начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Задържани документи от работодател.

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Задържани документи от работодател.

Мнениеот asimeonov » 22 Мар 2021, 12:20

Здравйте,

преди тринадестет години когато започнах работа към фирмата, в която до скоро работих, минах кърс за оправление на подемна техника. Курса бе заплатен от работодателя, понеже това е част от ежедневната ми работа при него. За тези тринадесет години нито веднъж това не бе вписано в трудовата ми характеристика и естествено не бе отразено в заплащането което получавах, никъде когато започвах работа не бе поставено като изискване нуждата от такава квалификация.
Сега след като бях освободен от работа от фирмата заявиха че трябва да им заплатя документа, който е на мое име, понеже ти били платили за него. Не съм подписвал никкави документи който да показват съгласието ми да дължъ пари за това обучение ( искано от фирмата). Може ли някой да ми даде съвет как си взема документа и какви са правилните законови мерки.

Благодаря предварително.
asimeonov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Мар 2021, 12:04

Re: Задържани документи от работодател.

Мнениеот jhoro » 22 Мар 2021, 19:09

Здравейте!
Вариантите са два - да ви го дадат или не. За плащане … не се говори.
Помислете - решаващо ли е за вас, да го имате? Все пак - това е само „лист хартия” - вашите знания и умения са си ваши. Следващия работодател ще гледа тях, а не само - документа.
Ако пък не ви го дадат - какво печели фирмата? Документа е на ваше име - за тях няма стойност, без вас. Обяснете им го спокойно. Защото сегашната ситуация си е „извиване на ръце”.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Задържани документи от работодател.

Мнениеот asimeonov » 23 Мар 2021, 01:46

Този документ е толкова лист хартия, колкото и шофиорската книжка е парче пластмаса. Паралелът е едно към едно. Без този документ нямам право да се качвам и оправлявам техниката за която е предназначен.
asimeonov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Мар 2021, 12:04

Re: Задържани документи от работодател.

Мнениеот jhoro » 23 Мар 2021, 11:45

asimeonov написа:Този документ е толкова лист хартия, колкото и шофьорската книжка е парче пластмаса. Паралелът е едно към едно. Без този документ нямам право да се качвам и управлявам техниката за която е предназначен.

Ясно - става дума за свидетелство, удостоверяващо конкретна правоспособност.
По аналогия със СУМПС - отивате в органа, който ги издава и си взимате нов документ. Основание - загубен стар.
Както сам сте се досетили - правоспособността си е персонална, без значение - кое е платил обучението.

Пп. „Пластиката“ СУМПС си е точно „парче пластмаса“, със срок на валидност. Но тази валидност е за документа - не за самата правоспособност!

ППп. Другото, което сте казали в първия пост:
asimeonov написа:За тези тринадесет години нито веднъж това не бе вписано в трудовата ми характеристика и естествено не бе отразено в заплащането което получавах, никъде когато започвах работа не бе поставено като изискване нуждата от такава квалификация.

Няма начин - да сте назначен на длъжност „водач на мотокар“ (примерно) и да нямате правоспособност!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Задържани документи от работодател.

Мнениеот gergana12 » 26 Мар 2021, 04:25

Имате ли копие на документа за правоспособност. Коя е организацията, която го издава? Свържете се тях за официално копие. Вероятно ще ви поискат такса за копието. Няма значение кой ви е платил курса. Правоспособността си е ваша и никой не може да ви я отнеме.
gergana12
Младши потребител
 
Мнения: 55
Регистриран на: 21 Дек 2008, 02:35


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron