начало
ВСС няма правила за отстояване на независимостта на съда, но работи по такива ВСС няма правила за отстояване на независимостта на съда, но работи по такива

Повторно плащане на данък МПС

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Повторно плащане на данък МПС

Мнениеот vhdimov » 10 Юли 2018, 20:35

Здравейте.
Имах автомобил на лизинг през софийска лизингова компания. За 2018 г. данъкът на МПС е платен. За плащането имам документ, изпратен от лизинговата компания. През юни 2018 г. изплащам автомобила и той става моя собственост. Живея в Русе. Днес получих писмо от МДТ Русе за дължим данък МПС поради придобиването му.
Въпрос: редно ли е МДТ Русе да иска повторно плащане на данък, при положение, че вече веднъж е платен ?
Благодаря на отзовалите се.
vhdimov
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 10 Май 2006, 20:10

Re: Повторно плащане на данък МПС

Мнениеот kalina_di » 10 Юли 2018, 21:27

Не дължите данък до края на 2018 г. Вижте това :

ЗМДТ
чл.58, ал.3 : При прехвърляне на собствеността на превозното средство новият собственик не заплаща данъка, ако предишният собственик го е платил за времето до края на календарната година.

Занесете им копие от документа за платения данък и ще изчистят задължението за 2018 г.
kalina_di
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 15 Юли 2011, 23:13

Re: Повторно плащане на данък МПС

Мнениеот kalina_di » 10 Юли 2018, 21:47

Сега се сетих за още нещо : възможно е да Ви търсят не данък МПС за 2018 г., а данък по чл.44 от ЗМДТ : това е данък, който се плаща еднократно при придобиване на МПС. Същият е в размер от 0,1 до 3 на сто от застрахователната стойност на МПС. /Всяка община сама си определя ставката в посочените граници. За Русе, доколкото видях, е 2,2%/.
Ако имате документ за плащане на този данък, занесете им го.
kalina_di
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 15 Юли 2011, 23:13

Re: Повторно плащане на данък МПС

Мнениеот vhdimov » 11 Юли 2018, 09:14

Благодаря Ви, kalina_di.
В писмото като основание е вписан чл.54 от ЗМДТ. Явно става въпрос за прехвърлянето. Ще направя това, което ме съветвате - ще занеса документа за платения данък.
Лек ден
vhdimov
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 10 Май 2006, 20:10


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron