начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

ДДС за продажба на снимки от личен сайт?

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ДДС за продажба на снимки от личен сайт?

Мнениеот daniello » 21 Юли 2013, 13:03

Здравейте,
умувам върху идеята да направя собствен сайт в интернет за продажба на снимки от места, където съм пътувал. Тези снимки ще се свалят срещу заплащане. Продажбата ще става като се плаща през PayPal и потребителя download-ва съответната фотография.

Мога ли да правя това, без да създавам фирма, а просто в годишната си данъчна декларация да декларирам този доход и да ми се удържат данък. Очаквам честно казано да продавам до 10 снимки на година, така че едва ли приходите ще са големи, а може и да се откажа на даден етап. Трябва ли обаче да се регистрирам като фирма за да плащам ДДС?, трябва ли да се регистрирам като ФЛ и да плащам ДДС? Въобще кои данъци трябва да плащам при тази ситуация?

Предварително благодаря за компетентните отговори!
daniello
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 21 Юли 2013, 13:01

Re: ДДС за продажба на снимки от личен сайт?

Мнениеот doc03 » 22 Юли 2013, 18:24

Преди да попиташ, прочете ли Закон за електронната търговия и Закон за паричните преводи, електронните платежни инструменти и платежните системи ?
Или просто искаш да ти бъдат синтезирани, в няколко реда ?
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: ДДС за продажба на снимки от личен сайт?

Мнениеот daniello » 23 Юли 2013, 04:15

Прочетох доста неща и забелязах, че всъщност не продавам стока а права. Ако правилно съм се ориентирал трябва да се регистрирам като свободна професия фотограф, да си плащам осигуровки и изглежда е това. За регистрацията по ДДС като физическо лице мисля, че не касае моят случай заради оборот от 50 000 лв., който едва ли ще стигна. Достатъчно добре ли ти го синтезирах? А, ти колко от изредените от теб закони прочете? Благодаря за препоръката ти, тя по принцип е универсална. Дава конкретно знание по общи въпроси, с други думи бонус за обща култура.
Благодаря!
daniello
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 21 Юли 2013, 13:01

Re: ДДС за продажба на снимки от личен сайт?

Мнениеот prnedev » 14 Авг 2013, 19:35

Няма проблем и без фирма да продавате правата върху фотографиите.
За извън Евросъюза и за България, няма проблеми да издавате и фактури. Ако имате клиент от Евросъюза, регистриран по ДДС, и ви поиска фактура, ще трябва да се регистрирате по ДДС, дори да става дума и за 50 стотинки хонорар.
Колкото до това, какви данъци ще плащате - най-кратко данък общ доход. ДДС на първо време не мисля че ще се наложи да се плаща, а ако се подходи умно, може и да излезете на постоянно възстановяване, стига да не се прекалява :-)
Плащанията през ПейПал, Скрил-Мънибукърс и производни не са проблем.
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron