начало

Шефът на БНТ Константин Каменаров няма да бъде оправдан и от СГС Шефът на БНТ Константин Каменаров няма да бъде оправдан и от СГС

данък МПС нов внос закупено от автокъща на територията на РБ

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


данък МПС нов внос закупено от автокъща на територията на РБ

Мнениеот mimi12345 » 17 Мар 2015, 16:40

Дължи ли се еднократен данък (3%) по ЗМДТ за придобиване МПС нов внос (но старо - над 10 г.), закупено от автокъща на територията на РБ, нерегистрирано преди мен?
Как да разбирам чл 44, ал 4 от ЗМДТ?
mimi12345
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Мар 2015, 16:31

Re: данък МПС нов внос закупено от автокъща на територията н

Мнениеот thebeast » 17 Мар 2015, 19:55

Не се дължи данък придобиване. Ал. 4 казва, че не се прилага ал. 1 на чл. 44, т.е. тези МПС, които не са регистрирани за движение в страната към датата на покупката не са обект на облагане.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 450
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: данък МПС нов внос закупено от автокъща на територията н

Мнениеот mimi12345 » 17 Мар 2015, 22:05

В данъчното ми казват, че дължа данъка за придобиване на МПС върху сумата на направено удостоверение за застрахователна оценка, защото сделката била извършена на територията на България между българска фирма продавач и мен като купувач. Следователно трябва да платя данък.
mimi12345
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Мар 2015, 16:31

Re: данък МПС нов внос закупено от автокъща на територията н

Мнениеот thebeast » 18 Мар 2015, 01:08

Без значение е мястото на сделката, определящ е факта към момента на сделката има ли регистрация в страната или не.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 450
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: данък МПС нов внос закупено от автокъща на територията н

Мнениеот thebeast » 18 Мар 2015, 01:15

5.Изх. № 23-22-944/02.05.2011г.

ЗМДТ чл. 44, ал.4


относно приложимостта на чл. 44, ал.4 от ЗМДТ.

Въпросите които сте поставили за данъчни цели, а именно задължителна ли е нотариалната заверка, на договор за покупко – продажба на употребявано моторно превозно средство между търговското дружество /купувач / и физическото лице /продавач/, при условие, че МПС обект на продажба е бракувано и снето от отчет в регистрите на КАТ /т. е. автомобила не е в движение/.
Същевременно плащането между страните в договора за покупко – продажба се извършва изцяло по банков път, съответно в посочена банкова сметка на продавача.
Съгласно чл. 44, ал.4 от ЗМДТ трябва ли да се внесе 2% МД в общината.
Въпросният автомобил, няма да бъде въвеждан в движение на територията на страната, а ще бъде доставен на територията на страна членка на Европейската Общност, т. е. ще се извърши ВОД.
Предвид изложеното изразявам следното становище:
Редът за прехвърляне на собствеността на МПС е извън компетентността на НАП.
Съгласно разпоредбите на чл. 44, ал.4 ЗМДТ, в сила от 01.01.2009г., данък при придобиване на имущества, при възмездно и безвъзмездно придобиване не се дължи, ако към момента на придобиване на моторното превозно средство, т. е. към момента на преминаване на правото на собственост върху приобретателя, превозното средство не е регистрирано за движение в КАТ – „Пътна полиция”. Тази разпоредба се прилага както по отношение на новите, така и на употребяваните превозни средства.
В заключение следва да Ви уведомим, че съгласно чл.85 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ и в съответствие с разпоредбите на чл.3, ал.1,т.1 от Закона за Националната агенция за приходите, в кореспонденцията си с Националната агенция за приходите сте задължена да индивидуализирате себе си, както и да посочване данни за идентификация /име и ЕГН/ЛНЧ, съответно дружество или търговец и БУЛСТАТ/ЕИК, определен от Агенцията по вписванията/.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 450
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: данък МПС нов внос закупено от автокъща на територията н

Мнениеот thebeast » 18 Мар 2015, 01:18

Ако искате плащайте
Едва ли ще Ви откажат да Ви вземат парите
thebeast
Потребител
 
Мнения: 450
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron