начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Дължи ли се данък при такъв вид дейност?

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Дължи ли се данък при такъв вид дейност?

Мнениеот studentpravo » 18 Сеп 2013, 18:15

Здравейте. Бих искал да получа съвет относно следния казус:
Ако вкъщи гледам няколко женски котки, които периодично раждат и продавам малките им котета, дължа ли данък и ако да, съгласно коя нормативна разпоредба?
Продавайки малките котета, аз реализирам чиста печалба /макар и малка/, която надхвърля разходите ми по отглеждането на котките. Какъв е надлежният ред за декларирането на този доход? Трябва ли да издавам някакъв документ /например касов бон/ на потенциалните купувачи и следва ли да декларирам доходи? Подлежа ли на проверка и санкция за извършваната дейност? Трябва ли да се регистрирам като търговец?

Оставяме настрани факта, че ситуацията е недоказуема, защото хората просто взимат котетата си и самият факт на осъществената продажба и реализираната печалба на практика е недоказуем.

Въпреки това, аз се интересувам от надлежния ред, по който следва да се случват нещата. Затова бих бил благодарен на по-обстойна информация от ваша страна.
studentpravo
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 02 Май 2012, 10:50

Re: Дължи ли се данък при такъв вид дейност?

Мнениеот prnedev » 18 Сеп 2013, 19:10

Ами въпросът е в това дали сте направили "развъдник", че да се приеме за търговска дейност. Но доколкото ви разбирам, едва ли става дума за такова нещо, а си е изцяло домашна история.
Т.е., тези доходи са "необлагаеми" - чл.13 ал.1 т.2 ЗДДФЛ "...Не са облагаеми доходите от продажба или замяна на движимо имущество...", а котките са ви движима вещ по смисъла на чл.110,ал.2 от Закона за собствеността :-)
Колкото до документацията, винаги е хубаво да си имате хартийка - от договор за покупко-продажба до "разписка" за получената от сума, евентуално ако станат някакви скандали с купувачите на животинките.

Това реална ситуация ли е или е от упражненията в университета?
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Дължи ли се данък при такъв вид дейност?

Мнениеот studentpravo » 19 Сеп 2013, 00:18

Ситуацията е напълно реална. В такъв случай, вероятно ще подлежа на санкция, защото не съм регистрирал лицензиран развъдник, а всъщност извършвам развъдна дейност. Но все пак тази санкция не е наказателна, защото, доколкото знам е по Закона за защита на животните и подобни нормативни актове.

Значи според вас щом не съм регистрирал развъдник, няма основание за притеснение относно данъците и доходите?

Притеснява ме друга хипотеза - например недобросъвестното лице Х решава да ме "натопи" за извършваната дейност и моли няколко бивши клиенти да потвърдят, че действително са закупили от мен котета за сумата от 50 лв. Т.е може ли на базата свидетелски показания /на реални клиенти/, да се заключи, че аз извършвам търговска дейност, която ми носи печалба, като успоредно с това не декларирам никъде доходите си, макар и малки?
Или пък идват подставени лица на проверка, купуват коте срещу определена сума и ме питат защо не съм издал касов бон или къде ще декларирам сумата?
От друга страна, ако издам валиден договор за покупко-продажба или разписка, или пък договор, обективиран в разписка, така директно заявявам и доказвам, че съм продал даденото коте на лицето Х срещу сумата У. После може ли въз основа на този договор да ми търсят данъци?
studentpravo
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 02 Май 2012, 10:50

Re: Дължи ли се данък при такъв вид дейност?

Мнениеот prnedev » 19 Сеп 2013, 10:56

E, колко котки си гледате у вас? 50 - 60?
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Дължи ли се данък при такъв вид дейност?

Мнениеот borovinka » 19 Сеп 2013, 11:49

Имате ли необходимите условия да ги гледате тези животни, или ги развъждате в апартамент?! Ако е второто, не вярвам съседите да са много очаровани.
Какво става, ако продадете на някого болно коте и то почине/зарази купувача или други негови животни, не дай си боже? Как сте си уредил въпроса с разрешителните и съответните санитарни мерки и здравните паспорти на котетата?

Колкото до данъците, ако това е основната ви дейност, от която реализирате доходи и не се осигурявате на друго основание, респ. не внасяте данък на друго основание, може да се наложи да регистрирате фирма - проучете как е уреден въпросът със зоомагазините, които също отглеждат и продават животни.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ


Re: Дължи ли се данък при такъв вид дейност?

Мнениеот studentpravo » 21 Сеп 2013, 02:19

borovinka написа:Имате ли необходимите условия да ги гледате тези животни, или ги развъждате в апартамент?! Ако е второто, не вярвам съседите да са много очаровани.
Какво става, ако продадете на някого болно коте и то почине/зарази купувача или други негови животни, не дай си боже? Как сте си уредил въпроса с разрешителните и съответните санитарни мерки и здравните паспорти на котетата?

Колкото до данъците, ако това е основната ви дейност, от която реализирате доходи и не се осигурявате на друго основание, респ. не внасяте данък на друго основание, може да се наложи да регистрирате фирма - проучете как е уреден въпросът със зоомагазините, които също отглеждат и продават животни.


Да, имам необходимите условия, съгласно посочената наредба, също така покривам и условията за осигурена площ на всяко животно. Ако си направите труда да проверите, 90 % от професионалните развъдници се намират именно в апартаменти. Съседите знаят и нямат никакъв проблем, защото се поддържа отлична хигиена /постоянно/, с оглед на което не се допускат никакви миризми и смущения. Най-малкото много хора гледат по 2-3-4 домашни любимци вкъщи, без да ги развъждат. Те по нищо не се различават от мен на практика. Да не говорим че 1 котка може да мирише много повече от 4, ако не й се чисти или пък ако е мъжка и не е кастрирана и мирише навсякъде. Освен това, ако една котка е с много лош характер, може да издава много повече шум от четири. За кучета пък да не говорим.
Няма как да продам болно коте на някого, защото в момента на покупката, клиентът получава надлежно попълнен и заверен ветеринарномедицински паспорт, който удостоверява проведен обстоен преглед от специалист. Аз гарантирам, че към момента на продажбата, котето е било здраво. Ако после почине по някаква причина, аз не нося отговорност за това - може да е заразено впоследствие или смъртта да е в резултат на неправилни и лоши грижи за него. Здравните паспорти, както вече споменах, се попълват от ветеринар, при който се преглежда всяко коте преди да бъде дадено. Санитарните мерки ги покривам, а въпрос с разрешителните не съм уреждал, защото не съм професионален развъдник, а имам няколко котки, които развъждам вкъщи и продавам малките им.
Относно данъците - осигурявам се на друго основание - все още съм студент по право и университетът ми внася осигуровките.
studentpravo
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 02 Май 2012, 10:50


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron