начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Задължителна регистрация по ЗДДС за физически лица

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Задължителна регистрация по ЗДДС за физически лица

Мнениеот andreev » 20 Яну 2010, 13:04

Здравейте колеги

Аз съм студент трети курс по право и за съжаление все още не съм имал възможност да се запозная подробно с данъчното право (знанията ми по материята се изчерпват с наученото по финансово право).
Имам един въпрос към вас.
Преди няколко дни един познат го потърсиха от НАП и му съобщиха, че трябва да бъде регистриран по ДДС. Човекъм е физическо лице (не е ЕТ)и си отдава един имот под наем. Тъй като годишният му доход от наема е над 50 хил. лв., на основание чл. 96 от ЗДДС искат да се регистрира по ДДС. Според тях той е данъчно задължено лице по чл. 3 от ЗДДС и следва да бъде регистриран по ДДС.
От тук започват и въпросите.
1) Следва ли отдаването на имот под наем да се третира като "независима икономическа дейност" по чл. 3 от ЗДДС и на какво основание? Според личното ми разбиране, отдаването под наем не е предоставяне на услуга, нито експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него.
2) Не се ли получава противоречие между ЗДДС и ЗДДФЛ по отношение воденето на счетоводство?

Благодаря за отделеното време.
andreev
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 31 Авг 2009, 10:10

Re: Задължителна регистрация по ЗДДС за физически лица

Мнениеот vassilev » 20 Яну 2010, 13:29

На първия въпрос- Да. Личното Ви мнение е погрешно. Има редица решения на ВАС по въпроса. Изключението е в чл.45, ал.4 ЗДДС Освободена доставка е и отдаването под наем на сграда или на част от нея за жилище на физическо лице, което не е търговец.


На втория-Не.

Дано човекът скоро е минал 50 000 лв, защото иначе е твърде неприятно усещането да си пенсионер-рентиер. :wink:
Последна промяна vassilev на 20 Яну 2010, 13:39, променена общо 1 път
vassilev
Активен потребител
 
Мнения: 1380
Регистриран на: 18 Яну 2002, 14:47

Re: Задължителна регистрация по ЗДДС за физически лица

Мнениеот prnedev » 20 Яну 2010, 13:32

Направо на въпросите:

1. Следва ли отдаването на имот под наем да се третира като "независима икономическа дейност" по чл. 3 от ЗДДС и на какво основание?

Ами основанието е правилно посочено - Независима икономическа дейност е и всяка дейност, осъществявана редовно или по занятие срещу възнаграждение, включително експлоатацията на материално и нематериално имущество с цел получаване на редовен доход от него.

Някак не мога да си представя, че е нередовен доход ежемесечното получаване на наем... Всичко, за което се плаща се смята за редовен доход, с изключение на някои продажби обикновено на имоти ;-)

Не споменавате какъв е имота, от който идва наема, а и щом данъчните са поискали регистрация, изглежда не е жилищен, за да е освободена доставката (чл.45 ал.4)

2. Не се ли получава противоречие между ЗДДС и ЗДДФЛ по отношение воденето на счетоводство?

Не виждам някакво противоречие между двата закона... Все пак отчетността при единия и при другия е за съвсем различни цели. Ако случайно питате дали в чл.123 от ЗДДС се има предвид счетоводна отчетност по смисъла на Закона за счетоводството, няма се това предвид :-)

Изискването е съвсем просто и е написано какво им е необходимо за целите на ЗДДС, нищо повече. По старият ЗДДС(отм.) с влизането ни в Евросъюза отмениха изискването за "двустранно счетоводство".

А иначе няма какво да се изненадвате от регистрацията по ДДС. Едни от първите регистрирани по този закон физически лица са реститутите ;-) та практиката не е от година две ;-)
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Задължителна регистрация по ЗДДС за физически лица

Мнениеот andreev » 20 Яну 2010, 13:50

Ок. След като ще е задължен по ДДС, следва ли физическото лице регистрирано по ДДС да се възползва и от правата си по ДДС?
Ще може ли да се възползва от приспадането на ДДС при покупки на стоки (примерно при пазаруване от Метро)?
При покупка на апартамент, следва ли след това да може да си върне ДДСто от държавата?

Благодаря.
andreev
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 31 Авг 2009, 10:10

Re: Задължителна регистрация по ЗДДС за физически лица

Мнениеот prnedev » 20 Яну 2010, 14:08

Може да ползва данъчен кредит само за "независимата икономическа дейност" - т.е., спокойно може да ползва данъчен кредит за ремонтни работи на този имот, както и всякакви работи по подръжката.

Ако имате предвид дали може да си купи салам от Метро и да ползва ДДС :lol: , не може иначе бих бил един от първите регистрирали се като частни лица :-)

За покупка на друг апартамент - дали може да ползва данъчен кредит - може, при условие, че ще го дава под наем и задължително на наема начислява ДДС. Ако за наемите на този апартамент се позове, че е освободена доставка, при ревизия данъчните ще поискат ползвания данъчен кредит, защото използва имота за извършването на освободени доставки
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Задължителна регистрация по ЗДДС за физически лица

Мнениеот andreev » 20 Яну 2010, 14:15

Много благодаря за отговорите :)
andreev
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 31 Авг 2009, 10:10

Re: Задължителна регистрация по ЗДДС за физически лица

Мнениеот lawnlawn » 28 Яну 2011, 16:00

Здравейте,
Как бихте коментирали следния случай: В рамките на една година физическо лице предоставя за обратно изкупуване от договорен фонд или инвестиционно дружество притежавани от него ценни книжа от тях на обща стойност над 50хил.лв, които е закупило преди повече от 5 години и от тогава не е извършвало трансакции с тях. Съответно не може да се каже, че това е извършено в рамките на дейност, извършвана от лицето редовно и/или по занятие. Такива приходи не подлежат на облагане с данък доход на физическо лице. Следва ли в такъв случай това физическо лице да се регистрира по ДДС и ако да, каква част от приходите по тези трансакции е облагаема с ДДС (цялата сума или капиталовата печалба от нарастването на стойността на ценните книжа, ако има такава). И как в такъв случай лицето ще получи данъчен кредит за разходите, които е направило за закупуването на въпросните ценни книжа преди повече от 5 години, когато то не е било регистрирано по ЗДДС? Благодаря предварително за всяко изразено мнение по въпроса.
lawnlawn
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Яну 2011, 15:02

Re: Задължителна регистрация по ЗДДС за физически лица

Мнениеот prnedev » 04 Фев 2011, 16:03

Не не мисля, че е нужна регистрация по ЗДДС във вашия случай.
По принцип, въпреки че е освободена достава покупко-продажбата на ценни книжа (чл.46 ал.1 т.5 ЗДДС), на задължителна регистрация подлежат лицата, на които основните им доходи идват от такива сделки, разбира се и прехвърлят необходимия оборот (чл.96 ал.2 т.2 ЗДДС).
Най-честия случай на такива регистрирани лица са т.нар. "спекуланти" - пичовете, които "играят" на борсата, като използват някоя от популярните системи - например COBOS.
Във вашия случай можете да се позовете на чл.96 ал.3 от Закона за ДДС - "в облагаемия оборот не се включват доставките по ал.2 т.2 и т.3, когато не са свързани с основната дейност на лицето".
Но ако вашият клиент е "безработен", това малко трудно ще хване вяра.

Обикновено в такива случаи подготвям документите за задължителна регистрация и оставям данъчните да решат. В повечето случаи следва отказ за регистрация, защото не го признават този оборот. Разбира се, цялата ситуация трябва да я опишете подробно в писмени обяснения, които прилагате към "искането за представяне на документи", което ще ви дадат след като подадете заявлението за регистрация.
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Задължителна регистрация по ЗДДС за физически лица

Мнениеот konseliere » 04 Фев 2011, 17:11

Г-н Недев, чудя се откъде тази енергия, но Ви свалям шапка!
konseliere
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 25 Сеп 2009, 10:19

Re: Задължителна регистрация по ЗДДС за физически лица

Мнениеот inspectora » 04 Фев 2011, 17:45

Той Доган не се регистрира /и нямаше да го направи, ако не се беше разшумяло/ за обороти над милиони левове доходи /и то от основна дейност - хидроинженерство :P /...
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Задължителна регистрация по ЗДДС за физически лица

Мнениеот prnedev » 05 Фев 2011, 02:27

konseliere написа:Г-н Недев, чудя се откъде тази енергия, но Ви свалям шапка!


Да си призная... последната половин година се поуморих нещо и занемарих форумите :D, а въпроса е интересен :)

@Инспекторе, драго ми е да ви видя :-). Дееба, пак осраха осигуровките...
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Задължителна регистрация по ЗДДС за физически лица

Мнениеот lawnlawn » 16 Фев 2011, 14:30

[quote="prnedev"]Не не мисля, че е нужна регистрация по ЗДДС във вашия случай.
По принцип, въпреки че е освободена достава покупко-продажбата на ценни книжа (чл.46 ал.1 т.5 ЗДДС), на задължителна регистрация подлежат лицата, на които основните им доходи идват от такива сделки, разбира се и прехвърлят необходимия оборот (чл.96 ал.2 т.2 ЗДДС). .....

Г-н Недев, много благодаря за коментара (едва сега го забелязах, не бях влизал във форума напоследък)
lawnlawn
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Яну 2011, 15:02

Re: Задължителна регистрация по ЗДДС за физически лица

Мнениеот johndoe48 » 26 Апр 2011, 12:12

Не ми стана ясно коя сума се пише като облагаем оборот в заявлението за регистрация по ЗДДС когато лицето е извършило освободени доставки на финансови услуги (продало е финансови активи).

Кое е облагаем оборот (данъчна основа) по смисъла на чл. 96 ал. 2 - сумата, за която са продадени финансовите активи или разликата между продажната цена и покупната цена на финансовите активи.

Например физическо лице купува финансови активи за 200 000 лв, продава ги за 201 000 лв и реализира печалба 1000 лв. Кое ще бъде данъчната основа (от която се формира облагаемия оборот по смисъла на чл. 96 ал. 2)?

а) 201 000 лв
б) 201 000 лв - 200 000 лв = 1000 лв
в) 200 000 лв + 201 000 лв = 401 000 лв

Интересува ме коя сума се пише в заявлението за регистрация.

Искам да подам заявление като е без значение за мен дали ще ми откажат регистрация (искам да спазя срока за подаването му).
johndoe48
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Апр 2011, 12:05

Re: Задължителна регистрация по ЗДДС за физически лица

Мнениеот prnedev » 17 Май 2011, 16:13

Продажната - 201 000 лв. Това ви е оборота, който се гледа за регистрация по ДДС. Печалбата (дохода)1000 лв касае ЗДДФЛ (там също проверете дали е облагаем този доход или не е облагаем (чл.13 ал.1 т.3, § 1.т.11 ЗДДФЛ))
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Задължителна регистрация по ЗДДС за физически лица

Мнениеот hristov87 » 20 Юли 2011, 20:06

Здравейте поздравления за хубавата тема!!!
Нека и аз да се включа, до колкото мода разбира се ;)
Относно оборота на лицето "ДА' 201 000 хиляди е и подлежи на регистрация по ДДС, а 1000 лв. се облагат с ДДФЛ.
"Nulla tenaci invia est via"
Аватар
hristov87
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 02 Май 2010, 14:13
Местоположение: София

Re: Задължителна регистрация по ЗДДС за физически лица

Мнениеот tonipopov » 03 Сеп 2011, 23:02

Имам следния казус, на който не мога да дам отговор и се надявам да ми помогнете. Майка и син са отдали под наем имот. Ситуацията със собствеността на имота е следната - майката е прехвърлила с нотариална сделка собствеността на имота на сина си (28 годишен) но е запазила доживотно право на ползване, с последващ документ (договор между двете страни без нотариална заверка) майката се отказва от правото на ползване на 50% в полза на сина за период от 10 години, като след 6 месеца от този акт се сключва договора с настоящия наемател на обекта. Сумите, които получават поотделно двете страни са под 50 000 лв. , но общо сумата на годишния наем за целия обект надхвърля 50000лв. В договора за наем е записано по колко получава майката и по колко сина. Сумите се превеждат по различни банкови сметки. Реално всеки получава срещу собствеността, с която има право да разполага, сума под 50000 лева годишно. Но се появява проблема със свързаните лица, въпреки, че според документите всеки отдава под наем това, което има право. Та на въпроса, на който аз не мога да отговоря - трябва ли някой да се регистрира по ДДС?
tonipopov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Сеп 2011, 22:40

Re: Задължителна регистрация по ЗДДС за физически лица

Мнениеот Гост. » 03 Сеп 2011, 23:17

Ще имате проблем, според мен, когато ви насрочат проверка данъчните.
Но така се получава- откази самодейни влекат проблеми( то и да не бяха лично производство, пак няма гаранция за липса на проблем, но с това, което сте си разписали ....)
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Задължителна регистрация по ЗДДС за физически лица

Мнениеот vanina65 » 13 Сеп 2011, 14:45

Уточнете вида на имота и за какви нужди се използва за да получите коректен отговор.
vanina65
Потребител
 
Мнения: 169
Регистриран на: 21 Сеп 2006, 13:20

Re: Задължителна регистрация по ЗДДС за физически лица

Мнениеот tonipopov » 13 Сеп 2011, 21:55

В договора за наем е записано, че дават под наем магазин. който ще се ползва като магазин.
tonipopov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Сеп 2011, 22:40

Re: Задължителна регистрация по ЗДДС за физически лица

Мнениеот Гост. » 13 Сеп 2011, 22:35

И аз бих изчакала, за да прочета коректния отговор- за мен са ( бяха) достатъчни само следните факти:

1. общо сумата на годишния наем за целия обект надхвърля 50000лв. В договора за наем е записано по колко получава майката и по колко сина.
Наемателят е по ДДС регистриран( обезателно при такива цифри), представя ежемесечно СД, покупки и продажби.
2. Този доход от договор за наем трябва да се декларира ежегодно. Някак има проблем и за декларатора с голата собственост.
3. Но, ако нещо ме е отказало да разсъждавам по темата, то е моментът със "срочния отказ" от ВПП и прочее творчески изяви...
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Следваща

Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron