начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Заплащане на извънреден труд.

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Заплащане на извънреден труд.

Мнениеот gospodinov666 » 28 Дек 2020, 14:55

Здравейте, понеже нито в търсачката, нито в закона можах да намеря отговор на своя въпрос, бих искал да попитам някой знае ли има ли някакъв срок предвиден в законодателството в което работодателя трябва да изплати извънредния тъуд за последното 6-месечие (понеже в нашето предприятие в което работим на 12 часови смени дневна/нощна, извънредния труд се изчислява на първо и второ 6-месечие). Тоест сега завършвам второто 6-месечие в което имам над 100часа извънреден труд и въпроса ми е какъв е срока за тяхното изплащане? Благодаря предварително!
gospodinov666
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 28 Дек 2020, 14:46

Re: Заплащане на извънреден труд.

Мнениеот jhoro » 28 Дек 2020, 16:56

Здравейте!
Търсачките - в „Мрежата“ и в конкретна страница (в случая, „закона“ - Кодекс на труда) намират само, при правилно формулиране на търсеното!

Ето няколко текста:
Чл. 149. (1) Работодателят е длъжен да води специална книга за отчитане на извънредния труд.
(2) Положеният извънреден труд през календарната година се отчита пред инспекцията по труда до 31 януари на следващата календарна година.
КТ

Това е за отчитането! Но има и „Наредба за работното време, почивките и отпуските“
Чл. 18. (1) В специалната книга за отчитане на извънредния труд се посочват: трите имена на работника и служителя, номерът на заповедта за полагане на извънреден труд, денят и часът на започване и завършване на работата и размерът на трудовото възнаграждение, изплатено на работника и служителя за положения от него извънреден труд, както и денят, определен за почивка по реда на чл. 15, ал. 2.
(2) Положените часове извънреден труд се отразяват във ведомостите за заплатите за съответния месец.

Тоест - ако сте положили извънреден труд през октомври - във ведомостта/фиша за октомври, трябва да се начисли възнаграждението за него. Същото трябва да се изплати, заедно с останалите плащания за месец октомври - най-често до края на ноември.

Пп. Също се съмнявам, че при полагане на извънреден труд - се спазват разпоредбите на:
Чл. 153. (4) За положен извънреден труд в двата дни от седмичната почивка при подневно изчисляване на работното време работникът или служителят има право освен на увеличено заплащане на този труд и на непрекъсната почивка през следващата работна седмица в размер не по-малък от 24 часа.
КТ
Чл. 15. (2) В случаите по чл. 153, ал. 4 КТ в заповедта за извънреден труд за всеки работник или служител задължително се посочва денят, в който през следващата работна седмица ще се ползва непрекъсната почивка в размер не по-малък от 24 часа.
НРВПО
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Заплащане на извънреден труд.

Мнениеот gospodinov666 » 28 Дек 2020, 20:26

Благодаря. Аз тази информация я намерих но не ми е много полезна защото както вече казах при нас извънредният труд се смята на шестмесечие. Примерно ако септември месец съм +24 чса (2 смени повече), а декември съм на - 24 часа, значи общо съм на 0. Пити-платено. Относно това че се отчита до 31 януари на следващата календарна година също не го разбирам. Тоест трябва да се плати до тогава ли? Защото някак си ако няма срок или нещо от сорта, аз ако съм работодател мога да кажа "хайде пък на пенсия ще оправим нещата).
gospodinov666
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 28 Дек 2020, 14:46

Re: Заплащане на извънреден труд.

Мнениеот jhoro » 28 Дек 2020, 20:58

gospodinov666 написа:Благодаря. Аз тази информация я намерих но не ми е много полезна защото както вече казах при нас извънредният труд се смята на шестмесечие. Примерно ако септември месец съм +24 чса (2 смени повече), а декември съм на - 24 часа, значи общо съм на 0. Пити-платено. Относно това че се отчита до 31 януари на следващата календарна година също не го разбирам. Тоест трябва да се плати до тогава ли? Защото някак си ако няма срок или нещо от сорта, аз ако съм работодател мога да кажа "хайде пък на пенсия ще оправим нещата).

Грешна логика - на работодателя Ви!
Извънредния труд няма нищо общо със сумирано изчисляване на работно време (СИРВ)!
Това, че „септември месец +24 часа“ означава за две смени „100% + горницата“ и две денонощия почивка! „А декември съм -24 часа“ - това е проблем на работодателя! Не е осигурил заетост! Затова е „работо-дател“!

И не „на пенсия“ - плаща се за конкретния месец - заплата, „клас“, нощен и извънреден труд, отпуск, болнични, премия и всичко останало!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Заплащане на извънреден труд.

Мнениеот kpts_ » 28 Дек 2020, 23:01

Щом сте на 6 месеца сумирано изчисляване, имате КТД за това.
Там какво е уговорено за плащането на извънредния труд като срок и база?
Би трябвало до края на януари 2021 г. да се изплати положения и отчетен извънреден труд през второто шестмесечие на 2020 г., поне защото към тази дата има задължение и към ИТ.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Заплащане на извънреден труд.

Мнениеот jhoro » 28 Дек 2020, 23:28

kpts_ написа:Щом сте на 6 месеца сумирано изчисляване, имате КТД за това.
Там какво е уговорено за плащането на извънредния труд като срок и база?

Добра идея, но ...
Припомнете си - за кого важи КТД по принцип и кой е „присъединен“!
Кога КТД е недействителен ...
Чл. 50. (2) Колективният трудов договор не може да съдържа клаузи, които са по-неблагоприятни за работниците и служителите от установените в закона или в колективен трудов договор, с който работодателят е обвързан.
Чл. 74. (1) Трудов договор, който противоречи на закона или на колективен трудов договор или ги заобикаля, е недействителен.

и за кого се отнася ...
Чл. 57. (1) Колективният трудов договор има действие спрямо работниците и служителите, които са членове на синдикалната организация - страна по договора.
(2) Работниците и служителите, които не членуват в синдикална организация, страна по договора, могат да се присъединяват към сключения колективен трудов договор от техния работодател с писмено заявление до него или до ръководството на синдикалната организация, която е сключила договора.
[b]Чл. 60. Всяка от страните по колективния трудов договор, както и всеки работник или служител, спрямо когото колективният трудов договор се прилага, имат право да предявят иск пред съда за обявяване на недействителност на колективния трудов договор или на отделни негови клаузи, ако противоречат на закона или го заобикалят.[/b]
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Заплащане на извънреден труд.

Мнениеот gospodinov666 » 29 Дек 2020, 00:04

Благодаря на всички. Относно, осигурената почивка след полагане на извънреден труд- просто нямаше как да стане, защото общо взето от при нас напуснаха двама колеги и трябваше да поемем и техните смени. И така за второто шестмесечие останалите колеги имаме от по близо 150 часа извънреден труд.
Относно КТД. Доколкото имам спомен, там пише че се плаща веднъж на 160% от нетното или брутното възнаграждение не съм сигурен.
Значи този "веднъж" задължително трябва да бъде през януари ако съм ви разбрал правилно?
gospodinov666
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 28 Дек 2020, 14:46

Re: Заплащане на извънреден труд.

Мнениеот jhoro » 29 Дек 2020, 00:31

Офффф!!!
Без да обвинявам никой (от пишещите) - много свободни съчинения има по фирмите!
Какво означава това
gospodinov666 написа:Относно, осигурената почивка след полагане на извънреден труд- просто нямаше как да стане, защото общо взето от при нас напуснаха двама колеги и трябваше да поемем и техните смени.

Има щат! Щом не е запълнен - наемат се нови хора!
Ако работим трима, на една машина (на три смени) и напуснат двамата - аз трябва ли да работя и трите смени???
За полагане на извънреден труд се пуска изрична заповед!
По-рано написахте - „декември съм -24 часа“. Проспах го - малко съм разсеян, сори!
Как ще бъдете „на минус“???
Виждал съм ситуация - „на работа“ са 10 човека, а има работа за 5. На другите 5 се намира нещо друго! Те са си изпълнили задължението - дошли са, а дали има какво да правят - не зависи от тях!
gospodinov666 написа:Относно КТД. Доколкото имам спомен, там пише че се плаща веднъж на 160% от нетното или брутното възнаграждение не съм сигурен.

Естествено, че е на база брутното възнаграждение - нали калкулацията става, преди начисляване на осигуровки и данък!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Заплащане на извънреден труд.

Мнениеот gospodinov666 » 29 Дек 2020, 02:01

jhoro написа:Как ще бъдете „на минус“???

Ами лесно, на моето работно място работи 1 човек на смяна. И понякога се случва (рядко, но се случва) някои от нас да излязат на някои друг час -. Просто в момента положението не е такова. А иначе и аз се чудя защо нямаше заповед за извънредния труд.
gospodinov666
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 28 Дек 2020, 14:46

Re: Заплащане на извънреден труд.

Мнениеот jhoro » 29 Дек 2020, 15:39

gospodinov666 написа:
jhoro написа:Как ще бъдете „на минус“???

Ами лесно, на моето работно място работи 1 човек на смяна. И понякога се случва (рядко, но се случва) някои от нас да излязат на някои друг час -. Просто в момента положението не е такова. А иначе и аз се чудя защо нямаше заповед за извънредния труд.

Липсата на изрична „заповед за извънреден труд“ съчетано с „сумирано изчисляване на работното време“ води до мисълта, че просто следят отработените часове за седмица да не надхвърлят 56 часа (чл. 142, ал. 6 КТ) и горницата - я „замазват“ като извънреден труд!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron