начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Добри данъкоплатци ли сме?

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Добри данъкоплатци ли сме?

Мнениеот lubitel » 06 Яну 2003, 14:03

Уважаеми колеги,
Честитя Ви Новата 2003година. Желая Ви много здраве и професионални успехи.
Позволявам си да предложа на Вашето внимание втора дискусия относно данъчната политика. Като начало искам да изразя едно мое скромно мнение относно въпроса "добър данъкоплатец или е българина"? Категоричен съм че българина е един от най-изрядните данъкоплатци в света. Няма подобен индивид, който да заплаща данъци в подобен размер/тука включвам всички преки и косвени данъци и такси, както и данъка наречен задължително обществено осигуряване/. Интересен поглед върху данъците би бил, какъв е оставащия разполагаем доход на българина? Любопитно би било да се погледне реакцията на всеки потенциален европейски и североамерикански данъкоплатец, какво ще плати при условие че след плащане му остават суми малко по високи и равни на прага на бедността. Според мен всеки нормален гражданин ще предпочете да нахрани и облече децата си, като им осигури вода и топлина и едва след това ще помисли за фиска.Какво обаче се случва в България? В бюджета се залагат някакви приходи от данъци от физическите лица. Тези приходи задължително се преизпълняват!!!!! Какво означава това ? Това означава че българина се лишава от качествена храна, облекло, прави икономии от здраве, култура и образование, но ПЪЛНИ ФИСКА С ДАНЪЦИ!!!! Моля за Вашето становище по въпроса. Ще се радвам на сравнителни характеристики със европейски и североамерикански данъчни тежести. Моля да отчитате и размера на оставащия разполагаем доход.Искам да изразя и категоричното си становище че е нужно рязко увеличаване на необлагамия минимален доход, както и за прецизиране на необходимите присъщи разходи, които следва да бъдат отчетени при изчисляване на данъчната основа. Не вярвам че МВФ се е противопоставило на това.
lubitel
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 29 Юли 2002, 10:28

Re: Добри данъкоплатци ли сме?

Мнениеот Стойчо Стойчев » 06 Яну 2003, 20:07

Вдигнаха и таксата за място в гробищата 5 пъти – за вечни времена!
Е,и? Без друго доживотно бъхтиш за 1,5 кв.м. /всъщност и то вече не ти се полага – трябва да си го заслужиш!/. Какво пък, повече от една кожа не могат ти смъкна – да не си змия?! Вероятно някой не са чували старата пастирска мъдрост, че от една овца можеш да вземеш и мляко, и вълна, и месо, но никога всичко това наведнъж.
Между другото, ако пра……..дядо Адам не бе почерпен от символа на мъдростта с ябълката на познанието, щяхме да си живеем безметежно като…………
Що ти трябва тогаз да създаваш?:
Учиш – за да научиш, че нищо не си научил.
Рабогиш – тебе те работят.
И се връщаш в изходна позиция – и да се родиш, и да умреш си плащаш!
Само Дядо Господ ти е вменил облекчение – на едно гише : в Чистилището!
По-непогрешими люде изплагиатстваха божието творение и създадоха по едно гише за всеки напън человечески към прогрес, да ти напомнят еже за изначалния грях: че си се пръкнал! И то не къде да е, а в рая на земята – България.
За неверующите :
- едно гише в Областната
- едно гише в Общината
- едно гише в ХЕИ
- едно гише в Пожарната
- едно гише в ДВСК
- едно гише в ДНСК
- едно гише във ВиК
Патентен данък, лиценз за продажба на алкохол, лиценз за
продажба на цигари, социални осигуровки, здравни осигуровки, данък сгради, такса смет …., рискувам да пропусна някой. Проблема е и в бройката и в размера!!
Остава ти утехата, че и след….те чака парче от Рая “за вечни времена”…., но ако си платиш!

Заради това, аз Стойчо Стойчев заявявам, че никакви данъци няма повече да плащам!
Стойчо Стойчев
 

Re: Добри данъкоплатци ли сме?

Мнениеот ******** » 07 Яну 2003, 14:32

Vav fiskalen smisal, mnogo ne sme se otdalechili ot komunizma, po edin ili drug nachin, Darjavata ni vzima moje bi okolo 70-80 % ot parite. Imam predvid - preki i kostveni danatsi, akcizi, mita, taksi, litsenzi, globi i t.n.
********
 

Re: Добри данъкоплатци ли сме?

Мнениеот SkarletOxara » 17 Яну 2003, 14:32

Колега ,
1.Напълно съм съгласна с Вас. Не мога да направя някаква сравнителна характеристика на Данъчните тежести , но от информацията , която имам от приятели в U.S.A- преки и косвени данъци за годината възлизат на 25-30% от годишният доход, но пак с уговорката че не съм плащала данъци и попълвала данъчна декларация там./ за съжаление/

2. Мисля че е крайно време да започнем като данъкоплатци да се интересуваме и да намерим работещ механизъм да контролираме за какво се изразходват данъците ни .
Всички виждаме на какво ниво е инфраструктурата , здравеопазването и образованието ни .
Следва да се засили гражданският контрол върху Държавните институции.
SkarletOxara
 

Re: Добри данъкоплатци ли сме?

Мнениеот pit » 17 Яну 2003, 15:46

Преди време имаше във форума дискусия за данъчното облагане на адвокатите. За тези които не са го чели само ще отбележа, че едва ли има друга професия в България, която да плаща такъв висок размер на данъците, включая и т.нар."осигуровки", които първо имат характера на данък защото не се получава адекватна насрещна престация от страна на държавата, и от друга не е ясно какво "осигуряват". За себе си пресметнах, че да ми остава разполагаем доход от напр. 300 лева на месец, следва да имам доход от 750 лева месечно. Останалото са данъци и "осигуровки". Имайте предвид, че не съм смятал разходите, свързани с дейността. Така, че при един доход от 750 лева на месец, чистата сума която остава е около 200 лева. Всеки може да си сметне какъв е размерът на данъчната тежест.
pit
 

Re: Добри данъкоплатци ли сме?

Мнениеот Michail Vashkevich-Belaru » 17 Яну 2003, 15:49

Smotrite sait;www.fdb-b1.narod.rulubitel написа:
>
> Уважаеми колеги,
> Честитя Ви Новата 2003година. Желая Ви много здраве и
> професионални успехи.
> Позволявам си да предложа на Вашето внимание втора дискусия
> относно данъчната политика. Като начало искам да изразя едно
> мое скромно мнение относно въпроса "добър данъкоплатец или е
> българина"? Категоричен съм че българина е един от
> най-изрядните данъкоплатци в света. Няма подобен индивид,
> който да заплаща данъци в подобен размер/тука включвам всички
> преки и косвени данъци и такси, както и данъка наречен
> задължително обществено осигуряване/. Интересен поглед върху
> данъците би бил, какъв е оставащия разполагаем доход на
> българина? Любопитно би било да се погледне реакцията на
> всеки потенциален европейски и североамерикански
> данъкоплатец, какво ще плати при условие че след плащане му
> остават суми малко по високи и равни на прага на бедността.
> Според мен всеки нормален гражданин ще предпочете да нахрани
> и облече децата си, като им осигури вода и топлина и едва
> след това ще помисли за фиска.Какво обаче се случва в
> България? В бюджета се залагат някакви приходи от данъци от
> физическите лица. Тези приходи задължително се
> преизпълняват!!!!! Какво означава това ? Това означава че
> българина се лишава от качествена храна, облекло, прави
> икономии от здраве, култура и образование, но ПЪЛНИ ФИСКА С
> ДАНЪЦИ!!!! Моля за Вашето становище по въпроса. Ще се радвам
> на сравнителни характеристики със европейски и
> североамерикански данъчни тежести. Моля да отчитате и размера
> на оставащия разполагаем доход.Искам да изразя и
> категоричното си становище че е нужно рязко увеличаване на
> необлагамия минимален доход, както и за прецизиране на
> необходимите присъщи разходи, които следва да бъдат отчетени
> при изчисляване на данъчната основа. Не вярвам че МВФ се е
> противопоставило на това.
Smotrite sait;www.fdb-b1.narod.ru
Michail Vashkevich-Belaru
 

Re: Добри данъкоплатци ли сме?

Мнениеот Дижел » 21 Яну 2003, 00:30

кви данъци бе хора в БГ никой не плаща данъци и осигуровки и то най вече адвокатите и търговците.Подаваш в Нои една декларация че прекъсваш дейност и вече си готов няма контрол просто.Майка ми единствения търговец на улицата който си плаща патентния данък от една година киорав данъчен не се е вясвал.Големи магазини декларират годишен доход под 1300 и никакъв данък не плащат и нищо.
Дижел
 


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron