начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

НОИ

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


НОИ

Мнениеот d_mavrodieva » 03 Фев 2006, 18:44

Скъпи колеги обръщам се към Вас с зов за помощ!
Аз съм студентка в държавен ВУЗ в редовна форма на обучение. Получавам наследствена пенсия. Въпросът ми е следният:
Може ли едновременно да получавам наследствена пенсия и да работя по трудов или граждански договор. В закона не намерих разпоредба, в която да се посочва, че последното може да е основание да се спре наследствената ми пенсия.
БЛАГОДАРЯ на всички, които изразят мнението си!
d_mavrodieva
Потребител
 
Мнения: 114
Регистриран на: 15 Ное 2005, 14:31

Мнениеот Гост » 03 Фев 2006, 21:53

Единствиният критерий е навършената възраст, а не започване на работа:
Чл. 96. (1) Пенсията се прекратява, когато:
1. пенсионерът почине;
2. детето навърши възрастта, до която може да получава наследствена пенсия, или е осиновено;
3. преживелият съпруг, който получава наследствена пенсия, встъпи в брак;
4. отпадне основанието за получаването й.
(2) В случаите по т. 1 на ал. 1 пенсията се прекратява от края на месеца, през който е починал пенсионерът, а по т. 2 - 4 - от датата, на която е възникнало основанието за прекратяването.

и:

Чл. 82. (1) Децата имат право на наследствена пенсия до навършване на 18-годишна възраст, а след навършването й, ако учат - за срока на обучението, както и за времето, през което са на наборна военна служба, но не по-късно от навършването на 26-годишна възраст, както и над тази възраст, ако са се инвалидизирали до 18-, съответно до 26-годишна възраст.
Гост
 

Мнениеот d_mavrodieva » 03 Фев 2006, 23:19

Благодаря Ви много за изчерпателния отговор :wink:
d_mavrodieva
Потребител
 
Мнения: 114
Регистриран на: 15 Ное 2005, 14:31


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron