начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Молба за издаване на изпълнителен лист по пощата.

Виртуални съдебни процеси.

Посетителите на форума следва предварително да заявят качеството, в което се включват в процеса и да следват правилата в реалния процес.

Нека правото бъде с вас :)


Молба за издаване на изпълнителен лист по пощата.

Мнениеот plamen793 » 05 Сеп 2014, 09:32

Мога ли да подам молба за издаване на изпълнителен лист по пощата.
Аз съм от гр. Бургас и ми се налага да подам молба за издаване на изпълнителен лист в СГС.
plamen793
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 15 Апр 2013, 13:36

Re: Молба за издаване на изпълнителен лист по пощата.

Мнениеот bludniq_sin » 05 Сеп 2014, 09:36

По принцип няма проблем. Поне при мен не е имало ..
Moral und Gerechtigkeit haben nichts mit Rechtswissenschaft zu tun.
bludniq_sin
Потребител
 
Мнения: 967
Регистриран на: 06 Яну 2011, 14:56

Re: Молба за издаване на изпълнителен лист по пощата.

Мнениеот plamen793 » 05 Сеп 2014, 20:21

Благодаря ще пробвам по пощата.
plamen793
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 15 Апр 2013, 13:36

Re: Молба за издаване на изпълнителен лист по пощата.

Мнениеот ivanov_p » 07 Сеп 2014, 21:04

Пробвай, но заедно с платена такса.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Молба за издаване на изпълнителен лист по пощата.

Мнениеот onzitam4 » 08 Сеп 2014, 22:00

Аз също не виждам проблем да се ипрати по пощата молба за издаването, придружена с документ за внесена такса от 5 лв. по сметка на съда.
Въпросът е обаче, след като издадат изпълнителния лист дали ще ти го изпратят по пощата! Да не стане така, че за този лист да биеш към 700 км и да си губиш цял работен ден. Никъде не пише, че изпълнителен лист следва да се предаде лично на молителя /пълномощника в съда и че не може по пощата. На практика обаче, едва ли ще ти го изпратят. Със сигурност ще искат вие да се грабнете и да отидете до другия край на България за да си го получите.
Пишете за резултата.
onzitam4
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 07 Апр 2011, 17:10

Re: Молба за издаване на изпълнителен лист по пощата.

Мнениеот ivanov_p » 09 Сеп 2014, 10:13

По пощата със сигурност няма да го изпратят, но като го поискаш с писмо си спестяваш едно пътуване.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Молба за издаване на изпълнителен лист по пощата.

Мнениеот Melly » 09 Сеп 2014, 10:16

ivanov_p написа:По пощата със сигурност няма да го изпратят, но като го поискаш с писмо си спестяваш едно пътуване.

Дали? :lol: :lol: :lol:
Поредната ти смешка, Иванов.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Молба за издаване на изпълнителен лист по пощата.

Мнениеот ivanov_p » 09 Сеп 2014, 10:52

Дали кое?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Молба за издаване на изпълнителен лист по пощата.

Мнениеот bird_of_paradise » 09 Сеп 2014, 11:05

Мели, с писмото ще си спести личното депозиране на молба по чл. 405( "едно пътуване").
Не може да е така пестелив и при получаването му, това ясно, но ако е наистина далеч и пътните ще надвишат възнаграждението на колега- да си намери такъв и да го упълномощи ( тази опция редовно се ползва между колеги, та няма пречка).

onzitam4 написа:Никъде не пише, че изпълнителен лист следва да се предаде лично на молителя /пълномощника в съда и че не може по пощата. На практика обаче, едва ли ще ти го изпратят.

Не пише, но пък пише, че се издава само един първообраз на тази процесуална ценна книга, повтарям ценна книга, а при загубен/унищожен си трябва отделно производство( тегаво) по 409 и не винаги с успешен край ( тежестта на доказване, че е изгубен или унищожен лежи върху молителя, а с БП ЕАД/куриерска фирма или както там, различно от личното връчване, няма как да се докаже кой точно го е получил, че да го е загубил).
Съвсем правилен, според мен, съдебен подход, който брани интересите на страните по делото, по което е издаден.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Молба за издаване на изпълнителен лист по пощата.

Мнениеот Melly » 09 Сеп 2014, 11:30

:D Поли, знаеш че съм пестелива в изказа си особено, когато колега (а дали е така) поставя процесуален въпрос в раздел, извън "форум за юристи". Ако беше постъпил по този начин бъди сигурна, че колегата питащ щеше да получи на момента точен (обоснован, както ти го изложи тук) отговор на въпроса си без оглед на това кой по ред колега би се включил в темата му.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Молба за издаване на изпълнителен лист по пощата.

Мнениеот ivan_lawyer » 21 Юни 2016, 22:54

Теоретично се опитах през Сандански (южна България) да манкирам Съдията по вписванията и успях почти.
Не знам - ако се навие някой, съдия ма кой ще се навие - не ми се вярва. Придвижването ли е проблем.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Молба за издаване на изпълнителен лист по пощата.

Мнениеот ivanov_p » 21 Юни 2016, 23:51

Проблемът е, че някой трябва да напише на заповедта или решението, че е получил ИЛ.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Молба за издаване на изпълнителен лист по пощата.

Мнениеот ivan_lawyer » 22 Юни 2016, 07:51

Интересно - живеем в 21 век, нов Милениум, ново хилядолетие, а продължаваме да комуникираме с пощенски гълъби. Това е доста архаично. Аз ми се струва, че напълно възможно е да ти издадат изпълнителен лист и да си го получиш и по куриер - "Еконт", "Спиди", такива неща. Вярно - адвокат трябва да го вземе (или страната), но по пълномощие - може и куриер. Но има резон и в това - страната все пак е в процесуално качество.

Като си приносител - може да дадеш всякакви документи - вкл. и в съдебно заседание.
Като си получател обаче - чакай та гледай - доста интересна ситуация.
Мен много ме затруднява търчането по инстанции - просто напред-назад, разбирате ме, мисля. Агенции по вписвания, съдилища, много енергоемка работа. Примерно - подавам нещо по пощата и си го получавам с куриер на "Спиди". Има го като офисна услуга. Защо да го няма в практиката и на съда.

Може би - институционална консервативност. Не знам - може би така трябва. Някаква санитарна полоса един вид. Пречка за злоупотреби.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Молба за издаване на изпълнителен лист по пощата.

Мнениеот bird_of_paradise » 22 Юни 2016, 13:22

ivan_lawyer написа:Примерно - подавам нещо по пощата и си го получавам с куриер на "Спиди". Има го като офисна услуга. Защо да го няма в практиката и на съда.


Ако не ти е губила пратка куриерска фирма смятай се за щастливец. Разбира се, не това е причината, а самите проц. норми- проц. действия се извършват лично или чрез представител по пълномощие.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Молба за издаване на изпълнителен лист по пощата.

Мнениеот teogeo » 22 Юни 2016, 21:02

bird_of_paradise написа:
ivan_lawyer написа:Примерно - подавам нещо по пощата и си го получавам с куриер на "Спиди". Има го като офисна услуга. Защо да го няма в практиката и на съда.


Ако не ти е губила пратка куриерска фирма смятай се за щастливец. Разбира се, не това е причината, а самите проц. норми- проц. действия се извършват лично или чрез представител по пълномощие.


Щастливец съм. Ще спя сладко-сладко, въпреки жегите.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Молба за издаване на изпълнителен лист по пощата.

Мнениеот ivan_lawyer » 22 Юни 2016, 22:58

Имаше съдебно дело - срещу една куриерска фирма, няма значение името, но загубили изпълнителен лист, тоест загубили пратка, в който има изп. лист. И осъждане следва - и са осъдени и досега. Такива неща. Аз не виждам проблем да се правят такива работи. Сега другия вариант е да се бичи път за елементарни неща, просто някак ми е странно.
Мен ми и идва малко в повече - дори в града, който живея, камо ли да се разхождам като трамвай.
Ми днес на тия жеги, питаш ли ме какво е. Оди до нотариуса, оди до нотариуса, оди до съда. Ми лудваш. При тази хубава логистика - трамвай № 5 на жегите - и на връщане трамвай № 5 на жегите. Що да не мога да си пратя по куриер документите и да си ги получа по куриер.
Само да ги получа. В Австрия, във Виенския щатски или там както се казва съд всичко е по куриер.
Сега - гъзарлък е да се разхождаш в съда като паун, но не виждам реалната причина, второ - куриера аз съм го наел и той гарантира, че ме изпращат точно мен.
Впрочем може да има резон и обратната причина.
Но ако процесуалните норми не са отражение на реални причинни връзки ( не знам дали го казах добре) - Сталев го описва така - процесуалната дреха обгръща материално-правната материя както добре скроена кройка. Не го цитирах точно - но е така.

Но трябва и авангардизъм или поне осъвременяване на правилата. Някакво средно положение. Не знам - мен лично ме бърка пътуването като куфар напред-назад.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Молба за издаване на изпълнителен лист по пощата.

Мнениеот ivanov_p » 23 Юни 2016, 07:51

Много пъти съм казвал, че исканията на адвокатите трябва да са в съвсем друга посока от направените, но за съжаление същите отдавна не минават за отворковци, каквито бяха преди.
Процесът трябва максимално да се облекчи, документите да се подават по ел. път, изпълнителният лист да може да се получава както лично, така и по нареждане на страната (напр. да се изпрати на еди кой си, с наложен платеж). Сега в жегата трябва да ходя за експертиза, а ВЛ може да ми я изпрати в срока по ел. адрес, който е в молбата.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Молба за издаване на изпълнителен лист по пощата.

Мнениеот ivan_lawyer » 23 Юни 2016, 10:39

Не - то ако си дебелокож, може и по жегите, но е налудно. Районният съд - Гражданско е много отдалечен. Все пак това 5-6 спирки с трамвай. Отделно - какви са пропусквателните режими, направо нямам думи. Пускат те само след щателно обискиране и представяне на документи. Няма гардероб, а аз мъкна и чанта и дреха понякога. Тъпото е - че е тъпо. Искат да е умно - ама е тъпо. Не може съдът да ти е на километър и половина два от центъра. Специално си говоря за моята съдба. Такси има - но 3 лева и за рутинна справка, която се налага непрестанно всъщност, едва ли не всеки ден, не си струва разхода.
Добре де, ще привикнем. Но по жегите да ходиш до провинцията е нечовешко. Сега разбирам защо има съдебна ваканция - то просто мозъкът ти не може да работи.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Молба за издаване на изпълнителен лист по пощата.

Мнениеот ivanov_p » 23 Юни 2016, 11:25

Между другото от известно време в СРС можеш да копираш нещо от делото само след резолюция на съдията. На интернет страницата за справки страните вече са с инициали и вместо нещата да се облекчават се усложняват. Говори се, че съдът пак ще се мести към новото НДК, но там не може и да се паркира и е още по-неудобно. Сегашния има поне 100 паркоместа в двора, но там не пускат никой, неясно по какви причини.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Молба за издаване на изпълнителен лист по пощата.

Мнениеот ivan_lawyer » 23 Юни 2016, 11:55

Паркинг има в НДК, разстоянието е около 200 метра - говоря за паркинга дето се влиза през фонтаните (бившата филателия или бившия Пикадили), има си вътрешен вход през подлезите - и не е толкова далече.
Паркингът на сегашното СРС ще бъде само за служители - доколкото разбрах.
Това - проблемът да ти е паркингът е най-малкият проблем. Не знам какви адвокати са тези с автомобилите. Не че е лошо, но аз откакто използвам шофьор с автомобил - се изнервям. Просто понякога моля да спре и слизам.


НДК ще бъде много удачно за канцелария на съда - дори да няма паркинг. Аз си мечтая за това даже.
Сегашната локация е изнервяща - Лагера е далеч. Сградата е смухлена, стара, без вентилация - защото канцелариите имат прозорци и вентилация - тоест отделните кабинети са ок, но в коридорите е жега - че не се трае. Просто едно максимално неудачно решение. Едни сбутани тоалетнички и моля ти се сешоари, които издават звук на хеликоптер.
Гадна съдебна охрана, нагли полисмени, просто отврат - непрекъснато ме спират за проверка, дай документи - никога не е било това. Отиваме на юг постепенно. На мен не ми харесва новата сграда. И с този скенер - глупости разбираш ли. Трябва да има ред - ама на тази цена ли. А не мога да прехвърля на друг работата. Никакви стажанти не могат да се справят. Обмислям с един колега съвместна петиция по въпроса.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Следваща

Назад към Виртуално деловодство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron