начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Деклариране на доходи

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Деклариране на доходи

Мнениеот barakuda28 » 26 Юни 2013, 23:42

Здравейте,

Имам два казуса относно деклариране на доходи, получени по електронен път (PayPal) и след това прехвърлени по банкова сметка.

1) Физическо лице съм, програмист, работя си от вкъщи към чуждестранна фирма, която периодично ми пуска работа. Нямам договор. Парите ми се превеждат по PayPal и аз си ги дърпам в банковата сметка. Доколкото ми казаха, за да декларирам тези доходи в началото на следващата година, трябва първо да имам данните на фирмата, която ми ги изплаща (да кажем, че ще им ги поискам - в момента ги нямам), но също така те трябвало да ми издадат някакъв официален документ, с който да си докажа дохода. Това с официалния документ няма как да стане - никой няма да се занимава с мен там. Може ли документът да е разпечатка от PayPal? Като цяло как стоят нещата в този случай? Освен 10% данък, някакви други осигуровки дължа ли? В момента излиза, че аз и да искам, технически не мога да ги декларирам тези доходи, което дълбоко ме съмнява да е така. Все пак държавата иска да си вземе парите.

2) Предоставям някаква услуга в интернет - програмиране. Имам фирма. Клиентите (почти 100% чуждестранни) правят поръчка през формуляр на сайта ми, т.е. аз нямам почти никаква информация за тях - евентуално името им и то ако не са решили да ме излъжат. Плащат ми отново по PayPal. Как трябва да се декларират тези доходи? Фактура ли трябва да издам? На кой я издавам като нямам данни? Много български фирми работят на този принцип, но нямам някакви познати, които да питам.
barakuda28
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 03 Юли 2011, 22:25

Re: Деклариране на доходи

Мнениеот borovinka » 01 Юли 2013, 10:26

Зависи каква ви е фирмата (Е)ООД, ЕТ, свободна професия и т.н. При всички положения сте задължен да се осигурявате - т.е. да си внасяте дължимите осигуровки, според принципа на осигуряване, който сте избрал.
Дължимия данък от доходите си можете да определите (вж. чл. 55 ЗДДФЛ) като от сбора на получените доходи извадите сумите, които сте внесли за осигуровки за съответния период (внимание - за определени професии и доходи се дължи авансов данък на тримесечие, проверете да не сте сред тях). Върху получената разлика дължите 10% авансов данък.
Най-добре е за конкретния ваш случай да се обърнете към счетоводител, който ще ви каже как е редно да определите и внесете данъците си. Надявам се сте редовен във внасяне на осигуровките.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron