начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Закон за подписите

Виртуални съдебни процеси.

Посетителите на форума следва предварително да заявят качеството, в което се включват в процеса и да следват правилата в реалния процес.

Нека правото бъде с вас :)


Мнениеот prof_prof » 07 Окт 2007, 20:40

Никакъв майтап не е. Питайте вносителя на предложението и председателя на комисията :wink:
Изображение
QUOD TIBI FIERI NON VIS, ALTERI NE FACERIS
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

Мнениеот expertyt » 08 Окт 2007, 20:52

§1. По смисъла на закона "саморъчен подпис" представлява изписването на собствено и фамилно име на лицето.
Пак дискриминация! А какво да кажат онези, които които пишат с краката си?
Предложение:
§1. По смисъла на закона "саморъчен подпис" или "самокрачен подпис" представлява изписването на научни, благороднически и пр. титли, собствено и фамилно име, последвано от няколко драскулки(параф) . :wink: :wink: :wink:
expertyt
Потребител
 
Мнения: 133
Регистриран на: 13 Авг 2004, 22:27

Мнениеот expertyt » 10 Окт 2007, 19:57

""Саморъчен подпис" представлява изписването на научни, благороднически и пр. титли, собствено и фамилно име, последвано от няколко драскулки(параф) ."
Май, че на кратко разказах съвсем малка част от историята на развитието на подписите.
expertyt
Потребител
 
Мнения: 133
Регистриран на: 13 Авг 2004, 22:27

Мнениеот maria_micaella » 17 Окт 2007, 19:44

gudio написа::lol: признавали, че Е АБСУРДНО ДА ПОЗНАЕШ кой е поставил ДАДЕН ПОДПИС, ако подписът е от горния тип и нямаш сравнителен материал. Коментирал съм с тях и историята с бабичката... Може да се установи, че един подпис (имитация) не е на лицето, което се подписва с такъв, но изолиран някакъв си подпис не може да се припише без шарлатанство на някого. Примерно - аз се подписвам "ГБ...с някакви камшичета", но за целта на занятието слагам нещо като въпросителен знак и точка (припомнете си подписите на Чайка Бележкова и Димитър Танев преди да станат частни нотариуси :lol: :lol: ). Как ще докажете, че това съм го сложил аз ?
...
[quot

а знаеш ли каквъв и колко сравнителен материл е необходим за идентифициране на автора на даден подпис, може ли само и една или две букви и ченгели да са достатъчни за разпознаване на автора, чувала съм доста потиворечиви коментари по въпроса че зависело от хартията на която е положен подписа, и др. такива[/quote]
maria_micaella
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 29 Авг 2007, 19:30

Мнениеот expertyt » 18 Окт 2007, 19:45

maria_micaella написа:1. А знаеш ли какъв и колко сравнителен материл е необходим за идентифициране на автора на даден подпис?


Колкото повече, толкова по-добре, а може да се каже и другояче: "Достатъчно, за да може да се пидобие представа за степента на развитие на писмено-дигателния навик и устойчивостта на идентификационните признаци"

maria_micaella написа:2. Може ли само една или две букви и ченгели да са достатъчни за разпознаване на автора

Може да са достатъчни, а може и да не са. Зависи от много условия. :idea: :idea: :idea:
expertyt
Потребител
 
Мнения: 133
Регистриран на: 13 Авг 2004, 22:27

Мнениеот maria_micaella » 29 Окт 2007, 21:10

Зависи от много условия

Какви са тези условия?Можеш ли да си по конкретен

Не се заяждам питам от чисто любопитство.
Наскоро имах спор с познат които също твърдеше че това да се разпознае само по един подпис автора може да стане само по американските крими сериали.
maria_micaella
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 29 Авг 2007, 19:30

Мнениеот expertyt » 31 Окт 2007, 00:00

maria_micaella написа:Какви са тези условия?Можеш ли да си по конкретен

Ами и въпроса е много общ и е просто зададен заради любопитство...
expertyt
Потребител
 
Мнения: 133
Регистриран на: 13 Авг 2004, 22:27

Мнениеот zornunddorn » 31 Окт 2007, 00:33

колеги отдавна не съм се смяла така. ... Според мен никой няма да обърне внимание на един закон в повече ... Питам авторите на проекта - как ще бъде регламентиран подписа на неграмотно лице.. има ги такива достатъчно. моля Ви, помислете преходните и заключителни разпоредби за това.. защото имаче си е дискриминация :D
zornunddorn
Потребител
 
Мнения: 108
Регистриран на: 23 Дек 2006, 23:00

Мнениеот ianeva » 31 Окт 2007, 12:01

zornunddorn написа:колеги отдавна не съм се смяла така. ... Според мен никой няма да обърне внимание на един закон в повече ... Питам авторите на проекта - как ще бъде регламентиран подписа на неграмотно лице.. има ги такива достатъчно. моля Ви, помислете преходните и заключителни разпоредби за това.. защото имаче си е дискриминация :D


Колега, това, което съм потъмнила, е най-обоснованото изказване на юрист, което съм чула през живота си!
Що се отнася до питането Ви - пръстов отпечатък дали ще Ви удовлетвори? :?
Последна промяна ianeva на 31 Окт 2007, 12:08, променена общо 1 път
Аватар
ianeva
Потребител
 
Мнения: 660
Регистриран на: 27 Май 2007, 17:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот Clavdivs. » 31 Окт 2007, 12:05

zornunddorn написа: Питам авторите на проекта - как ще бъде регламентиран подписа на неграмотно лице..


Вие питате - ние отговаряме! :D

Както и досега е уредено изразяването на волята на неграмотните....

Апропо аз нямам електронен подпис..... дали съм дискриминиран?
Clavdivs.
Потребител
 
Мнения: 639
Регистриран на: 17 Апр 2007, 13:20

Мнениеот expertyt » 31 Окт 2007, 23:46

ianeva написа:Питам авторите на проекта - как ще бъде регламентиран подписа на неграмотно лице.. има ги такива достатъчно. моля Ви, помислете преходните и заключителни разпоредби за това.. защото имаче си е дискриминация :D



:idea: :idea: Ами то, лицето може и да е неграмотно, но да умее да се подписва и да изписва имената си. Лично аз съм изготвял експертизи на подписи на такива лица.:lol:
Що се отнася до питането Ви - пръстов отпечатък дали ще Ви удовлетвори?

:?: Ами, ако лицето няма пръсти на ръцете, а?
:?: :?: :idea: И все пак, ако се налага снемане на отпечатъци, как го правите? :idea:
expertyt
Потребител
 
Мнения: 133
Регистриран на: 13 Авг 2004, 22:27

Мнениеот karanedeff » 01 Ное 2007, 00:22

expertyt написа:
ianeva написа:Питам авторите на проекта - как ще бъде регламентиран подписа на неграмотно лице.. има ги такива достатъчно. моля Ви, помислете преходните и заключителни разпоредби за това.. защото имаче си е дискриминация :D



:idea: :idea: Ами то, лицето може и да е неграмотно, но да умее да се подписва и да изписва имената си. Лично аз съм изготвял експертизи на подписи на такива лица.:lol:
Що се отнася до питането Ви - пръстов отпечатък дали ще Ви удовлетвори?

:?: Ами, ако лицето няма пръсти на ръцете, а?
:?: :?: :idea: И все пак, ако се налага снемане на отпечатъци, как го правите? :idea:

Г`усин Експерт, Вие ще участвате ли конструктивно в запълването на една законодателна празнота или само ще иронизирате.
Макар че иронията Ви провокира ..... :wink:
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Мнениеот ianeva » 01 Ное 2007, 11:43

expertyt написа:
ianeva написа:Питам авторите на проекта - как ще бъде регламентиран подписа на неграмотно лице.. има ги такива достатъчно. моля Ви, помислете преходните и заключителни разпоредби за това.. защото имаче си е дискриминация :D



:idea: :idea: Ами то, лицето може и да е неграмотно, но да умее да се подписва и да изписва имената си. Лично аз съм изготвял експертизи на подписи на такива лица.:lol:
Що се отнася до питането Ви - пръстов отпечатък дали ще Ви удовлетвори?

:?: Ами, ако лицето няма пръсти на ръцете, а?
:?: :?: :idea: И все пак, ако се налага снемане на отпечатъци, как го правите? :idea:


expertyt, първо не ми приписвайте думи, които не са мое творение, т.е. научете се да цитирате ... На следващо място: желание за заяждане ли съзирам или лоша роля играе вродената ми мнителност?
Аватар
ianeva
Потребител
 
Мнения: 660
Регистриран на: 27 Май 2007, 17:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот crazyfrog » 01 Ное 2007, 17:50

Според мен няма нужда от такъв закон. Който иска подписът му да е достоверен, да го заверява при нотариус.
crazyfrog
Младши потребител
 
Мнения: 96
Регистриран на: 23 Юли 2007, 13:49

Мнениеот expertyt » 02 Ное 2007, 23:37

Уважаеми участници по темата.
Моля, за извинение за това, че съм засегнал някого с шеговития си тон!
Няма да цитирам никого, защага не умея да го правя добре, нито пък ще иронизирам някого, за да не се засегне, а ще пристъпя към сериозно излагане на моето становище по проекта.
Лично аз считам, че е добре да има такъв закон, но преди да се пристъпи към съставянето му ще трябва да се сформира екип от специалисти, включващ и експерти по почеркознание и криминалистика(в частност дактилоскопия).
Темата за състава на подписите, тяхната идентификация и допълнителните атрибути, които могат да се използуват( напр. отпечатъци от пръсти) за по- голяма сигурност и достоверност, по мое мнение, е пространен въпрос и не би следвало да се обсъжда на дълго и широко в такъв форум.
Все пак, ако някой счита, че би могъл да се възползува от моите знания и умения в областта на изследване на ръкописен текст и подписи, може да ми пише на първо време на адреса expertyt@lex.bg.
С поздрав! :) :) :)
expertyt
Потребител
 
Мнения: 133
Регистриран на: 13 Авг 2004, 22:27

Мнениеот expertyt » 02 Ное 2007, 23:46

Уважаеми участници по темата.
Моля, за извинение за това, че съм засегнал някого с шеговития си тон!
Няма да цитирам никого, защото не умея да го правя добре, нито пък ще иронизирам някого, за да не се засегне, а ще пристъпя към сериозно излагане на моето становище по проекта.
Лично аз считам, че е добре да има такъв закон, но преди да се пристъпи към съставянето му ще трябва да се сформира екип от специалисти, включващ и експерти по почеркознание и криминалистика(в частност дактилоскопия).
Темата за състава на подписите, тяхната идентификация и допълнителните атрибути, които могат да се използуват( напр. отпечатъци от пръсти) за по- голяма сигурност и достоверност, по мое мнение, е пространен въпрос и не би следвало да се обсъжда на дълго и широко в такъв форум.
Все пак, ако някой счита, че би могъл да се възползува от моите знания и умения в областта на изследване на ръкописен текст и подписи, може да ми пише на първо време на адреса expertyt@lex.bg.
С поздрав!
П. П. И все пак въпреки шеговития ми тон и усещането ви за ирония, прегледайте предишните ми мненията по- внимателно и ще откриете, надявам се, смислени и практични неща, но назовани малко необичайно.
expertyt
Потребител
 
Мнения: 133
Регистриран на: 13 Авг 2004, 22:27

Мнениеот karanedeff » 03 Ное 2007, 01:04

expertyt написа:Уважаеми участници по темата.
Моля, за извинение за това, че съм засегнал някого с шеговития си тон!
.......Темата за състава на подписите, тяхната идентификация и допълнителните атрибути, които могат да се използуват( напр. отпечатъци от пръсти) за по- голяма сигурност и достоверност, по мое мнение, е пространен въпрос и не би следвало да се обсъжда на дълго и широко в такъв форум.
:shock: :shock: :shock: :shock: Все пак, ако някой счита, че би могъл да се възползува от моите знания и умения в областта на изследване на ръкописен текст и подписи, може да ми пише на първо време на адреса expertyt@lex.bg.
С поздрав!
П. П. И все пак въпреки шеговития ми тон и усещането ви за ирония, прегледайте предишните ми мненията по- внимателно и ще откриете, надявам се, смислени и практични неща, но назовани малко необичайно.

Clavdivs. - Къде си!
Искат да ти приватизират проектозакона
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Мнениеот expertyt » 03 Ное 2007, 22:56

"Clavdivs. - Къде си!
Искат да ти приватизират проектозакона":roll:
Не бе брат'чед, искат да ти прецизират проектозакона. :idea:
expertyt
Потребител
 
Мнения: 133
Регистриран на: 13 Авг 2004, 22:27

Мнениеот ianeva » 04 Ное 2007, 19:17

expertyt написа:Уважаеми участници по темата.
Моля, за извинение за това, че съм засегнал някого с шеговития си тон!
Няма да цитирам никого, защото не умея да го правя добре, нито пък ще иронизирам някого, за да не се засегне, а ще пристъпя към сериозно излагане на моето становище по проекта.
Лично аз считам, че е добре да има такъв закон, но преди да се пристъпи към съставянето му ще трябва да се сформира екип от специалисти, включващ и експерти по почеркознание и криминалистика(в частност дактилоскопия).
Темата за състава на подписите, тяхната идентификация и допълнителните атрибути, които могат да се използуват( напр. отпечатъци от пръсти) за по- голяма сигурност и достоверност, по мое мнение, е пространен въпрос и не би следвало да се обсъжда на дълго и широко в такъв форум.
Все пак, ако някой счита, че би могъл да се възползува от моите знания и умения в областта на изследване на ръкописен текст и подписи, може да ми пише на първо време на адреса expertyt@lex.bg.
С поздрав!
П. П. И все пак въпреки шеговития ми тон и усещането ви за ирония, прегледайте предишните ми мненията по- внимателно и ще откриете, надявам се, смислени и практични неща, но назовани малко необичайно.


expertyt, тъй като аз се обърнах към Вас с "научете се да цитирате", лесно се разпознах в постинга Ви. В този смисъл приемете публично извиненията ми относно "научете се да цитирате", тъй като е човешко да се греши, а аз съм прекалено мнителна :oops: и точно този ми постинг не ми прави чест.
Добре би било, ако се включите отново в екипа :) и ще Ви кажа защо.
За мен темата по-скоро трябваше да събере на едно място всички "болни места" при полагането на подписи под различни видове документи /най-общо казано/ и съответно нашите предложения относно решаването на проблемите, да се запознаем с опита в други страни и т.н. Аз лично дълбоко се съмнявам, че законотворците биха и обърнали внимание или ако това се случи общата работа на всички тук вероятно ще бъде толкова видоизменена, че не ми се коментира ...
И в този ред на мисли, Вашия опит също ще бъде полезен с оглед изясняване на определени въпроси и специфики. :)
Моите нови предложения ... Малко по-късно...
Аватар
ianeva
Потребител
 
Мнения: 660
Регистриран на: 27 Май 2007, 17:36
Местоположение: Бургас

Мнениеот karanedeff » 04 Ное 2007, 19:21

expertyt написа:....
Не бе брат'чед, искат да ти прецизират проектозакона...

Откога сме роднина с Вас expertyt :shock: :shock: :shock:
Имам само един в този форум. Колегите знаят кой е :wink:

expertyt написа:Темата за състава на подписите, тяхната идентификация и допълнителните атрибути, които могат да се използуват( напр. отпечатъци от пръсти) за по- голяма сигурност и достоверност, по мое мнение, е пространен въпрос и не би следвало да се обсъжда на дълго и широко в такъв форум.
Е те това е върхът на сладоледа. А къде да се обсъжда - само във вашият офис ли? :shock: - няма да стане :!:
Гу-син expertyt прочетете внимателно ЗНА и Указа по прилагането му.
А също така и монографията на Боби Спасов Съставяне на правни нормативни актове
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

ПредишнаСледваща

Назад към Виртуално деловодство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron