начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Разписка за получена сума - реквизити?

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Разписка за получена сума - реквизити?

Мнениеот kalahan2008 » 11 Фев 2021, 08:33

khan_krum написа:Kalahan,ако сделката се бе осъществила на територията на България,чужденецът би имал ЛНЧ или удостоверение за продължително пребиваване,но мястото на сделката е извън ЕС и човека няма нито ЛНЧ,нито ЕГН.А номер на паспорт просто прецени да не вписва в разписката за парите,както писах по-горе той любезно отказа.И да ви кажа според мен е прав,това са лични данни и нямат общо със стокооборота,не би трябвало никой да дава току-така личен номер на паспорт.

Не разбирам защо спорите с мен. Правете, каквото искате. И после, когато НАП Ви обложат, сигурно пак тук ще дойдете да питате какво да правите. Това е несериозно. Не знам за каква сума пари става въпрос, нито в каква валута, нито за каква сделка, нито целта на декларирането на сумата пред НАП, но НАП няма да кредитират тази разписка при липсата на изискуемите по закон реквизити и ще я приемат за неистинска. От там нататък влизате в зоната на подозрение, възможно е да последва ревизия и т.н.
Закон за чужденците в Република България
Чл. 54. (4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 103 от 2003 г., в сила от 26.02.2004 г.) Службите за административен контрол на чужденците към Министерството на вътрешните работи обработват следните данни:
1. имена на кирилица и на латиница, дата на раждане, място на раждане, пол, гражданство;
2. единен граждански номер и/или личен номер на чужденец;
3. постоянен адрес в Република България;
4. настоящ адрес в Република България;
5. документ за задгранично пътуване (вид, серия, номер, дата, място на издаване и срок на валидност);
..............

Това са индивидуализиращите данни за чужденците за целите на граничния контрол. Законът за счетоводството и ДОПК въвеждат по-строги изисквания, като изискват задължително Булстат или ЕГН или ЛНЧ за чужденците.
ДОПК
Идентификация на регистрираните лица
Чл. 84. (1) (Изм. - ДВ, бр. 34 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.07.2007 г.) Регистрираните лица се идентифицират чрез данните по чл. 81, ал. 1, т. 2 - 4, като идентификацията на вписаните в регистър БУЛСТАТ лица се извършва чрез единен идентификационен код БУЛСТАТ, а на лицата, регистрирани по реда на Закона за търговския регистър - чрез единен идентификационен код, определен от Агенцията по вписванията. Едноличните търговци се идентифицират чрез единен граждански номер, съответно личен номер на чужденец, и чрез единен идентификационен код, определен по реда на Закона за търговския регистър.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 34 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г.) Идентификацията на физически лица, които не са вписани в търговския регистър, съответно в регистър БУЛСТАТ, се извършва чрез единния граждански номер или личния номер на чужденец.

Следователно без тези данни НАП не могат да идентифицират чужденеца за целите на данъчното облагане и ще приемат, че плащане не е извършено. Обикновено хората крият доходите си, не ги декларират, което веднага буди съмнение относно мотивите за това деклариране, например за да се оправдае наличието на средства у декларатора с неясен произход.
Трябва да се прави разлика между данни за идентификация и лични данни, макар и да се припокриват. Чрез идентифициращите данни дадено лице се индивидуализира еднозначно, т.е. то може да бъде разграничено от останалите правни субекти по недвусмислен начин. Три имена не са достатъчни, защото може да има хиляди лица с името Раджеш Кутрапали от Индия /с население над 1 милиард души/. Не е работа на НАП да изследва дали има или няма други лица с тези имена и дали подписът върху разписката е именно на това лице, просто ще оспорят истинността и тогава доказателствената тежест ще легне върху декларатора, а не обратното.
Без минимално количество идентифициращи субекта данни е невъзможно той да бъде индивидуализиран. По Вашата логика когато сключвате договор с когото и да е /в България/, не трябва да си давате ЕГН и адрес, а само три имена. Ами това е абсурдно, да не говорим на колко места искат и лична карта /например при мобилните оператори/. Представяте ли си да сключите договор без ЕГН и адрес?
Именно затова в ЗЗЛД и GDPR изрично пише, че защитата на личните данни отпада, когато се касае за договорни отношения - лицето доброволно ги е предоставило.
Противното би дало една огромна врата за измами и сериозно би нарушило правната сигурност в търговския и гражданския оборот.
Аз така мисля, а на Вас, щом не Ви харесва моето мнение, спокойно можете да го игнорирате. Но да спорите с мен - нямам време. Спорете си с jhoro, на него му харесва, а и си има предостатъчно свободно време да лентяйства и да извлича know-how чрез спорене.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Разписка за получена сума - реквизити?

Мнениеот jhoro » 11 Фев 2021, 10:29

Добро утро, Виетнам!
Добро утро и на Калахан!

Виждам, че сте написали доста. Бих се съгласил на 101%, но … с някои уговорки:
Не знаете, каква е сумата и валутата. Ами човека си е казал - под 10К евро (или равностойност). Конкретната валута е без значение.
Говорите за укриване на доходи. Знаем, че това става по два начина - намаляване (недеклариране) на приходи и завишаване на разходите. В случая обаче, човека държи да ги декларира. Неприемането на разписката, като първичен счетоводен документ, ще доведе до там, че такъв приход няма!
Всички цитирани разпоредби се отнасят основно за България и местните лица (по смисъла на ЗДДФЛ).
Приятен ден!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Разписка за получена сума - реквизити?

Мнениеот khan_krum » 11 Фев 2021, 23:29

jhoro написа:Странно изместване на акцента се получи.
Основният въпрос беше:
khan_krum написа:… ,как стои въпроса с признаването на такива документи и считат ли се за първични счетоводни документи въпреки липсата на ЕГН-то?

Бали се сещате, че нито Калахан, нито аз, нито някой друг от форума, ще обработва документа? Най-добре попитайте въпросната институция. Предполагам, че става дума за НАП, защото по ЗДДФЛ
Чл. 6. Местните физически лица са носители на задължението за данъци за придобити доходи от източници в Република България и в чужбина.


Никакво изместване не се е получило.В гражданския стокооборот се сключват както устни,така и писмени договори,така и писмени без ЕГН,без адрес или с неактуален адрес и т.н.Аз имам разписка,някои дори нямат и това.
khan_krum
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 27 Сеп 2007, 16:54

Re: Разписка за получена сума - реквизити?

Мнениеот ivanov_p » 13 Фев 2021, 09:14

Никакво изместване не се е получило.В гражданския стокооборот се сключват както устни,така и писмени договори,така и писмени без ЕГН,без адрес или с неактуален адрес и т.н.Аз имам разписка,някои дори нямат и това.


По изнесената информация никой нищо не може да ви каже, освен, че такава разписка не е първичен счетоводен документ. Това е така, защото за данъчни цели субектите трябва да могат да се установят точно, а това няма как да стане по описаните от вас данни. Освен това какво означава, че имате разписка? С нея оправдавате дадена сума, която са намерили данъчните, искате да я впишете като заем в декларация, да си я върнете от чужденеца или какво точно искате да направите? В съда подавате иск. "Иск" идва от искане, т.е. няма как някой да ви даде съвет, ако не сте казали какво точно искате, а без да сте поискали нещо съдията ще ви върне молбата.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Разписка за получена сума - реквизити?

Мнениеот jhoro » 13 Фев 2021, 12:23

Добро утро, ivanov_p.
Сигурно си мислите по първия казус в темата (ето защо не е добре ползване, на съществуваща такава).
ivanov_p написа:Освен това какво означава, че имате разписка? С нея оправдавате дадена сума, която са намерили данъчните, искате да я впишете като заем в декларация, да си я върнете от чужденеца или какво точно искате да направите?

Питащия е казал:
khan_krum написа:... и имам въпрос: при получен доход от чужденец ...

Формулировката би била - „да я върнете НА чужденеца“! Иначе съм съгласен с разсъжденията.

Приятен ден!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Разписка за получена сума - реквизити?

Мнениеот khan_krum » 14 Фев 2021, 16:44

kalahan2008 написа:
khan_krum написа:Kalahan,ако сделката се бе осъществила на територията на България,чужденецът би имал ЛНЧ или удостоверение за продължително пребиваване,но мястото на сделката е извън ЕС и човека няма нито ЛНЧ,нито ЕГН.А номер на паспорт просто прецени да не вписва в разписката за парите,както писах по-горе той любезно отказа.И да ви кажа според мен е прав,това са лични данни и нямат общо със стокооборота,не би трябвало никой да дава току-така личен номер на паспорт.

Не разбирам защо спорите с мен. Правете, каквото искате. И после, когато НАП Ви обложат, сигурно пак тук ще дойдете да питате какво да правите. Това е несериозно. Не знам за каква сума пари става въпрос, нито в каква валута, нито за каква сделка, нито целта на декларирането на сумата пред НАП, но НАП няма да кредитират тази разписка при липсата на изискуемите по закон реквизити и ще я приемат за неистинска. От там нататък влизате в зоната на подозрение, възможно е да последва ревизия и т.н.
Закон за чужденците в Република България
Чл. 54. (4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 103 от 2003 г., в сила от 26.02.2004 г.) Службите за административен контрол на чужденците към Министерството на вътрешните работи обработват следните данни:
1. имена на кирилица и на латиница, дата на раждане, място на раждане, пол, гражданство;
2. единен граждански номер и/или личен номер на чужденец;
3. постоянен адрес в Република България;
4. настоящ адрес в Република България;
5. документ за задгранично пътуване (вид, серия, номер, дата, място на издаване и срок на валидност);
..............

Това са индивидуализиращите данни за чужденците за целите на граничния контрол. Законът за счетоводството и ДОПК въвеждат по-строги изисквания, като изискват задължително Булстат или ЕГН или ЛНЧ за чужденците.
ДОПК
Идентификация на регистрираните лица
Чл. 84. (1) (Изм. - ДВ, бр. 34 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.07.2007 г.) Регистрираните лица се идентифицират чрез данните по чл. 81, ал. 1, т. 2 - 4, като идентификацията на вписаните в регистър БУЛСТАТ лица се извършва чрез единен идентификационен код БУЛСТАТ, а на лицата, регистрирани по реда на Закона за търговския регистър - чрез единен идентификационен код, определен от Агенцията по вписванията. Едноличните търговци се идентифицират чрез единен граждански номер, съответно личен номер на чужденец, и чрез единен идентификационен код, определен по реда на Закона за търговския регистър.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 34 от 2006 г., в сила от 01.01.2008 г.) Идентификацията на физически лица, които не са вписани в търговския регистър, съответно в регистър БУЛСТАТ, се извършва чрез единния граждански номер или личния номер на чужденец.

Следователно без тези данни НАП не могат да идентифицират чужденеца за целите на данъчното облагане и ще приемат, че плащане не е извършено. Обикновено хората крият доходите си, не ги декларират, което веднага буди съмнение относно мотивите за това деклариране, например за да се оправдае наличието на средства у декларатора с неясен произход.
Трябва да се прави разлика между данни за идентификация и лични данни, макар и да се припокриват. Чрез идентифициращите данни дадено лице се индивидуализира еднозначно, т.е. то може да бъде разграничено от останалите правни субекти по недвусмислен начин. Три имена не са достатъчни, защото може да има хиляди лица с името Раджеш Кутрапали от Индия /с население над 1 милиард души/. Не е работа на НАП да изследва дали има или няма други лица с тези имена и дали подписът върху разписката е именно на това лице, просто ще оспорят истинността и тогава доказателствената тежест ще легне върху декларатора, а не обратното.
Без минимално количество идентифициращи субекта данни е невъзможно той да бъде индивидуализиран. По Вашата логика когато сключвате договор с когото и да е /в България/, не трябва да си давате ЕГН и адрес, а само три имена. Ами това е абсурдно, да не говорим на колко места искат и лична карта /например при мобилните оператори/. Представяте ли си да сключите договор без ЕГН и адрес?
Именно затова в ЗЗЛД и GDPR изрично пише, че защитата на личните данни отпада, когато се касае за договорни отношения - лицето доброволно ги е предоставило.
Противното би дало една огромна врата за измами и сериозно би нарушило правната сигурност в търговския и гражданския оборот.
Аз така мисля, а на Вас, щом не Ви харесва моето мнение, спокойно можете да го игнорирате. Но да спорите с мен - нямам време. Спорете си с jhoro, на него му харесва, а и си има предостатъчно свободно време да лентяйства и да извлича know-how чрез спорене.


Калахан,аз не споря.Предполагам сте добър специалист,но аз сам Ви казах и посочих,че човека няма ЛНЧ и удостоверение за продължително пребиваване,тъй като той не е идвал в България.Става дума за плащане извършено на територията на страна извън ЕС.Как тогава да посочи ЛНЧ??Този човек има местопребиваване извън ЕС,семейство и работа извън ЕС и никога не е идвал в България.
khan_krum
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 27 Сеп 2007, 16:54

Предишна

Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron