начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Данък върху лихвата по депозит

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Данък върху лихвата по депозит

Мнениеот drag0o » 07 Дек 2012, 16:58

Здравейте,
през 07.2012 съм сключил договор за 6 месечен депозит с банкова институция. Падежът е през 01.2013г. Ще дължа ли данък върху лихвата? Ако отговорът е "да" и банката ми удържи данъка това няма ли да представлява нарушение на договора от страна на банката?
Предварително благодаря
drag0o
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 07 Дек 2012, 16:53

Re: Данък върху лихвата по депозит

Мнениеот p_dyan » 10 Дек 2012, 22:57

Още не е излязло изменението в закона, ще почакаме да видим какво пише там. Логично е да се вземе данък само за м.01 от 2013 г., нищо че това е един цял депозит от 2012 и част попада в 2013 год.
p_dyan
Потребител
 
Мнения: 484
Регистриран на: 09 Мар 2008, 23:37

Re: Данък върху лихвата по депозит

Мнениеот serva » 10 Яну 2013, 12:47

Здравейте,
през 09.01.2012 съм сключил договор за 12 месечен депозит с банкова институция. Падежът е през 09.01.2013г.
Вече е излязло изменението в закона е да се вземе данък за цяла 2012 година + 9 дни от 2013 г.
Това няма ли да представлява нарушение на договора от страна на банката?
Предварително благодаря
serva
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 10 Яну 2013, 12:31

Re: Данък върху лихвата по депозит

Мнениеот neutralen » 10 Яну 2013, 15:51

Няма да бъде нарушение на договора от страна на банката - данъците се определят от Държавата а не от банката.
Друг е въпроса дали този закон има обратно действие назад във времето, в смисъл дали ще се прилага и за 2012 г, или започва да действа от 2013 г - не съм го чел и не знам 8)
neutralen
Активен потребител
 
Мнения: 2634
Регистриран на: 12 Фев 2012, 22:03

Re: Данък върху лихвата по депозит

Мнениеот emilgrigorov » 11 Яну 2013, 05:02

Някой знае ли как стои въпросът с данъчното облагане на лихви, по депозити и други видове сметки, на български граждани в банки извън Бг, в ЕО и трети страни?
И, приложими ли са споразуменията за двойното данъчно облагане, където има вече въведени подобни данъци?
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Данък върху лихвата по депозит

Мнениеот serva » 20 Яну 2013, 00:55

Няма да бъде нарушение на договора от страна на банката - данъците се определят от Държавата а не от банката.
Друг е въпроса дали този закон има обратно действие назад във времето, в смисъл дали ще се прилага и за 2012 г, или започва да действа от 2013 г - не съм го чел и не знам

ДОБРЕ. ЗАЩО ТОГАВА закон има обратно действие назад във времето, в смисъл дали ще се прилага и за 2012 г.??? МОЛЯ ОТГОВОРИТЕ МИ???
serva
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 10 Яну 2013, 12:31

Re: Данък върху лихвата по депозит

Мнениеот serva » 30 Яну 2013, 11:46

Екипът на МОИТЕ ПАРИ: Поради факта, че закона беше гласуван в края на годината (на 2-ро четене едва преди няколко дни) постави немалка част от вложителите пред свършен факт. Въпреки това не считаме, че това е действие на новоприет закон със стара дата. Получава се реално така, че това, което е посочено в договора като размер на лихвите, които следва да се получат на определена дата ще бъдат по-ниски, тъй като банките ще събират данъка. На практика обаче договора няма действие и не може да противоречи на влязъл в сила закон, както ще стане след 01.01.2013 г.
Считам трактовката за нелогична. Не е правилно банките да вземат от лихвите за държавата за целия 3-годишен срок; Трябва да се взема от лихвите само за времето след 01.01.2013 г.
Облагането на лихви преди 2013 не е редно и дори някоя банка да се опита да го направи, всеки съд с малко мозък ще забрани подобна практика!!!!. :evil:
serva
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 10 Яну 2013, 12:31


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron