начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Преподавател

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Преподавател

Мнениеот serial » 11 Фев 2021, 21:02

Здравейте , казусът ми е малко заплетен консултирах се с двама адокати,но и двамата ми дават различни мнения и реших да се допитам до вас.
Бях осъден на пробация 6 месеца през 2011г по чл 172а , в момента съм реабилитиран по чл 88а абсолютна реабилитация
Кандидатствам за преподавател,но там едно от изискванията е закона по чл 215 ал 1 т 2 са да си не осъждано лице независимо от реабилитацията.Обаче чл 88 а гласи ,че Реабилитацията по 88a НК важи пред всички други разпоредби.
Та ще представлява ли проблем съдебното ми минало ?
serial
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 11 Фев 2021, 20:59

Re: Преподавател

Мнениеот jzschrstsprstr » 11 Фев 2021, 21:13

За мен разпоредбата на чл. 88а НК е ясна в смисъл, че "осъждането и последиците му се заличават независимо от предвиденото в друг закон или указ". Затова я наричаме "абсолютна" реабилитация.

Решение № 145 от 27.11.2018 г. по гр.д 527/2018 г. на ВКС, 3 г.о.:
"Правното действие на вече настъпила абсолютна реабилитация не е отречено с никоя норма на пакета законови изменения, с които законодателно са въведени по-строги изисквания за заемане на педагогически длъжности в системата на образованието, заедно с прекратително основание по чл.330 ал.1 т.10 от Кодекса на труда засягащо всички заемащи педагогическа длъжност лица. Подобно отричане не може да бъде изведено и по тълкувателен път.С въвеждането на института на пълната(абсолютна) реабилитация по право в чл.88а НК, при предпоставките на тази норма, освен ако не са налице изчерпателно посочените с нея изключения , законодателят изключва условието на чл.85,ал.1,предл. второ НК относно възможността „в някое отношение” със закон (или указ)да е установено противното.Тази невъзможност за ограничаване последиците на реабилитацията по чл. 88а НК,отличава т.нар. непълна реабилитация от абсолютната . Именно непълната реабилитация, посочена в чл.85,ал.1 НК с легалния термин „реабилитация”и уредена в двете нейни разновидности : реабилитация по право (чл.86,ал.1 НК) и по съдебен ред (чл.87 НК ) има предвид и нормата на чл.215, ал.1т.1 ЗПУО при употребата на същото понятие,а не повелените в 88а,ал.1 НК правни последици .Нормата на чл.88а,ал.1 предл.последно НК не допуска незачитане от друг закон или указ на предпоставките, засягащи този вид реабилитация по право,установен при реформата на института през 1982г, с изключение на лицата,осъдени за посочените в чл. 88а,ал.5 НК престъпления , включително не допуска преуреждане на отношения , възникнали с участие на лицето като неосъждано в резултат на пълната му реабилитация по право."
Последна промяна jzschrstsprstr на 11 Фев 2021, 21:30, променена общо 1 път
jzschrstsprstr
Потребител
 
Мнения: 114
Регистриран на: 01 Мар 2011, 19:56

Re: Преподавател

Мнениеот serial » 11 Фев 2021, 21:16

Тоест не би трябвало да имам проблем?То въпросът е тогава е в чл 215 от Зпуо какво значи независимо от реабилитацията.Обърквам се кой закон важи пред другия :)
и ако си изкарам свидетелство за съдимост и запиша Учител ,не осъждан ли ще пише или реабилтиран?
Благодаря
serial
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 11 Фев 2021, 20:59

Re: Преподавател

Мнениеот jzschrstsprstr » 11 Фев 2021, 21:33

serial написа:Тоест не би трябвало да имам проблем?То въпросът е тогава е в чл 215 от Зпуо какво значи независимо от реабилитацията.Обърквам се кой закон важи пред другия :)
и ако си изкарам свидетелство за съдимост и запиша Учител ,не осъждан ли ще пише или реабилтиран?
Благодаря


Допълних коментара си. Под "реабилитация" ("независимо от реабилитацията") в ЗПУО трябва да се разбира т.нар. непълна реабилитация, не и "абсолютната" по чл. 88а НК.

Предвид мнението ми по същество, смятам, че във Вашия случай в свидетелството Ви за съдимост не трябва да се вписва осъждането, за което сте реабилитиран на основание чл. 88а НК. Трябва да бъде отбелязано "неосъждан", а не "реабилитиран".
Последна промяна jzschrstsprstr на 11 Фев 2021, 21:49, променена общо 3 пъти
jzschrstsprstr
Потребител
 
Мнения: 114
Регистриран на: 01 Мар 2011, 19:56

Re: Преподавател

Мнениеот serial » 11 Фев 2021, 21:35

Благодаря ви за бързи отговор ,а по повод въпроса ми със свидетелството за съдимост знаете ли?
serial
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 11 Фев 2021, 20:59


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron