начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Законната лихва за забава,размер и ДДС върху тази лихва.

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Законната лихва за забава,размер и ДДС върху тази лихва.

Мнениеот hricava » 01 Фев 2006, 12:24

Привет на всички!
Имам едно питане къв вас, касаещо лихви за забава при неплащане в срок на сметка за ток.

Съгласно чл.47 ал.1 от Общи условия на договорите за продажба на електрическа енергия на "Електроразпределение Плевен"АД за просрочено от мен задължение дължа обезщетение за забава в размер на законната лихва за забава за всеки просрочен ден. При опит от сайта им и писане в форума им да разбера какво е това обезщетение те ме препратиха към сайта на БНБ. Естествено там не намерих информация освен основния лихвен процент. Въпросите ми са следните:
1.В какъв размер е тази законна лихва за забава? Да не би това да е лихвата заложена в ПМС 72 НА МС от 8.04 1994 г.?
2.Не следва ли това дружество да обявява публично тази лихва ?
3. Законно ли е върху това обезщетение за забава в размер на законната лихва за забава за всеки просрочен ден да се начислява 20% ДДС?
Благодаря предварително на всички отговорили :)
hricava
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 01 Фев 2006, 11:55

Мнениеот Никой » 01 Фев 2006, 12:50

Мисля, че законната лихва е по ПСТ-то, но не може да се начислява ДДС върху лихва.
Никой
 

Мнениеот Гост » 01 Фев 2006, 14:01

За Никой:
По отношение ДДС-то въпросът съвсем ясно е уреден в чл.29 от Закона за данък върху добавената стойност и по-специално:
Чл. 29. (1) (Доп. - ДВ, бр. 103 от 1999 г.) Данъчната основа на доставката на стока или услуга се определя на база сумата, дължима на доставчика от получателя или от трето лице за доставката, определена в левове и стотинки без данъка по този закон и увеличена със:
т.1 ...
т.2 ..
3. всички получени от доставчика лихви за забава и неустойки, пряко свързани с доставка/и
т.4...
Така че лихвата се прибавя към данъчната основа, след което се начислява дължимият ДДС.
Гост
 

Мнениеот Никой » 01 Фев 2006, 14:11

Е да, но самата лихва пряко не се облага.Всъщност облага се косвено.
Никой
 

Мнениеот Mi-Lena » 01 Фев 2006, 14:21

Обезщетение за забавено плащане на парично задължение по чл.86 ал.1 ЗЗД и лихва за забава са различни неща. Обезщетението е съизмеримо със законната лихва (ОЛП+10 пункта), но като правни понятия те не съвпадат.
Mi-Lena
 

Мнениеот Никой » 01 Фев 2006, 14:27

В случая за кое от двете става въпрос?
Никой
 

Мнениеот nikilex » 01 Фев 2006, 14:35

Обезщетение за забавено плащане на парично задължение по чл.86 ал.1 ЗЗД и лихва за забава са различни неща. Обезщетението е съизмеримо със законната лихва (ОЛП+10 пункта), но като правни понятия те не съвпадат.

ОЛП е равнозначен на Законната лихва
(ОЛП+10 пункта) е МОРАТОРНА ЛИХВА - именно тя представлява Обезщетението за забавено плащане на парично задължение по чл.86 ал.1 ЗЗД
С Уважение: ............................
nikilex
Потребител
 
Мнения: 433
Регистриран на: 31 Дек 2004, 21:31
Местоположение: Варна

Мнениеот Гост » 01 Фев 2006, 14:57

nikilex написа:(ОЛП+10 пункта) е МОРАТОРНА ЛИХВА - именно тя представлява Обезщетението за забавено плащане на парично задължение по чл.86 ал.1 ЗЗД


Добре и все пак има ли право ЕРД Плевен тази мораторна лихва, представляваща обезщетението за забавено плащане на парично задължение по чл.86 ал.1 ЗЗД да я облага с ДДС?
Гост
 

Мнениеот hricava » 01 Фев 2006, 15:09

Mi-Lena написа:Обезщетение за забавено плащане на парично задължение по чл.86 ал.1 ЗЗД и лихва за забава са различни неща. Обезщетението е съизмеримо със законната лихва (ОЛП+10 пункта), но като правни понятия те не съвпадат.


Eто целия текст:
Чл. 47. Потребител, който не изпълни задължението си за плащане в срок на дължимата сума за използваната електрическа енергия, дължи на ЕРД обезщетение за забава в размер на законната лихва за забава за всеки просрочен ден.

Юридически издържан ли е този текст и ОЛП+10 пункта ли се има предвид, имайки предвид че не съм юрист все пак.
hricava
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 01 Фев 2006, 11:55

Мнениеот Mi-Lena » 01 Фев 2006, 15:20

nikilex написа: ОЛП е равнозначен на Законната лихва


Здрасти, Ники :)
Хайде да си припомним ПМС № 72/94 год.

чл.единствен:
Определя от 1.ІХ.1994 год. размер на законната лихва за просрочени задължения както следва:
1. в левове - основният лихвен процент на БНБ за периода плюс 10 пункта
2. ......

Според мен - чл.47 на който се позовава питащата, има предвид обезщетението по чл.86 ал.1 ЗЗД, което си е обезщетение, а не лихва и не се обхваща от т.3 на чл.29 ЗДДС.
Лихвата за забава би могла да бъде и договорна и в този случай ЗДДС би бил приложим. Но аз не съм специалист по данъчно право.

Що се касае до понятието "мораторна лихва" - ЗЗД не борави с него.


Т.е.
Mi-Lena
 

Мнениеот Никой » 01 Фев 2006, 15:42

Mi-Lena е права. Обезщетителната лихва има за цел да замести непрестираната парична престация, а мораторната се явява санкция, като наред с нея се дължи и плащане.
Никой
 

Мнениеот hricava » 01 Фев 2006, 17:17

До Никой и Mi-Lena
Ще ви бъда благодарен, ако някой от вас обобщи казаното до тук относно този казус :)
hricava
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 01 Фев 2006, 11:55

Мнениеот Mi-Lena » 01 Фев 2006, 17:45

hricava написа:До Никой и Mi-Lena
Ще ви бъда благодарен, ако някой от вас обобщи казаното до тук относно този казус :)


Мисля, че становището ми е ясно. Дължи се обезщетение, съобразно законната лихва (ОЛП+10 пункта) за периода на забава върху размера на неизплатената сума. Не е необходимо отделно обнародване на размера, тъй като методът е по ПМС № 72/94 год. (обнародвано), а периодичните промени на ОЛП са общоизвестни (не знам дали се обнародват). Не считам, че се дължи ДДС върху сумата на обезщетението, но не съм специалист по данъчно право.
Mi-Lena
 

Мнениеот nikilex » 01 Фев 2006, 20:42

1. Законната лихва (ОЛП+10 пункта) за периода на забава върху размера на неизплатената сума, при нас в "дълбоката провинция", Експертите - Вещи лица я наричат МОРАТОРНА ЛИХВА. /вж. приложението/

2. Върху "въпросните" лихви /те не се явяват Освободена доставка по см на ЗДДС/, се начислява 20 % ДДС и съотв. се дължи от крайния потребител.

3. Хей ти :twisted: Някой или Никой или какъвто и да се представяш анонимно, КАКЪВ СИ ТИ !?!!!!
ТИ СИ БИЛ МН ОТВОРЕН !!!
сега ми направи на впечатление
- ти ПО ВСИЧКИТЕ ФОРУМИ И ТЕМИ СИ ПАЗВОЛЯВАШ ДА ВКАРВАШ СУБЕКТИВНИ СВОИ СТАНОВИЩА...
ОПРЕДЕЛЯШ КОЙ КОЛЕГА БИЛ КОМПЕТЕНТЕН И КОЙ НЕ ДО ТАМ... и т. н...
Как мислиш да продължават тези ситуации ???
:evil:
МОДЕРАТОРА ЛИ ДА УВЕДОМЯВАМЕ... или ще имаш доблест да се представиш на аудиторията..- :twisted:
С Уважение: ............................
nikilex
Потребител
 
Мнения: 433
Регистриран на: 31 Дек 2004, 21:31
Местоположение: Варна

Мнениеот hricava » 02 Фев 2006, 10:37

nikilex написа:1. Законната лихва (ОЛП+10 пункта) за периода на забава върху размера на неизплатената сума, при нас в "дълбоката провинция", Експертите - Вещи лица я наричат МОРАТОРНА ЛИХВА. /вж. приложението/

2. Върху "въпросните" лихви /те не се явяват Освободена доставка по см на ЗДДС/, се начислява 20 % ДДС и съотв. се дължи от крайния потребител.


Това ми е достатъчно :) Явно в дълбоката провинция не искат да кажат нещата в цифри и факти и се наложи да питам тук. Благодаря!
hricava
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 01 Фев 2006, 11:55

Мнениеот Mi-Lena » 02 Фев 2006, 12:36

[quote="nikilex"]1. Законната лихва (ОЛП+10 пункта) за периода на забава върху размера на неизплатената сума, при нас в "дълбоката провинция", Експертите - Вещи лица я наричат МОРАТОРНА ЛИХВА. /вж. приложението/

Ами те и при нас, на "пъпа на София" вещите лица така я наричат :), но ние тук (във форума) тълкуваме чл.86 ал.1 ЗЗД.

По другите въпроси - начисляват ли ДДС - сигурно си прав. И при най-малка възможност го правят, макар, че според мен в случая не би трябвало. За трети път казвам, обаче, че не съм специалист по данъчно право. :oops:
Mi-Lena
 

Мнениеот hricava » 02 Фев 2006, 15:14

Заглеждайки се по самия касов бон установих, че не плащам обезщетение за забава, а сами ще забележите "санкция за просрочено плащане":cry:
Имат ли право ЕРД да вписва ЕГН и адрес в такъв документ?
Изображение
hricava
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 01 Фев 2006, 11:55


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron