начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

HELP

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


HELP

Мнениеот Георгиева » 12 Яну 2005, 13:20

Здравейте,
Обръщам се с молба към вас да ми помогнете в намирането на компетентен отговор и съвет какво да предприема в ситуацията, в която изпаднах.
През 2001г бях незаконно уволнена от директор на общинско училище.Заведох дело в СРС и съда постанови възстановяване на работа. Но директорът отказа да се съобрази с решението на съда и обжалва във въззивния съд.Делото се проточи две години и през март 2004г се произнесе с решение, с което потвърждава незаконното ми уволнение.Директорът пак отказа да изпълни съдебното решение и обжалва в касационен съд.На практика аз имам решение на съдебна институция, но то не може да влезне в сила вече четвърта година.С подаваните жалби директорът възпрепятства да упражня трудовото си право, от което следва невъзможност да бъда изряден платец на здравните осигуровки. Нямам доходи, не мога да си намеря работа и при посещение в НОИ ми обясниха, че тях не ги интерисувало взаимоотношенията ми с работодателя и трябвало да си внеса осигуровките, които възлизат на около 300лв. Заплашиха ме с Агенция за държавни вземания, че при отказ да ги платя до 31 януари, ще ми съставят акт и чрез агенцията ще си търсят вземанията. Кажете ми какво да предприема аз като не мога да упражня правото си на труд и Касационен съд ще разгледа жалбата на директора едва към 2007-2008 година?Аз не попадам в категорията на безработните, защото имам трудов договор, незаконно прекратен, имам решение на съда, с което работодателя е задължен да ме възстанови на заеманата длъжност, но има и процесуална възможност за него да проточва изпълнението на решението с години.Как мога аз да реагирам на това? Дайте ми съвет, дайте ми контакти с експерти, които да ми помогнат в ситуацията, в която изпадам-нямам работа, нямам доходи, нямам право на безплатни здравни услуги и съм вече в категорията неизрядни платци, подлежащи на принудителни вземания на задължения...Тези задължения не са по моя вина, а по вина на некоректно поведение и неспазване на трудовото законодателство на работодател, назначен от държавен орган-Инспекторат по образование на МОН. Подадох жалба и до Инспектората-отговора им беше шокиращ за мен-спора бил от компетенциите на съда и те нямали отношение към случая!!
Моля ви за помощ...може би служебните ви задължения не са ангажирани с този вид проблеми, но Ви моля за съдействие...
Моля ви...
Н.Георгиева


PS Мога ли да предявя граждански иск срещу училището /директора/ по чл.82 от ЗЗД за пропуснати ползи и вреди за времето от излизането на решението на СРС по трудовия спор до излизане на решението на СГС въззивна инстанция, т.е. за времето ,през което тече обжалването на съд. решение???
Георгиева
 

Re: HELP

Мнениеот donna » 12 Яну 2005, 13:29

Първо намерете си друга работа докато ВКС се произнесе с решение ,второ никой не ви пречи да упражнявате правото си на труд ,работодателя ви има законното право да обжалва ,трето докато стигнете до АДВ време много ,а и да стигнете едва ли ще има кой знае какво да ви вземат и трето депозирайте една молба пред НОИ ,ако делото ви във ВКС е насрочено представете копие от ДВ /там ги обяват,ако не изискайте съдебно удостоверение от ВКС ,че делото е там ,но не е насрочено / и поискайте да не се извършват действия по събирането на ЗО срещу вас докато ВКС не се произнесе,ако ви откажат докато стигнете до АДВ време мноооого , може да се окаже ,че няма какво да ви вземат ,а ако ви вземат и ви вастановят ще връщат .

Не можете да предевите иск за пропуснати ползи с/у работодаетля ,както ви обясних по-горе негово законно право е да обжалва .
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron