borovinka » 04 Ное 2015, 11:01

Недей чети ЗАвПСП, ами ЗДДФЛ :) Да - ОСИГУРОВКИ не дължиш (авторските не са осигурителен доход), но данък си дължиш и още как!

Ето указания на НАП: http://nap.bg/page?id=435

Авторски права върху текст ли преотстъпи или права върху преиздаване на тираж?

Закон за данъците върху доходите на физическите лица:
Раздел III.
Доходи от друга стопанска дейност




Облагаем доход
Чл. 29. (1) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., предишен текст на чл. 29 - ДВ, бр. 31 от 2011 г., в сила от 01.01.2011 г.) Облагаемият доход от стопанска дейност на физическите лица, които не са търговци по смисъла на Търговския закон, се определя, като придобитият доход се намалява с разходи за дейността, както следва:
1. (нова - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г., изм. - ДВ, бр. 12 от 2015 г.) с 60 на сто за доходи от дейността на физическите лица, регистрирани като земеделски стопани, за производство на непреработени продукти от селско стопанство, с изключение на доходите от производство на декоративна растителност;
2. (предишна т. 1 - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) с 40 на сто за:
а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) доходи от дейността на физическите лица за производство на преработени или непреработени продукти от селско стопанство (включително от продажба на произведена декоративна растителност), от горско стопанство (включително от събиране на диворастящи билки, гъби и плодове), от ловно стопанство и от рибно стопанство;
б) авторски и лицензионни възнаграждения, включително за доходи от продажба на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството от техните автори, както и за възнаграждения за изпълнения на артисти-изпълнители;
в) доходи от упражняване на занаят, които не се облагат с патентен данък по реда на Закона за местните данъци и такси;
3. (предишна т. 2 - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) с 25 на сто за доходи от упражняване на свободна професия или възнаграждения по извънтрудови правоотношения.
(2) (Нова - ДВ, бр. 31 от 2011 г., в сила от 01.01.2011 г.) В облагаемия доход по ал. 1 не се включват доходи, които са участвали при формиране на облагаем доход по реда на чл. 26 за предходни данъчни години.
Последна промяна borovinka на 04 Ное 2015, 11:12, променена общо 1 път
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1488
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Данък преотстъпване авторски права?

Мнениеот svesmile » 04 Ное 2015, 11:09

Върху снимки.

Благодаря за линка, сега ще чета. :)
Може би и възложителят ме подведе, каза че нямало да ми удържат от сумата, защото било за преотстъпено авторско право. :roll: Друг е въпросът, защо ТЕ трябва да удържат?
svesmile
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 08 Апр 2013, 13:11

Re: Данък преотстъпване авторски права?

Мнениеот borovinka » 04 Ное 2015, 11:13

Виж по-нагоре съм ти цитирала текста на закона. Данъка се удържа от ПЛАТЕЦА на дохода (възложителя ти).
Ако си самоосигуряващо се лице и си декларирал това пред платеца, начисляваш си го и си го внасяш ти.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1488
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Данък преотстъпване авторски права?

Мнениеот svesmile » 04 Ное 2015, 11:29

Не съм самоосигуряващ се, работя на трудов договор във фирма със съвсем различна дейност.
Фотографията ми е хоби и ме наеха да снимам. :) В този случай трябва да удържат от Платеца - 10% след 40% признати разходи върху 1000 лв - това какво прави 10% от 600 лв ли, което е 60 лв? Тоест, трябва да ми платят 1000 лв - 60 лв - 940 лв крайна сума?
svesmile
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 08 Апр 2013, 13:11

Re: Данък преотстъпване авторски права?

Мнениеот borovinka » 04 Ное 2015, 11:32

Не ги удържат от платеца, ами той ги удържа и внася вместо теб от твоето възнаграждение.

1000 - 40% = 600 лева (данъчна основа)
10% от 600 са 60 лева данък, който платецът на дохода ще ти удържи и внесе вместо теб.

Чистата сума, която трябва да получиш е 1000 - 60 = 940 лева
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1488
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Данък преотстъпване авторски права?

Мнениеот svesmile » 04 Ное 2015, 11:59

Много ти благодаря! :)
svesmile
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 08 Апр 2013, 13:11


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


cron