начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Данък "Дарение" и ползата от самото дарение

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Данък "Дарение" и ползата от самото дарение

Мнениеот candymana » 05 Фев 2014, 15:51

Здравейте, ще се опитам накратко да опиша ситуацията и се надявам да има някой компетентен или с подобен случай който да помогне. Приятелката ми е бременна но преди месец напусна работа, сега се самоосигурява и се реигстрира по булстат на совободна професия за да има право на майчинство до датата на самата бременност, "учтивият" служител на НАП я регистрира на 420 лева осигурителен доход въпреки, че искането ни беше за максимален осигурителен доход за 2014 година 2400 лв. Но служителя на НАП ни каза, че не може да е на маскималната работна злаплата тъй като няма как да докажем дохода. Та идва и въпроса тъй като аз имам парите и документи за придобиването им, с който тя може да се осигурява (около 710 лв месечно + 21 лв за здравни осигуровки върху минималната работна заплата). Въпросът ми е ако й даря сумата която ще и трябва за да внася осигуровките си разбирасе обложено с данъкът за дарение, дали това дарение става основание за наличието на средства при проверка на НАП за доказване на дохода й? Благодаря ви предварително и ако имате допълнителни въпроси питайте.
candymana
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 29 Сеп 2011, 16:49

Re: Данък "Дарение" и ползата от самото дарение

Мнениеот borovinka » 07 Фев 2014, 18:38

Или вие нещо не сте разбрал или това, което пишете, не е съвсем така.

При самоосигуряващите се лица се започва осигуряване върху избран от лицето доход (в зависимост от основанието за осигуряване варира от 420 до 2400 лева). За размерът на избрания доход се попълва декларация, в която пише колко е той. Служителят в НАП не е разследващ орган, за да проверява има ли лицето сумата от някъде, за да се осигурява на нея, или не. В този смисъл, написаното от вас ми се струва малко вероятно.

От друга страна, интересен е практическият смисъл от това да й давате парите, за да се осигурява на максимума. Направихте ли си сметка колко реално ще трябва да внесете и колко ще получи жена ви евентуално след раждането на бебето? При всички положения, за да се получава пълен размер на обезщетението, то осигуровки за този пълен размер (2400 лв или 2200 до края на 2013 г.) трябва да са внасяни за 18 (осемнадесет) месеца назад. Пишете, че жената е бременна в момента, което прави практически внасянето на едни 700 и кусур лева на месец (за максимум 8 месеца) безсмислено. Вие си решете дали да не отделите парите за след раждане на бебето, вместо да ги давате на държавата.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron