начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

закупуване и продажба на недвижим имот в една кал. година

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


закупуване и продажба на недвижим имот в една кал. година

Мнениеот venera242 » 08 Окт 2013, 14:01

Здравейте,

моят въпрос е следния:
Закупувам недвижим имот-апартамент с ипотечен кредит. Един месец по-късно продавам апартамента със съгласието на банката, като купувача тегли кредит от същата банка превежда ми парите и аз погасявам моя кредит. Чистата ми печалба реално от тази сделка е 10 000 лв. Това е първи имот, на който съм собственик-изобщо първата ми и единствена сделка към момента. Моля Ви да ми кажете, защото ЗДДФЛ малко ми е объркващ :-) Как, какво и кога да декларирам, като доход от прехвърляне на имущество.
Благодаря Ви предварително!
venera242
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 08 Окт 2013, 13:50

Re: закупуване и продажба на недвижим имот в една кал. годин

Мнениеот borovinka » 08 Окт 2013, 14:06

.
Последна промяна borovinka на 08 Окт 2013, 15:48, променена общо 1 път
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: закупуване и продажба на недвижим имот в една кал. годин

Мнениеот venera242 » 08 Окт 2013, 14:21

borovinka написа:Ако ви е единствен имот (жилище) и не сте извършвал друга покупко-продажба на имот, нищо не декларирате и не внасяте данък върху дохода.


БЛАГОДАРЯ ВИ! А АКО НЕ СЪМ МНОГО НАХАЛНА БИХТЕ ЛИ МИ ЦИТИРАЛИ ПРАВНАТА НОРМА, ЗА ДА СЕ ЗАПОЗНАЯ ДЕТАЙЛНО.
БЛАГОДАРЯ ОЩЕ ВЕДНЪЖ ПРЕДВАРИТЕЛНО!
venera242
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 08 Окт 2013, 13:50

Re: закупуване и продажба на недвижим имот в една кал. годин

Мнениеот borovinka » 08 Окт 2013, 15:47

Коригирам се - сега видях, че придобиването на имота е било 1 месец преди продажбата му:

иначе ето закона:
ЗАКОН ЗА ДАНЪЦИТЕ ВЪРХУ ДОХОДИТЕ НА ФИЗИЧЕСКИТЕ ЛИЦА
В сила от 01.01.2007 г.

Обн. ДВ. бр.95 от 24 Ноември 2006г., изм. ДВ. бр.52 от 29 Юни 2007г., изм. ДВ. бр.64 от 7 Август 2007г., изм. ДВ. бр.113 от 28 Декември 2007г., изм. ДВ. бр.28 от 14 Март 2008г., изм. ДВ. бр.43 от 29 Април 2008г., изм. ДВ. бр.106 от 12 Декември 2008г., изм. ДВ. бр.25 от 3 Април 2009г., изм. ДВ. бр.32 от 28 Април 2009г., изм. ДВ. бр.35 от 12 Май 2009г., изм. ДВ. бр.41 от 2 Юни 2009г., изм. ДВ. бр.82 от 16 Октомври 2009г., изм. ДВ. бр.95 от 1 Декември 2009г., изм. ДВ. бр.99 от 15 Декември 2009г., изм. ДВ. бр.16 от 26 Февруари 2010г., изм. ДВ. бр.49 от 29 Юни 2010г., изм. ДВ. бр.94 от 30 Ноември 2010г., изм. ДВ. бр.100 от 21 Декември 2010г., изм. ДВ. бр.19 от 8 Март 2011г., изм. ДВ. бр.31 от 15 Април 2011г., изм. ДВ. бр.35 от 3 Май 2011г., изм. ДВ. бр.51 от 5 Юли 2011г., изм. ДВ. бр.99 от 16 Декември 2011г., изм. ДВ. бр.40 от 29 Май 2012г., изм. ДВ. бр.81 от 23 Октомври 2012г., изм. и доп. ДВ. бр.94 от 30 Ноември 2012г., изм. и доп. ДВ. бр.23 от 8 Март 2013г., изм. ДВ. бр.66 от 26 Юли 2013г.

Необлагаеми доходи
Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
1. доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на:
а) (изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;
б) до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години;
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: закупуване и продажба на недвижим имот в една кал. годин

Мнениеот venera242 » 08 Окт 2013, 16:29

:-) Благодаря Ви. А можете ли да ми кажете колко време след продажбата трябва да платя данъка, как и къде. Как се изчислява данъчната основа и дали обхваща цялата стойност на продажбата или само разликата след погасяване на ипотечния кредит? И също така в Декларацията по чл. 50 ли трябва да отбележа това обстоятелство?
Благодаря!
venera242
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 08 Окт 2013, 13:50

Re: закупуване и продажба на недвижим имот в една кал. годин

Мнениеот borovinka » 08 Окт 2013, 22:20

venera242 написа::-) Благодаря Ви. И аз ви благодаря, че благодарите. А можете ли да ми кажете колко време след продажбата трябва да платя данъка мога, как с пари и къде - в НАП. Как се изчислява данъчната основа и дали обхваща цялата стойност на продажбата или само разликата след погасяване на ипотечния кредит? Усещам, че искате да минете метър със счетоводна услуга (както минахте метър с адвокатска). Само вие си знаете дали за вас има условия да подавате декларация по чл. 50. Седнете и си прочетете закона, който съм ви цитирала в цялост и ще си отговорите на въпросите. Детайлите :arrow: при счетоводител.И също така в Декларацията по чл. 50 ли трябва да отбележа това обстоятелство?
Благодаря!


Това е форум за юристи, а не за счетоводители. От адвокат мисля, че спестихте достатъчно. ;) Не се цинцайте и за съвет от счети, защото може да се окаже фатално. Не знаем и няма как да знаем дали трябва да подадете декларация по чл. 50 - сигурно трябва - зависи от много неща, едно от които е и какви доходи, освен въпросната сума от апартамента, сте получил(а). Кога и къде се подава? - в НАП, до 30 април на годината следваща годината на придобиване на дохода (т.е. до 2014, 30 април трябва да декларирате сумата). От мен толкова.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: закупуване и продажба на недвижим имот в една кал. годин

Мнениеот venera242 » 08 Окт 2013, 23:28

borovinka написа:
venera242 написа::-) Благодаря Ви. И аз ви благодаря, че благодарите. А можете ли да ми кажете колко време след продажбата трябва да платя данъка мога, как с пари и къде - в НАП. Как се изчислява данъчната основа и дали обхваща цялата стойност на продажбата или само разликата след погасяване на ипотечния кредит? Усещам, че искате да минете метър със счетоводна услуга (както минахте метър с адвокатска). Само вие си знаете дали за вас има условия да подавате декларация по чл. 50. Седнете и си прочетете закона, който съм ви цитирала в цялост и ще си отговорите на въпросите. Детайлите :arrow: при счетоводител.И също така в Декларацията по чл. 50 ли трябва да отбележа това обстоятелство?
Благодаря!


Това е форум за юристи, а не за счетоводители. От адвокат мисля, че спестихте достатъчно. ;) Не се цинцайте и за съвет от счети, защото може да се окаже фатално. Не знаем и няма как да знаем дали трябва да подадете декларация по чл. 50 - сигурно трябва - зависи от много неща, едно от които е и какви доходи, освен въпросната сума от апартамента, сте получил(а). Кога и къде се подава? - в НАП, до 30 април на годината следваща годината на придобиване на дохода (т.е. до 2014, 30 април трябва да декларирате сумата). От мен толкова.

Извинявайте г-н/жо,
не съм искала да нахалствам. Знам, че форума е за юристи. Също знам, че в декларацията по чл. 50 се вписват всички доходи. Подавам всяка година за доходите от трудови възнаграждения, но в този случай подавам декларация на вече платени данъци, с които се занимава работодателя. До сега не съм имала такъв казус, затова се интересувах. Чудех се защо при продажбата на имота не ми удържат този данък автоматично, което би улеснило много повече работата :-). Още веднъж се извинявам и Ви благодаря за помощта. Просто бързо ми отговорихте затова реших да продължа разговора. А колкото до тези въпроси ще взема да си отворя Сиелката и сайта на НАП и ще стане ясно-ноооо като всеки българин гледам да мина метър :wink: . Пари за счетоводител за такова нещо в тази криза НЕ :-)))))))))))))))))))))))))) Благодаря Ви и хубава вечер!
venera242
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 08 Окт 2013, 13:50

Re: закупуване и продажба на недвижим имот в една кал. годин

Мнениеот borovinka » 09 Окт 2013, 09:57

venera242 написа:Чудех се защо при продажбата на имота не ми удържат този данък автоматично, което би улеснило много повече работата :-). Още веднъж се извинявам и Ви благодаря за помощта. Просто бързо ми отговорихте затова реших да продължа разговора. А колкото до тези въпроси ще взема да си отворя Сиелката и сайта на НАП и ще стане ясно-ноооо като всеки българин гледам да мина метър :wink: . Пари за счетоводител за такова нещо в тази криза НЕ :-)))))))))))))))))))))))))) Благодаря Ви и хубава вечер!


Не ви го удържат автоматично, защото, както ви писах, нито нотариусът, нито банката, нито купувачът знаят какви са личните ви доходи (и осигуровки, защото декларацията по чл. 50 е обвързана най-вече с тях) и не е толкова просто, колкото си го представяте - "взимам 50 000 лева, деля 10%, внасям ги и съм готов".
Този доход е възможно да вдигне осигурителния ви праг, съответно освен данък да трябва да довнесете и осигуровки (Честито!), а ако е за миналата година - честито още веднъж - изпуснали сте и срока за корекции, така че при сегашното положение може и глоба да внесете. Затова ви препоръчах горещо да говорите със счетоводител, който да ви ориентира за осигуровките, а не само за данъка. Ако не можете да се ориентирате сама (щом досега работодателят го е правил за вас), не е лошо да говорите със специалист.

Не разбирате от намек, не съм искала да се заяждам с вас, наистина през форума не може да се направи повече. Щом кризата е голяма и се скъпите да се обърнете към човек, който може да ви помогне, вие си теглете последствията. Просто знайте, че може да нагазите в по-дълбоки води, отколкото предполагате.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: закупуване и продажба на недвижим имот в една кал. годин

Мнениеот venera242 » 09 Окт 2013, 10:14

borovinka написа:
venera242 написа:Чудех се защо при продажбата на имота не ми удържат този данък автоматично, което би улеснило много повече работата :-). Още веднъж се извинявам и Ви благодаря за помощта. Просто бързо ми отговорихте затова реших да продължа разговора. А колкото до тези въпроси ще взема да си отворя Сиелката и сайта на НАП и ще стане ясно-ноооо като всеки българин гледам да мина метър :wink: . Пари за счетоводител за такова нещо в тази криза НЕ :-)))))))))))))))))))))))))) Благодаря Ви и хубава вечер!


Не ви го удържат автоматично, защото, както ви писах, нито нотариусът, нито банката, нито купувачът знаят какви са личните ви доходи (и осигуровки, защото декларацията по чл. 50 е обвързана най-вече с тях) и не е толкова просто, колкото си го представяте - "взимам 50 000 лева, деля 10%, внасям ги и съм готов".
Този доход е възможно да вдигне осигурителния ви праг, съответно освен данък да трябва да довнесете и осигуровки (Честито!), а ако е за миналата година - честито още веднъж - изпуснали сте и срока за корекции, така че при сегашното положение може и глоба да внесете. Затова ви препоръчах горещо да говорите със счетоводител, който да ви ориентира за осигуровките, а не само за данъка. Ако не можете да се ориентирате сама (щом досега работодателят го е правил за вас), не е лошо да говорите със специалист.

Не разбирате от намек, не съм искала да се заяждам с вас, наистина през форума не може да се направи повече. Щом кризата е голяма и се скъпите да се обърнете към човек, който може да ви помогне, вие си теглете последствията. Просто знайте, че може да нагазите в по-дълбоки води, отколкото предполагате.

Разбирам Ви какво искате да ми обясните, но моята печалба, както написах в първото питане е точно 10 000 лв., което е напълно доказано с документация. Т.е. всичко е минало през банката, както кредитите, така и плащането към мен и всичко това се случва в тази година. Благодаря Ви още веднъж ще се консултирам със счетоводител, както ме съветвате. Хубав и успешен ден!
venera242
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 08 Окт 2013, 13:50

Re: закупуване и продажба на недвижим имот в една кал. годин

Мнениеот borovinka » 09 Окт 2013, 13:14

Вашата "печалба" е сумата, която сте получили като продажна цена за имота.
Вие как си изчислявате, че тя е 10 000 лева, няма значение с оглед данъчното облагане в Р България.
Декларира се цялата сума като приход.
Разбирам ви, какво ви се иска - да декларирате само "10 000 печалба", но данъчните и осигурителните закони казват друго.

КСО и ЗДДФЛ не се интересуват, че от част от продажната цена сте си платила кредита. (Евентуално някакви данъчни облекчения може да търсите в тази посока, т.нар. "облекчения за млади семейства с ипотечен кредит", но това пак натвърдвам, е след като ви се видят документите от специалист.
Усещам, че с форума ще се оплетете още повече - отивайте при човек с практика по данъчно и осигурително. :arrow:
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: закупуване и продажба на недвижим имот в една кал. годин

Мнениеот venera242 » 09 Окт 2013, 13:25

borovinka написа:Вашата "печалба" е сумата, която сте получили като продажна цена за имота.
Вие как си изчислявате, че тя е 10 000 лева, няма значение с оглед данъчното облагане в Р България.
Декларира се цялата сума като приход.
Разбирам ви, какво ви се иска - да декларирате само "10 000 печалба", но данъчните и осигурителните закони казват друго.

КСО и ЗДДФЛ не се интересуват, че от част от продажната цена сте си платила кредита. (Евентуално някакви данъчни облекчения може да търсите в тази посока, т.нар. "облекчения за млади семейства с ипотечен кредит", но това пак натвърдвам, е след като ви се видят документите от специалист.
Усещам, че с форума ще се оплетете още повече - отивайте при човек с практика по данъчно и осигурително. :arrow:

Как така? Аз нямам печалба за цялата стойност на жилището тъй, като никога не съм имала или взимала тези пари. Те са си отишли в кредитодателя. Давам пример. Купувам жилището за 50 000 лв. Банката ми отпуска кредит в размер на 50 000. След един месец аз продавам същия апартамент за сумата от 60 000 лв. Автоматично сумата от 50 000 лв. отива за погасяване на кредита, а 10 000 лв. остават в мен. Аз не съм взела тези пари те са си отишли за погасяване на кредита. В сметката ми остават единствено тези 10 000 лв. разлика. Но както и да е аз Ви благодаря и няма да Ви занимавам повече. Ще се консултирам, както ме съветвате. Хубав ден
venera242
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 08 Окт 2013, 13:50

Re: закупуване и продажба на недвижим имот в една кал. годин

Мнениеот venera242 » 09 Окт 2013, 13:29

А и както ме посъветвахте се консултирах със счетоводител, който каза, че дължа данък на тези 10 000 лв. - 10 % = 9 000 лв. по 10 % =900 лв. дължими до 30 април 2014 г. И тъй като сте права вече много се обърках ще отида в една счетоводна къща да ми разяснят случай и да се приключва. Междувременно започвам да спестявам пари :-)
venera242
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 08 Окт 2013, 13:50

Re: закупуване и продажба на недвижим имот в една кал. годин

Мнениеот venera242 » 09 Окт 2013, 13:38

venera242 написа:А и както ме посъветвахте се консултирах със счетоводител, който каза, че дължа данък на тези 10 000 лв. - 10 % = 9 000 лв. по 10 % =900 лв. дължими до 30 април 2014 г. И тъй като сте права вече много се обърках ще отида в една счетоводна къща да ми разяснят случай и да се приключва. Междувременно започвам да спестявам пари :-)




А и още повече закона казва: чл. 33, ал. 1 от ЗДДФЛ: Облагаемия доход от продажба на недвижимо имущество, включително на ограничени вещни права върху такова имущество, се определя, като положителната разлика между продажната цена и цената на придобиване на имуществото се намалява с 10 % на сто разходи. Което какво значи: Оставяме на страна, че съм придобила имота с кредит. Аз купувам жилището за 50 000, продавам го за 60 000 (доказано с надлежната документация). 60 000 - 50 000= 10 000- 10%= 9000 по 10 % = 900 лв. И с кредит и без кредит това ми е дохода. Ако правилно тълкувам закона това е положението :-)
venera242
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 08 Окт 2013, 13:50

Re: закупуване и продажба на недвижим имот в една кал. годин

Мнениеот borovinka » 09 Окт 2013, 17:52

ОК, съгласих се. Правилото на чл. 33, ал. 1 не го бях допрочела. ;)
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron