начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Казус относно чл.333...

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Казус относно чл.333...

Мнениеот dimo999 » 08 Фев 2021, 14:37

Здравейте,
бихте ли ме посъветвали относно следния казус.
Съпругата ми работи в голяма компания от почти 4 години. Преди около 6 месеца се върна от майчинство и вчера се свързаха с нея от ръководството на компанията с предложение да прекрати сегашният си безсрочен договор и да подпише срочен за следващите 3 месеца при обязщетение от няколко брутни заплати. Към момента детето ни е на възраст 18 месеца, което ме кара да мисля, че тя би трябвало да е под защита на чл.333.
Тук идва моят въпрос, а именно, ако тя не се съглси и се позове на чл.333 за да откаже предложението, в случай че работодателя поиска от инспекцията по труда да разреши освобождаването и, дали тя ще получи някакво обезщетение и има ли то някакъв минимален размер. По важно, което ме интересува е при какви обстоятелства инспекцията по труда би разрешила или би отхвърлила категорично искането за освобождаване от страна на работодателя?
Благодаря предварително!
dimo999
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Фев 2021, 14:32

Re: Казус относно чл.333...

Мнениеот jhoro » 08 Фев 2021, 15:54

Здравейте!
Защитата по чл. 333 се отнася само за „Закрила при уволнение“!
Но преди това (както описвате ситуацията) - има:
Чл. 67. (3) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Трудовият договор за неопределено време не може да се превръща в договор за определен срок, освен при изричното желание на работника или служителя, изразено писмено.


Конкретно - явно работодателя е намислил нещо. Дали след въпросните 3 месеца или след изтичане на уговореното предизвестие - добре е да „се огледате“ за алтернатива!

Относно въпроса:
dimo999 написа:...при какви обстоятелства инспекцията по труда би разрешила или би отхвърлила категорично искането за освобождаване от страна на работодателя?

това е доста „тъмна“ материя! Можем само да гадаем.

Приятен ден!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron