начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Проблем с неплатен данък имот след продажба от съдия изп.

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Проблем с неплатен данък имот след продажба от съдия изп.

Мнениеот geost77 » 28 Ное 2013, 11:35

Здравейте,

Днес ми се обадиха по телефона и дойдоха и ми връчиха покана за доброволно изпълнение в 7-дневен срок за неплатени данък недвижим имот + такси битови отпадъци на стойност около 800лв. Попитах за какъв имот става дума, понеже аз нямам никакво недвижимо имущество. Направиха справка по телефона и ми казаха че е за апартамент. Но същия апартамент преди 2 години бе продаден от съдия-изпълнител във връзка с един кредит на който имах неблагоразумието да бъда гарант. Именно след продажбата на имота аз останах с никакво недвижимо имущество! Нямам и доходи (а ако имам ми удържат пак заради този кредит, понеже след продажбата на имота остана да се дължи още голяма сума).

Въпросите ми са:
1. Дължа ли още тези данъци и такси, след като имота е продаден от съдия-изпълнител преди 2 години и имота не е моя собственост ?
2. Дори и да има данъци неплатени за периода от преди продажбата на имота от ЧСИ (определено има), то не следваше ли тези данъци да бъдат заплатени по време на самата продажба? Когато купувам/продавам кола не може да се прехвърли ако има неплатени данъци. Доколкото знам същото е и с недвижимите имоти. Т.е. трябваше да ме накарат да си платя данъците преди да продаде ЧСИ имота и ако не искам да си ги платя, то тези данъци да се платят от ЧСИ или купувача (за да не се осуети принудителното изпълнение), да се приспаднат от продажната цена, евентуално да остане да дължа повече по кредита и т.н. но в никакъв случай да не се прехвърли имот с неплатени данъци ?
3. Имам ли някакви възможности сега? Кого да сезирам и да обжалвам и да избегна това плащане (което предполагам не следва аз да дължа вече) ? Или сега ще ме осъдят и ще имам още едно задължение висящо заедно с остатъка по кредита, което трябва някога да плащам ...

Опитвам се сам да намеря правните документи и закони и да си направя изводи но ...
Например намерих следното:
Чл. 264 ДОПК:
"се допуска след представяне на писмена декларация от прехвърлителя или учредителя, съответно ипотекарния длъжник или залогодателя, че няма непогасени подлежащи на принудително изпълнение задължения за данъци"
-> аз не помня да съм писал подобна декларация и да съм я давал на ЧСИ!

"Когато прехвърлителят или учредителят декларират, че имат посочените в ал. 1 и 2 публични държавни и общински задължения, действията по ал. 1 и 2 могат да се извършат след тяхното заплащане или ако длъжникът писмено декларира, че е съгласен публичните държавни и общински вземания да се погасяват от сумата срещу прехвърлянето или учредяването на вещното право и купувачът внесе дължимата сума в съответния бюджет."
-> съответно не съм подавал и декларация че имам данъци и да искам да се погасят от купувача. Но не е ли това нормалната процедура когато се отнема имота от ЧСИ? Все пак за да се стигне до отнемане е явно, че нямам възможност да плащам. И следователно няма как да си платя и данъка за имота който ми отнемат. И не следва ли данъка да се вкара към сделката между ЧСИ и купувача ? Ако не съм дал декларация че имам данъци, нито декларация че нямам данъци - какво се прави ? Не вярвам сега да се отмени продажбата на имота като незаконна защото не са били платени данъците а закона изисква да са платени за да се продаде ?

"Чл. 265. Нотариус или съдия по вписванията, който състави, съответно разпореди да се впише акт без представена декларация или при неспазване разпоредбата на чл. 264, ал. 4, отговаря солидарно за заплащане на задълженията, дължими от прехвърлителя или от учредителя."
-> Означава ли това, че след като те не са си свършили работата и изповядали сделка с неплатени данъци и без декларация, то сега щом те солидарно отговарят - мога да се обърна те - ЧСИ или нотариуса - да заплатят този висящ данък?

Ще се радвам на съвети и помощ.
geost77
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 28 Ное 2013, 11:16

Re: Проблем с неплатен данък имот след продажба от съдия изп

Мнениеот ivanov_p » 28 Ное 2013, 15:19

Законите има къде да ги прочетем, ти обясни какво точно е станало? Ако апартаментът е бил продаден от СИ той е трябвало при разпределението да преведе на НАП всички дължими суми за данъци, които са с предимство пред останалите. Вероятно това е станало, а вие не сте отишли да отпишете апартамента в общината. Взимате удостоверение от СИ и беж при който ви е изпратил съобщението, той ще ви каже какво да правите.
По рошият вариант е ЧСИ да е направил грешка и да не е изпратил писмо до НАП, но това са изключително рядки случаи и дано не е станало така, защото сте изтървали срока за обжалване на разпределението.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4335
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Проблем с неплатен данък имот след продажба от съдия изп

Мнениеот windlove » 28 Ное 2013, 16:18

ivanov_p написа:Законите има къде да ги прочетем, ти обясни какво точно е станало? Ако апартаментът е бил продаден от СИ той е трябвало при разпределението да преведе на НАП всички дължими суми за данъци, които са с предимство пред останалите. Вероятно това е станало, а вие не сте отишли да отпишете апартамента в общината. Взимате удостоверение от СИ и беж при който ви е изпратил съобщението, той ще ви каже какво да правите.
По рошият вариант е ЧСИ да е направил грешка и да не е изпратил писмо до НАП, но това са изключително рядки случаи и дано не е станало така, защото сте изтървали срока за обжалване на разпределението.


Дали ЧСИ е изпратил писмо до НАП не е от значение за въпроса на питащия. Информацията за дължими данъци и такси на недвижим имот се изисква от съответното МДТ преди изготвянето на разпределението на постъпилата от публична продан сума. След като имота е минал през публична продан то има вписано постановление за възлагане, а едно от изискванията е да е платен данъка за придобиване - съответно няма как да не е регистриран на името на новия собственик. Остава да са само стари задължения, непогасени след проданта на имота. Там вече е въпрос на гадаене дали е искано от МДТ дължимите такси на имота, дали съответно те са върнали такива и са били присъединени като взискател и т.н.
Отделно от това - питащия трябва да разграничава нещата - при публична продан се изплащат с предимство дължимия данък на имота, но не и такса смет - ако има натрупани задължения по това перо, не може да очаква да са погасени от публичната продан, освен ако сумата не е стигала за удовлетворяване на всяко едно вземане!
Aliena vitia in oculis habemus, а tergo nostra sunt!!!
windlove
Потребител
 
Мнения: 205
Регистриран на: 15 Юли 2013, 16:38
Местоположение: София

Re: Проблем с неплатен данък имот след продажба от съдия изп

Мнениеот ivanov_p » 28 Ное 2013, 16:39

Нали за старите говорим, те са събират пред останалите, продава се имат, дънъците за него до момента на продажбата са с предпочитано удовретворение, но то не става с гадаене, а сред запитване и отговор до съответния орган. Понякога не се прави и става така, че държавата не си получава дела, а за длъжникът е най-добре да разкара първо нея, че е най-досадна. Тогава разпределението се обжалва от държавата и/или длъжникът, но това е минало преди две години.
Затова съобщенията се получават, а не се криеш, сега срокът тече, а юнакът не знае за какво иде реч.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4335
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Проблем с неплатен данък имот след продажба от съдия изп

Мнениеот geost77 » 28 Ное 2013, 23:15

Значи ок за таксата битови отпадъци (тя е и по-малката сума). Там са само 350лв. И вероятно следва аз да си ги платя. Но за данъка мисля е трябвало да бъде уреден преди продажбата и да се въведе новия собственик (банката купи имота с дъщерна фирма на ниска цена и сега го препродава скъпо!).

Данък недвижим имот има да се дължи от преди публичната продан! Данъкът е за 1-2 години от преди публичната продан от ЧСИ. Но не съм бил търсен от данъчните за това до сега. В момента когато ЧСИ ми продава имота даже не знаех, че данъка за 1-2 години преди това не е бил платен - само това ми е било на главата от притеснения да мисля. Обаче чак сега ме търсят за данъци от преди продажбата на ЧСИ. Доколкото разбрах от този който ми връчи поканата за доброволно изпълнение - няма данъци след продажбата, за които да ме търсят, а само за данъци от преди това. Което отново няма логика, понеже ЧСИ е следвало да уреди това и с получената сума от продажбата да уреди и данъците. Тогава да предаде имота, въвода във владение новия собственик и т.н. Това ми каза и човека който ми донесе поканата. Но каза че преди да работи в данъчно е работил при тази ЧСИ същата дето ми продаде имота и че нейна практика била да не плаща данъците и те оставали за длъжника, а не трябвало да е така.
Каза ми - проучи добре нещата и отиди да се разправяш с нея, понеже тя е много наперена и ще те смота веднага ако не си подготвен и ще останат ти да ги дължиш. Идвал преди някакъв пак така с данъците при нея с 2-ма адвокати и станал скандал и накрая пак не излезнали на глава и си платил данъците той. Но аз не смятам да плащам и нямам и възможност.

Та ако можете да ме насочите дали съм на прав път: наистина ли ЧСИ законово трябва да уреди данък недвижим имот преди да продаде и въведе във владение новия собственик? И къде е уредено това ?
geost77
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 28 Ное 2013, 11:16

Re: Проблем с неплатен данък имот след продажба от съдия изп

Мнениеот geost77 » 28 Ное 2013, 23:23

ivanov_p написа:а вие не сте отишли да отпишете апартамента в общината. Взимате удостоверение от СИ и беж при който ви е изпратил съобщението, той ще ви каже какво да правите.


Всъщност не съм ходил и да отписвам апартаментите. Но като ми връчиха поканата казаха че няма данък за който да ме канят да плащам след продажбата. Нима след година да очаквам покана и за данъци след като имота не е бил вече мой ? И защо да ходя да го отписвам ? Нали затова е този ЧСИ. Имота се записва на новия собственик и той си плаща данъците, аз какво да отписвам, той не е вече мой а в данъчното ще се води на ново име така или иначе. Или има шанс новия собственик да не е записан и още да се води на мое име и още аз да дължа и за след продажбата данъци за нещо, което не притежавам. Абсурдна ситуация ще стане.
geost77
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 28 Ное 2013, 11:16

Re: Проблем с неплатен данък имот след продажба от съдия изп

Мнениеот ivanov_p » 29 Ное 2013, 00:46

Уредено е в 136 от ЗЗД. Дали може д търсиш отговорност от ЧСИ след като не си обжалвал разпределението, не мога да кажа сега, не съм имал подобен случай, иначе възможността е в чл. 441 от ГПК, 74 от ЗЧСИ и чл. 45 ЗЗД.
Абсурдна ситуация ще стане.


По тази абсурдна ситуация в община Несебър водят имот на починалата ми майка и й начисляват данъци 10 години след като имотът е продаден, на негово място е построен хотел и прибират данъции и от него. Вероятно ако бутнат хотела и направят завод ще събират данъци за парцел, хотел и завод. Оправданието им е, че тя е трябвало да занесе нот. акт от продажбата в данъчното и да отпише имота. Аз го нямам този НА и сега специално ще ходя да го търся в службата по вписвания. Не съм проверявал как е законодателно, защото конкретно в тази община действат някакви техни закони, но може да го има и наистина и затова се разходи да провериш.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4335
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Проблем с неплатен данък имот след продажба от съдия изп

Мнениеот geost77 » 29 Ное 2013, 14:04

Наистина абсурд. Как може на един имот да се водят повече собственици (освен съсобственост) и данъци. Нали като се запише нов собственик системата трябва автоматично да заличи стария. Или те още не знаят как работят компютрите ... Щом някой плати данъка за този имот, как може системата им още да търси данък за същия имот от другиго. Нямам думи, какъв програмист трябва да си да напише такъв софтуер или какъв идиот трябва да си да не поискаш такава опция от програмиста, дори той сам да не се сети да я предложи като логична...
geost77
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 28 Ное 2013, 11:16

Re: Проблем с неплатен данък имот след продажба от съдия изп

Мнениеот n_ikito » 30 Ное 2013, 18:56

Данъците се събират по декларации. Ако новия собственик не декларира или 'омота' декларацията е вероятно задължението да остане на прехвърлителя. Макар Общините да получават инфо след всяка прехвърлителна сделка, не знам какво правят с нея.
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Проблем с неплатен данък имот след продажба от съдия изп

Мнениеот geost77 » 07 Дек 2013, 21:12

Мерси за помощта !

Значи всички данъци бяха за преди датата на продажбата от ЧСИ. Имота е отписан след продажбата. Просто по някаква причина ЧСИ не е направил справка или забравил да плати данъците при разпределението. Извадих справка за данъците от данъчното и ги занесох на ЧСИ. Нямах проблеми при съдийката, видя че данъците са от преди продажбата, извади си копие и каза че ще уреди въпроса и данъците ще бъдат платени и когато всичко е готово ще ми се обади, за да знам и да мога да започна да си плащам таксата смет, която вече е мое задължение.

:wink:
geost77
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 28 Ное 2013, 11:16

Re: Проблем с неплатен данък имот след продажба от съдия изп

Мнениеот stanislava-pavlova » 18 Яну 2014, 19:43

Здравейте,
аз също имам проблем, но по различен. Купих имот на публична продан и след като реших да го обявя в общината се установи, че ЧСИ - то не е погасило данъчните задължения за конкретния имот.Оказа се, че длъжника не го е обявил и партидата в данъчното се води дори на предходния собственик има натрупани задължения, които не смятам да плащам, но от данъчното твърдят, че ще ми ги прехвърлят на мен.
След като говорих с ЧСИ то, той се свърза с данъчната служба, но тези от там твърдят, че всички задължения трябва да се погасят и тогава ще ми дадат данъчна оценка в която да няма задължения,
Самата данъчна ми е необходима за да мога да си впиша постановлението, съдята по вписванията ми я поиска, но не знам, като я издадат със задължения дали ще впише постановлението.
Моля за съвет как да процедирам.
stanislava-pavlova
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Яну 2014, 19:23


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron