начало
Бившата шефка на митниците остана окончателно в ареста Бившата шефка на митниците остана окончателно в ареста

Майчинство - заплащане

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Майчинство - заплащане

Мнениеот Петя » 18 Мар 2005, 12:35

Здравейте,
имам такъв въпрос:
тези 90 % от заплатата ми които ще получавам 135 дена болнични по майчинство, от коя заплата се вземат? Защото съм получавала 1 заплата до 3 месеца преди излизане в майчинство и друга в момента?
Благодаря предварително
Петя
 

Re: Майчинство - заплащане

Мнениеот ОТГОВОРА » 18 Мар 2005, 14:21

Значи да уточним понятията.
Ако в момента сте бременна ще имате право на:
1. Болнични за времето на временна неработоспособност поради бременност и раждане;
2. Отпуск за отглеждане на малко дете до 2 год.

В първия случай болничните са определени на 135 календарни дни, като 45 от тях са предвидени за след раждането. Ако терминът Ви не е определен точно, законът дава право да се компенсират дните.
Относно болничните: Те се изчисляват върху брутния размер на среднодневното възнаграждение за последните 6 месеца преди месеца на излизане в болнични за всеки ден от болничния.
Ако сте получавала тези 3 месеца работна заплата от друг работодател следва да представите на настоящия (последния) си работодател удостоверение по образец или осигурителна книжка, които да удостоверят размера на получаваното възнаграждение, защото в противен случай, докато не представите някой от тези документи следва за този период изчислението да се направи въз основа на средно дневния размер на мин. работна заплата за страната в този момент.
(Съгл. "Наредба за елементите на възнаграждението и за доходите, върху които се правят осигурителни вноски, и за изчисляване на паричните обезщетения за временна неработоспособност или за бременност и раждане", раздел ІІІ, чл. 5)
ОТГОВОРА
 

Re: Майчинство - заплащане

Мнениеот ОТГОВОРА » 18 Мар 2005, 14:44

Правописна грешка - 45 дни са предвидени за преди раждането, а не както написах по-горе - след раждането
Не знам доколко ще Ви касае, но следва да имате предвид, че дневното парично обезщетение не може да е по-малко от минималната дневна работна заплата установена за страната и по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението. Сумата върху която се изчислява обезщетението не може да бъде по-висока от максималният месечен размер на осигурителния доход, определен със Закона за бюджета на ДОО за периода, от който се определят паричните обезщетения - от 01.01.05 макс. месечен размер на осиг. доход е 1300.00 лв..
ОТГОВОРА
 

Re: Майчинство - заплащане

Мнениеот Петя » 18 Мар 2005, 16:03

Благодаря много,
точно това ме интересуваше.
А именно, че се взема средна стойност от заплатите за последните 6 месеца.
И по прости сметки излиза че тази ставка 90 на сто е безмислена защото винаги нетното ще е по малко от 90 % от брутното.(или нещо пропускам) . Но както и да е.
Благодаря още веднъж
Петя
 

Re: Майчинство - заплащане

Мнениеот ОТГОВОРА » 18 Мар 2005, 16:29

Ставката 90% не е безмислена, защото ще получавате 90% на база, изчисляването на която Ви посочих по-горе. Но ще получавате 90% от така формираната база.
След изтичане на болничния, излизате в отпуск за отглеждане на детето си до навършване на 2 год. (на детето разбира се). Сумата се определя със Закона за бюджета на ДОО за всяка година. За тази година е предвиден размер 130.00 лв./месечно.
ОТГОВОРА
 


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron