начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Трудово-правен въпрос!

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Трудово-правен въпрос!

Мнениеот d_mavrodieva » 03 Апр 2006, 21:22

Здравейте. Бих Ви била много благодарна, ако ми помогнете да си отговоря на един въпрос, които ми беше поставен наскоро и все още не мога да намеря отговор, даже и след допитване до колеги, работещи в тази сфера.
Едно физическо лице работи по 3 трудови договора, т. е. има един основен и двама допълнителни работодатели. Според чл.38 ал.1 от ЗОДФЛ то следва да удостовери със служебна бележка получените доходи от своите работодатели и заплатените от тях данъци. Бележката се представя пред основния работодател, а се издава от всички работодатели, различни от основния. Основният работодател преизчислява окончателно данъка върху доходите на годишна база до 31.01. на следващата данъчна година, независимо дали лицето работи по други трудови договори. Въпросът ми е следният:
Ако лицето получи от работодателите си тази служебна бележка, но не я представи на основния си работодател как ще бъде санкциониран, т. е. какви ще са правните последици от това? И въобще ще му бъде ли наложена някаква санкция?
Благодаря на всички, които изкажат мнение по въпроса!
d_mavrodieva
Потребител
 
Мнения: 114
Регистриран на: 15 Ное 2005, 14:31

Мнениеот d_mavrodieva » 04 Апр 2006, 16:38

колеги ще ви бъда благодарна ако ми дадете съвет и ми кажете вашето мнение.
d_mavrodieva
Потребител
 
Мнения: 114
Регистриран на: 15 Ное 2005, 14:31

Мнениеот d_mavrodieva » 08 Апр 2006, 11:49

Наистина ли никой не може да ми помогне?
d_mavrodieva
Потребител
 
Мнения: 114
Регистриран на: 15 Ное 2005, 14:31

Мнениеот gudio » 08 Апр 2006, 12:13

Въпросът не е трудово-, а данъчно-правен. Не мисля, че е налице нарушение на трудовата дисциплина. Трябва да си изчисли сам данъка в год. декларация по ЗОДФЛ и да довнесе разликата, която основният работодател е трябвало да удържи. По ЗОДФЛ, ако имат желание НАП-аджиите, може да му сложат някаква глоба, но е два ли, ако размерът на дължимия данък е правилно определен и внесен, също и осигурителните вноски.
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот d_mavrodieva » 08 Апр 2006, 13:28

благодаря Ви за отговора. Имам още един въпрос:
ако лицето реши въобще да постъпи така все едно не е получил такава бележка какви ще са правните последици? Коя разпоредба се прилага?
d_mavrodieva
Потребител
 
Мнения: 114
Регистриран на: 15 Ное 2005, 14:31

Мнениеот gudio » 08 Апр 2006, 13:34

В никакъв случай да не го прави ! Всички предприятия - платци на такива доходи, предоставят информация на НАП за изплатените възнаграждения. Ще го хванат на секундата. Глобите са в ЗОДФЛ - хич не са малки !
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron