начало
ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери

Предизвестие по трудов договор

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Предизвестие по трудов договор

Мнениеот LakeG » 14 Дек 2004, 17:00

Здравейте всички!Става въпрос за мой близък човек и ще съм ви много благодарна, ако ми помогнете!Казуса е следния.В трудовия договор на главен счетоводител е предвидено 3 - месечно предизвестие за напускане.Преди 2 години договорът е променен/преподписан/ и предизвестието е вписано като 1-месечно.Сега, когато тя иска да напусне и казват, че ще я задържат докато им трябва за приключванията следващата година, въпреки че е подала едномесечно предизвестие.Според мен нямат право!Вие какво мислите?Предварително ви благодаря!!!
LakeG
 

Re: Предизвестие по трудов договор

Мнениеот лунатик » 14 Дек 2004, 17:10

Гл. счетоводители май се водят материално-отговорни лица (срещал съм съдебна практика в тази насока). Ако това е така - ще е приложима хипотезата на чл. 326 ал.3 КТ. Т.е. ако предаването на документацията не може да се извърши в рамките на 1 м. (30 дни), този срок може да се удължи до 2 м., но не повече.
За следващата година - да се оправят сами.
лунатик
 

Re: Предизвестие по трудов договор

Мнениеот LakeG » 14 Дек 2004, 17:16

Благодаря ти!Утре ще имам информация за точните клаузи в договора.И аз се съмнявах за тази хипотеза.
LakeG
 

Re: Предизвестие по трудов договор

Мнениеот LakeG » 14 Дек 2004, 18:31

Пак съм аз с още един въпрос:)оже ли, ако се възползват от правото си да я задържат още месец, през този втори месец да си вземе отпуск?
LakeG
 

Re: Предизвестие по трудов договор

Мнениеот лунатик » 14 Дек 2004, 18:52

Струва ми се че нямя да може с отпуск. Нали смисъла на ал. 3 е: "... в случай че предаването на повереното имущество не може да се извърши в 30-дневния срок по ал. 2, времето за предаване може да се удължи, но не повече от 2 месеца общо с предизвестието." Това удължаване не е удължен срок на предизвестието, а удължен технологичен срок за предаване. Затова последното изречение завършва така: "...не повече от 2 месеца общо с ПРЕДИЗВЕСТИЕТО.". Т.е. предизвестието пак си е 30 дни. А ако е в отпуск - нали няма да може да се извърши физически предаването? А ако предаването се извърши в рамките на тези 30 дни - няма условия за прилагани на този "удължен срок". Просто не могат да я спрат, ако всичко е предадено.
лунатик
 

Re: Предизвестие по трудов договор

Мнениеот monteskio. » 15 Дек 2004, 00:16

Колегата Лунатик е прав.


MONTESKIO
monteskio.
 

Re: Предизвестие по трудов договор

Мнениеот LakeG » 15 Дек 2004, 09:52

Благодаря ви!
LakeG
 


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron