начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

давност за здравни осигуровки на безработен

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


давност за здравни осигуровки на безработен

Мнениеот volkan » 08 Фев 2013, 00:10

В справката за задължения от НАП нямам никакви задължения. Но като безработен за периода 2001 г.-2002 г. не съм внасял здравните си осигуровки и в справката за здравно осигурителен статус излизат двете години като периоди без данни за здравно осигуряване.
За да бъдат установени тези задължения за здравни осигуровки трябва да се подаде деклария 7, с чието деклариране ще бъдат установени задълженията ми за здравни осигуровки за старо време. Притеснявам се, че ако след това подам молба за отписване на тези задължения по давност може от НАП да ми кажат, че подаването на декларация 7 прекъсва давостта и да откажат да ги отпишат.
Ако пък подам молба за отписване на задължения за здравни осигуровки, без да съм подал декларация 7, от НАП няма как да ми установят тези задължения.
Моля за съвет какво да правя в този случай?
volkan
Младши потребител
 
Мнения: 42
Регистриран на: 23 Мар 2012, 21:39

Re: давност за здравни осигуровки на безработен

Мнениеот pashevak » 08 Фев 2013, 15:56

Мнението е дублирано
pashevak
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 05 Дек 2012, 12:31

Re: давност за здравни осигуровки на безработен

Мнениеот pashevak » 08 Фев 2013, 15:59

Давността за здравни осигуровки е уредена в чл. 171 ДОПК. Декларацията установява задълженията и прекъсва 5-год. давност в рамките на абсолютната 10 год. давност, която в този случай е изтекла.
pashevak
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 05 Дек 2012, 12:31

Re: давност за здравни осигуровки на безработен

Мнениеот volkan » 08 Фев 2013, 20:18

да разбирам ли, че ако сега подам декларциия 7 за да установят задълженията ми за 2001 и 2002 г. и след това подам молба за отписване, от НАП ще отпишат задълженията ми?
За времето през 2001 г. и 2002 г. не се изискваше подаване на такава декларация 7-тя се въведе от 01.01.2010 г.
Притеснявам се че ако до края на тази година не подам молба за отписване на периодите без данни за здравно осигуряване от догодина може "старите ми задължения", които не излизат в момента в справката за задължения да бъдат изискуеми.
В НАП получих 4 различни отоговора от различните отдели, в които само ме препращаха:
1. Не правете нищо
2. Подайте декларция 7, за да ви бъдат установени задълженията за 2001 и 2002 г. и после подайте молба за отписване по давност
3. Здравните осигуровки нямат давност
4. Ако подадете декларация 7 за времето от 2001 г. и 2002 г. може да образуват изпълнително дело срещу Вас
Какво да правя?
volkan
Младши потребител
 
Мнения: 42
Регистриран на: 23 Мар 2012, 21:39

Re: давност за здравни осигуровки на безработен

Мнениеот pashevak » 08 Фев 2013, 21:14

Кои са "старите ви задължения"? От 2001 и 2002 г. ли? В момента безработен ли сте? Ако не сте - подавате декларацията, селд това молба за погасяване по давност и толкова. Може и да не правите нищо. Тогава никой няма да ви търси за задълженията, защото нямат право да се събират принудително като погасени по давност. Не разбирам как здравните осигуровки могат да нямат давност? Те не са ли публично задължение? Ако не са - какво са. Как ще образуват дело за погасени задължения, които не подлежат на принудително събиране?
pashevak
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 05 Дек 2012, 12:31

Re: давност за здравни осигуровки на безработен

Мнениеот volkan » 09 Фев 2013, 11:35

В момента работя. Изкарах си правка от НАП за задълженията.Към момента нямам никакви задължения.
В НАП има отдел, който се занимава със здравните осигуровки-Те си имат отделна справка за периодите без данни за здравно осигуряване-т.е в тези периоди е трябвало лицето да се осигурява на някакво основание-в моя случай като безработен- за периода 2001-2002 г. Но не съм внасял за моя сметка здравните осигуровки. И в този отдел към НАП излизат двете години като периоди без данни за здравно осигураване. До 01.01.2010 г. безработните си внасяха зравните осигуровки без да подават декларация 7. Плащането не бе обвързано с подаването на такава декларация и внесените пари за осигуровки си отиваха на място.
Ако подам молба за отписване по давност на тези осигуровки за 2001-2002 г. без да подам предварително Декларация 7/независимо, че за старото време не се изискваше/ най-вероятно от НАП няма да могат да ми установят задълженията/четох във форумите, че от НАП ги уведомявали, че изискват подаването на декларация 7/.
Единственото, което ме притеснява, че ако подам декларация 7 сега, аз заявявам след 10 години че дължа тези осигуровки за старо време. Като основание за възникване на задължението ще бъде декларация 7 с дата примерно февруари 2013 . ако след това подам молба за отписване на задълженията/те вече ще излизат на справката за задължения, тъй като съм подал вече декларация 7/ може от НАП да ми откажат отписването на тези задължения.
volkan
Младши потребител
 
Мнения: 42
Регистриран на: 23 Мар 2012, 21:39

Re: давност за здравни осигуровки на безработен

Мнениеот pashevak » 09 Фев 2013, 17:50

Давносният срок за публични задължения започва да тече от годината, следваща годината, в която задължението е трябвало да се плати. Максималният такъв е 10 години от този момент. По мое броене това е 31.12.2012 г. освен ако нямаш задължение за декември 2002 г., чиято 10 год. давност би изтекла година по-късно. Това важи в случай, че на петата година примерно бяха ти установили някак задълженията. Доколкото разбирам, не са. Така че погасителната давност в твоя случай е изтекла на 31.12.2007 г. Как може да прекъснеш давност, която е вече изтекла?
Ако търсиш гаранции какво ще се случи като отидеш в НАП, няма как да ги получиш във форум.
pashevak
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 05 Дек 2012, 12:31

Re: давност за здравни осигуровки на безработен

Мнениеот sime0n » 15 Фев 2013, 17:39

Здравейте.
Пиша по проблем подобен като на volkan.
При справка ЛИЦЕТО Е С НЕПРЕКЪСНАТИ ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ПРАВА.
Но показва, че за периода 2003г.-2006г. не съм внасял здравните си осигуровки и в справката за здравно осигурителен статус излизат като периоди без данни за здравно осигуряване.
През 2010та година за да мога да си променя здравния статус се наложи да платя за 3 години назад с лихвите. От тогава си плащам редовно здравните осигуровки.

За да бъдат установени тези задължения за здравни осигуровки трябва да се подаде декларация 7, с чието деклариране ще бъдат установени задълженията ми за здравни осигуровки за старо време. Притеснявам се, че ако след това подам молба за отписване на тези задължения по давност може от НАП да ми кажат, че подаването на декларация 7 прекъсва давостта и да откажат да ги отпишат.
Ако пък подам молба за отписване на задължения за здравни осигуровки, без да съм подал декларация 7, от НАП няма как да ми установят тези задължения.

Mоля за съвет какво да правя в този случай, тъй като моя е малко по-различен от на volkan?
sime0n
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 15 Фев 2013, 17:27

Re: давност за здравни осигуровки на безработен

Мнениеот pashevak » 19 Фев 2013, 22:13

Мисля, че случаят ти е идентичен с описания по горе.
pashevak
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 05 Дек 2012, 12:31

Re: давност за здравни осигуровки на безработен

Мнениеот economix » 19 Авг 2013, 21:50

Въпросът е дали наличието на периоди без осигуряване, в случаите, когато лицата са били безработни води до формиране на задължение. Както се вижда, чл. 40, ал. 5 от ЗЗО е от 2005 г. В първия вариант на закона се приемаше, че няма задължение при липса на доход. Колкото до системата за дължимите здравни вноски, тя е по-зле и от СУП-ата на НАП
Икономически анализи
economix
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 22 Юни 2013, 21:41

Re: давност за здравни осигуровки на безработен

Мнениеот andi123 » 30 Яну 2021, 14:35

Привет. Да повдигна малко темата.

Имам наложен запор на сметките поради неплащане на осигуроврки. Прилагам картинка:

Изображение

по така създалата се ситуация мога ли да подам искане за изтичане на давностня срок?

Благодаря за съдействието.
andi123
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Яну 2021, 14:32

Re: давност за здравни осигуровки на безработен

Мнениеот jhoro » 30 Яну 2021, 18:30

andi123 написа:Привет. Да повдигна малко темата.
Имам наложен запор на сметките поради неплащане на осигуровки. Прилагам картинка:
по така създалата се ситуация мога ли да подам искане за изтичане на давностния срок?

Здравейте!
Темата - освен, че е стара - е „с отворен финал“. Тоест - не е изяснена в миналото.
За първи път чувам за „запор на сметките поради неплащане на здравни осигуровки“! Пропуските в здравното осигуряване води до прекъсване на права - лицето не може да ползва съответнните услуги. Но - ако не ползва, никой не търси тези пари!
Второ - безработните са два вида!
    - за времето, в което получават обезщетение за безработица от бюрото по труда, здравноосигурителните вноски се плащат от държавния бюджет
    - след изтичане на периода на обезщетението и в случаите, когато не получават такова, безработните трябва да започнат сами да плащат своите вноски.
Здравно осигуряване за безработни


По принцип. При проверка за здравноосигурителен статус - първо се гледат 36 месеца назад. Здравноосигурителните права се прекъсват, ако не са внесени повече от три месечни здравноосигурителни вноски за период от 36 месеца. Пропуските назад във времето - до 60-я месец са само за информация!
Когато здравноосигурителните права са прекъснати, т.е. за последните 36 месеца липсват повече от три вноски за здравно осигуряване, за да бъдат възстановени правата трябва да са заплатени всички задължения за здравно осигуряване за последните 60 месеца.
Ето един пример
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: давност за здравни осигуровки на безработен

Мнениеот andi123 » 30 Яну 2021, 18:56

Става въпрос за вноски на ЗП.
Аз също не намирам логика защо ми ги търсят тия осигуровки при положение, че това е услуга. Ми не искам да плащам и неисам да им полвам услугите на НЗОК примерно. Отивам си на частно и неми пука. Та чак и запор ми забиха..... запора е от около 3 години някъде. Та аз пак не разбрах мога ли да ги изчистя по давност или да хвана един адвокат и да ида да ги разчекна.
andi123
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Яну 2021, 14:32

Re: давност за здравни осигуровки на безработен

Мнениеот jhoro » 30 Яну 2021, 19:10

Пп. В предния пост не успях да прикача снимка, но цитирам съдържанието на справката
Дата и час на отпечатване: 30.01.2021 18:07:01

ЛИЦЕТО Е С НЕПРЕКЪСНАТИ ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ПРАВА

Месеци без данни за здравно осигуряване в периода от ДЕКЕМВРИ/2015 до НОЕМВРИ/2017
ГОДИНА МЕСЕЦИ
2015 - 12
2016 - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12

Тези 13 месеца без вноски - не променят статута на лицето.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron