начало
Инцидентно мнозинство и месианско главозамайване не са достатъчни за конституционна ревизия Инцидентно мнозинство и месианско главозамайване не са достатъчни за конституционна ревизия

Тълкуване на Забраната за плащания в брой

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Тълкуване на Забраната за плащания в брой

Мнениеот last1left » 07 Авг 2014, 12:23

Здравейте,

Предстои ми да купя апартамент, който е ипотекиран и е фирмена собственост. Стойността на ипотеката е около 90% от цялата сума. Останалите 10% съм дал като капаро в брой.
В момента кандидатствам за ипотечен кредит, с който да изплатя старата ипотека и да прехвърля апартамента на мое име. В банката ми казват, че е трябвало капарото да бъде преведено по банков път, заради забраната за плащания в брой на суми по-големи от 15 000 лв. В случая капарото е по-малко от 15 000 лв, но стойността на апартамента е по-голяма.

Като имаме предвид, че:
- Бенефициент по предварителния договор за продажба са: фирмата собственик (за сума по-малка от 15 000 лв) и банката към която е ипотеката.
- Законът забранява И плащания под 15 000 лв., когато те са част от договор, чиято обща стойност надхвърля или е равна на прага от 15 000 лв.
Имам следния въпрос: Трябва ли парите за капаро задължително да бъдат преведени по банков път?

Много благодаря!

С уважение,
А. Стефанов
last1left
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Авг 2014, 12:07

Re: Тълкуване на Забраната за плащания в брой

Мнениеот possitiv3 » 07 Авг 2014, 12:45

1. Чл.25, ал.9 и 10 от Закона за нотариусите и нотариалната дейност казват, че (9) При извършване на възмездни сделки, с които се учредяват, прехвърлят, изменят или прекратяват вещни права върху недвижими имоти, участниците в нотариалното производство декларират в извършвания акт, че сумата, посочена в него, е действително уговореното плащане по сделката и (10) Плащанията по ал. 9 в общ размер над 10 000 лв. се извършват по специална банкова сметка на нотариуса или по банкова сметка в избрана от страните банка.

2. чл.3, ал.1, т.2 от Закона за ограничаване на плащанията в брой казва, че плащанията на територията на страната се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са на стойност под 15 000 лв., представляваща част от парична престация по договор, чиято стойност е равна на или надвишава 15 000 лв.

Изводите оставям на Вас.
Не обиждай човека, който се опитва да ти помогне ! Уважавай чуждия труд !
possitiv3
Потребител
 
Мнения: 129
Регистриран на: 15 Мар 2009, 16:03
Местоположение: Където работата ме закара

Re: Тълкуване на Забраната за плащания в брой

Мнениеот last1left » 07 Авг 2014, 14:09

Благодаря, possitiv3!
last1left
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 07 Авг 2014, 12:07


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron