начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

данък дарение на пари

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


данък дарение на пари

Мнениеот spirov » 16 Окт 2012, 12:43

Трябва да се извърши дарение на пари от родители на дете.
Получената от надарения сума облагаем доход ли е съгласно:
- Закона за облагане доходите на физическите лица
- Закона за местните данъци и такси.
Трябва ли договора за дарение на пари да бъде с нотариална заверка на подписите?
ако дарената сума е над 15 000 лева и сумата трябва да бъде преведена по банков път, има ли значение от сметката на кой родител са преведени парите, ако двамата са в състояние на брак
spirov
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 17 Сеп 2012, 20:34

Re: данък дарение на пари

Мнениеот emigeorgieva » 17 Ное 2012, 17:56

Здравейте,
Сумата за надарения не се явява облагаем доход, евентуално в някои общини дарителят трябва да заплати данък върху тази сума. Също така не е нужна нотариална заверка на подписите, единственото на което следва да се обърне внимание е има ли дарителят достатъчно доходи за да направи дарението. По отношение на банковата сметка, не мога да кажа нищо, тъй като при мен го нямаше този проблем и не съм запозната.
emigeorgieva
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 31 Яну 2002, 18:53

Re: данък дарение на пари

Мнениеот andreev » 05 Ное 2013, 11:40

Здравейте, колеги!

Тези дни и аз имах сблъсък с подобен проблем - дарение на определена сума пари от родител на дете.
Изводите до които стигнах въз основа на нормативната база у нас са (моля да ме поправите ако греша):
чл. 225, ал. 2 ЗЗД "Дарението на движими имущества трябва да стане в писмена форма с нотариално заверени подписи или чрез предаване, а на ценни книжа - по надлежния начин за прехвърлянето им";
чл. 13, ал. 2 ЗДДФЛ "Не се смята за доход полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт";
чл. 44, ал. 6 ЗМДТ "Не се облагат с данък имуществата, придобити по дарение между роднини по права линия и между съпрузи",
следователно дарената парична сума от родител на дете (роднини по права линия) не следва да бъде облагана с данък "дарение" по ЗМДТ. Писмена форма с нотариална заверка на подписите не е необходима, ако дарението се осъществява чрез предаване.

Поздрави
andreev
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 31 Авг 2009, 10:10

Re: данък дарение на пари

Мнениеот bird_of_paradise » 05 Ное 2013, 12:11

spirov написа:ако дарената сума е над 15 000 лева и сумата трябва да бъде преведена по банков път, има ли значение от сметката на кой родител са преведени парите, ако двамата са в състояние на брак

А, според мен искате да си създадете писмени доказателства по реди причини- изяснете целта на занятието, за да получите що годе коректен отговор.
Иначе, принципът е, че парите в банков влог материализират вземане на титуляра по сметката към определена банка и са индивидуална негова собственост, ерго след превода им дарява само титуляра по сметката.
Дали ще е дарение или друго...- зависи от основанието, което ще поискате банковия служител да запише в преводното нареждане.

п.п. Андреев, темата е от 2012г... Голяма реанимация, че и аз участвах в нея без да съобразя.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: данък дарение на пари

Мнениеот vaskovasko » 08 Ное 2013, 16:32

andreev написа:Здравейте, колеги!

Тези дни и аз имах сблъсък с подобен проблем - дарение на определена сума пари от родител на дете.
Изводите до които стигнах въз основа на нормативната база у нас са (моля да ме поправите ако греша):
чл. 225, ал. 2 ЗЗД "Дарението на движими имущества трябва да стане в писмена форма с нотариално заверени подписи или чрез предаване, а на ценни книжа - по надлежния начин за прехвърлянето им";
чл. 13, ал. 2 ЗДДФЛ "Не се смята за доход полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт";
чл. 44, ал. 6 ЗМДТ "Не се облагат с данък имуществата, придобити по дарение между роднини по права линия и между съпрузи",
следователно дарената парична сума от родител на дете (роднини по права линия) не следва да бъде облагана с данък "дарение" по ЗМДТ. Писмена форма с нотариална заверка на подписите не е необходима, ако дарението се осъществява чрез предаване.
Поздрави


До правилни изводи сте стигнал. Ако е във връзка с данъчна проверка обаче има някои неща които е добре да се съобразят - например доказване къде и как са съхранявани кинтите, както и че към момента на дарението дарителят реално е разполагал с тези пари.
vaskovasko
Потребител
 
Мнения: 160
Регистриран на: 24 Мар 2010, 00:37

Re: данък дарение на пари

Мнениеот philanthropist__ » 20 Юни 2020, 02:58

vaskovasko написа:
andreev написа:Здравейте, колеги!

Тези дни и аз имах сблъсък с подобен проблем - дарение на определена сума пари от родител на дете.
Изводите до които стигнах въз основа на нормативната база у нас са (моля да ме поправите ако греша):
чл. 225, ал. 2 ЗЗД "Дарението на движими имущества трябва да стане в писмена форма с нотариално заверени подписи или чрез предаване, а на ценни книжа - по надлежния начин за прехвърлянето им";
чл. 13, ал. 2 ЗДДФЛ "Не се смята за доход полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт";
чл. 44, ал. 6 ЗМДТ "Не се облагат с данък имуществата, придобити по дарение между роднини по права линия и между съпрузи",
следователно дарената парична сума от родител на дете (роднини по права линия) не следва да бъде облагана с данък "дарение" по ЗМДТ. Писмена форма с нотариална заверка на подписите не е необходима, ако дарението се осъществява чрез предаване.
Поздрави


До правилни изводи сте стигнал. Ако е във връзка с данъчна проверка обаче има някои неща които е добре да се съобразят - например доказване къде и как са съхранявани кинтите, както и че към момента на дарението дарителят реално е разполагал с тези пари.


При дарение от родител на дете когато родител е държал част от парите си в банки,а друга част в жилище как става това доказване къде и как са съхранявани парите?
philanthropist__
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 02 Юни 2017, 03:21

Re: данък дарение на пари

Мнениеот jhoro » 20 Юни 2020, 09:37

Добро утро на всички!
Четейки подобни разсъждения - убеждавам се, колко е бил прав Айнщайн, казвайки - „Само две неща са безкрайни − Вселената и човешката глупост. За първото не съм сигурен.“

Ако се замислите за отделните елементи във въпроса и отговорите - ще разберете!

Какво означава „данък“?
Понеже човекът е „социално животно“ (от socium - общ, съвместен) - данъкът е индивидуалния принос на всеки член на обществото, за посрещане на общите потребности.

Какво означава „дарение“?
Дарението е действие, с който едно лице „дарител“ прехвърля веднага и безвъзмездно нещо (с което разполага) на друго лице „дарен“, което го приема.

И другите два термина.
Родител е грижещият се за собственото си потомство индивид. При хората, родителят е този, който се грижи за децата си, като „дете“ се отнася за потомство, а не непременно за възраст.
Въпросната грижа (материална, финансова, емоционална ...) не е дарение, макар някой прехвърляния на права да се оформят по този начин. Когато родител (който има приходи и разполага със средства) даде на детето си (което няма такива) някаква сума - „за да има“ - това трябва ли да се афишира и коментира?
philanthropist__ написа:При дарение, от родител на дете, когато родител е държал част от парите си в банки, а друга част в жилище, как става това доказване - къде и как са съхранявани парите?

На кого и защо трябва да се доказва?
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: данък дарение на пари

Мнениеот philanthropist__ » 20 Юни 2020, 14:18

philanthropist__ написа:При дарение, от родител на дете, когато родител е държал част от парите си в банки, а друга част в жилище, как става това доказване - къде и как са съхранявани парите?

[/quote] На кого и защо трябва да се доказва?[/quote]

Ще се доказва пред данъчните при проверка или ревизия.
philanthropist__
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 02 Юни 2017, 03:21

Re: данък дарение на пари

Мнениеот jhoro » 20 Юни 2020, 16:29

philanthropist__ написа:Ще се доказва пред данъчните при проверка или ревизия.

Нещо ... не мога да схвана замисъла?
Говорим за финансов ресурс (пари) на Физическо Лице!
Каква ревизия, какви данъчни, какви ... 5 лева?

Все едно да дойде някой у дома, и да ме пита - „Къде са ти парите? Похарчи ли ги (изяде и изпи) или ги подари на някого?“
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: данък дарение на пари

Мнениеот philanthropist__ » 05 Юли 2020, 23:29

jhoro написа:
philanthropist__ написа:Ще се доказва пред данъчните при проверка или ревизия.

Нещо ... не мога да схвана замисъла?
Говорим за финансов ресурс (пари) на Физическо Лице!
Каква ревизия, какви данъчни, какви ... 5 лева?

Все едно да дойде някой у дома, и да ме пита - „Къде са ти парите? Похарчи ли ги (изяде и изпи) или ги подари на някого?“


Ами счетоводител ми каза,че така питали данъчните.За мен като интелигентен човек това да те питат кога изтегли парите за дарението и от коя банка е пълно безумие.След КТБ не познавам нормален човек,който да има доверие в банковата система и никой не е задължен да си държи парите в банки.Абсурдно ми прозвуча,но реших да попитам.Да не говорим,че за времето назад човек не е длъжен да помни такива дати,това е кощунство.
philanthropist__
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 02 Юни 2017, 03:21

Re: данък дарение на пари

Мнениеот jhoro » 06 Юли 2020, 00:50

philanthropist__ написа:Ами счетоводител ми каза,че така питали данъчните.

А една жена на пазара каза ...
Вие изобщо сигурен ли сте, че този, с когото сте говорили е счетоводител? Не дали има образование „Счетоводство и контрол“ и дали работи на такава длъжност. Дали е истински счетоводител.
Защото истинските не говорят наизуст и винаги цитират точни текстове.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: данък дарение на пари

Мнениеот propensity » 06 Юли 2020, 16:06

philanthropist__ , не обръщайте внимание на Гошко, той е със силно занижени когнитивни функции, постоянно бръщолеви глупости и дезинформира хората.

Въпросът Ви е съвсем легитимно зададен. И макар и Гошко да не е чувал, такова животно като ревизия на физическо лице - съществува.

Разпоредбите на чл. 44.ал1 от ЗМДТ гласят:
Обект на облагане с данък са имуществата, придобити по дарение, както и недвижимите имоти, ограничените вещни права върху тях и моторните превозни средства, придобити по възмезден начин.


Макар и изрично да не са упоменати "парични средства" данъчните се хващат за думата "имущества".

Вие, обаче не следва да дължите нищо, т.к. получавате дарението по права линия и разпоредбите на същия член, алинея 6-та Ви бранят:
Не се облагат с данък имуществата, придобити по дарение между роднини по права линия и между съпрузи.


Какво друго следва да знаете. Ако сте в граждански брак, т.е. режим на СИО, е 'препоръчително' да си направите договор за дарение с нотариална заверка. По тарифата за нотариуса ще Ви таксуват пропорционално на дарената сума. За пример: при дарена сума от около 100,000Е - таксата при нотариуса е около 150-170лв (отделно за изготвянето на самия договор). Това упражнение е важно, ако искате да запазите новопридобития имот ваша индивидуална собственост.

По отношение на доказване произхода на парите - Вие, при евнетуална проверка може да го докажете с договора за дарение. Баща Ви пък, с документите от продажбата на имота и парите, които държи по банка. Дали от друг имот, пенсия, запалати, лични спестявания и тн.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: данък дарение на пари

Мнениеот jhoro » 06 Юли 2020, 18:20

propensity написа:..

Вие сте „адвокат”, нали?
Заради такива, като Вас - хората псуват цялото съсловие!
Обяснявате, как „няма нужда да се прави нищо, но най-добре това да го направи адвокат”!

Напомнихте ми лозунга „Да не оставим нито един пациент да си отиде без лекарска помощ!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: данък дарение на пари

Мнениеот propensity » 07 Юли 2020, 10:15

Гошко, вместо да се правиш на ощипана барелина, най-добре спри да пишеш, че освен, че ръсиш тъпотии постоянно, дезинформираш хората.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron