начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Отпуск при 2 трудови договора

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Отпуск при 2 трудови договора

Мнениеот uchitel22 » 20 Ное 2020, 18:39

Здравейте,

При един и същи работодател съм на 2 трудови договора (на 8 и на 4 часа) на две различни, но педагогически длъжности (учител на 8 часа и съответно "ръководител направление ИКТ" на 4 часа).

Мога ли да ползвам отпуск само за длъжността на 8 часа, а на другата длъжност да си работя в същия момент?

Благодаря!
uchitel22
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 20 Ное 2020, 18:31

Re: Отпуск при 2 трудови договора

Мнениеот jhoro » 20 Ное 2020, 18:52

uchitel22 написа:Здравейте,

При един и същи работодател съм на 2 трудови договора (на 8 и на 4 часа) на две различни, но педагогически длъжности (учител на 8 часа и съответно "ръководител направление ИКТ" на 4 часа).
Мога ли да ползвам отпуск само за длъжността на 8 часа, а на другата длъжност да си работя в същия момент?
Благодаря!

Здрасти!
Платен или неплатен отпуск?
Всъщност - как ги съвместявате двете позиции? Когато „сте учител” (8-те часа) - Вие, ръководител ли сте?
Изобщо - по допъниелния ТД, има ли опция за отпуск?
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Отпуск при 2 трудови договора

Мнениеот uchitel22 » 20 Ное 2020, 19:36

Ами за платен отпуск говориме. На 8 часа имам 48 дена, а на 4 часа правопорционално 24 дена платен (пише ми го в договора). От ръководството твърдят, че ако съм отпуск на 8-те часа задължително трябва да съм отпуск и на 4-те, та след изтичане на 24 дена натам ще съм в платен на 8-те часа и неплатен отпуск на 4-те часа според тях.

Ами така ми е направен графика, че се вмествам в двете длъжности.
uchitel22
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 20 Ное 2020, 18:31

Re: Отпуск при 2 трудови договора

Мнениеот jhoro » 20 Ное 2020, 22:39

Глупости! (разсъжденията наръководството)!
Фактите:
Вие имате два ТД, още повече - с един и същ работодател. Няма опция - „Ама ние не знаем/не ни интересува, какво пише в другия договор.
Относно размера - ок, по основния е 48 дни. По допълнителния - не би трябвало да е 1/2 , 24 дни. Трябва да е пак 48 дни - 48 „половинки”! 48 работни дни, в които НЯМА да сте зает по 4 часа.
За ползването - какво общо има единия с другия договор? Има ли обвързваща клауза в някой от тях? (да обвързва единия договор с другия).
Нали - ако доълнителния бъде прекратен, остава само основния.
Ако основния бъде прекратен - допълнителният става основен!

Явно, всеки си чете (и тълкува) законите, както дявола - Евангелието! Както изнася!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Отпуск при 2 трудови договора

Мнениеот uchitel22 » 20 Ное 2020, 23:01

И аз така си мисля, но така и не намерих къде го пише, та няма как да си докажа твърденията.
Нищо обвързващо няма единия с другия. Като самостоятелни единици са.
Дванадесет години им бях поддъжка на граждански договор преподписван година за година и нямах обвързващи 4 часа допълнителни, но сега решиха, че не било законно и трябвало да мина на 4 часа.
Показаха ми някакъв текст в който пише, че отпуската е 1/2-ра, за което се съгласих, но не мога да се съглася, че на единия договор ако съм в отпуск и на другия трябва да съм в отпуск, но не знам къде да го търся написано.
uchitel22
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 20 Ное 2020, 18:31

Re: Отпуск при 2 трудови договора

Мнениеот jhoro » 21 Ное 2020, 15:51

uchitel22 написа:И аз така си мисля, но така и не намерих къде го пише, та няма как да си докажа твърденията.
Нищо обвързващо няма единия с другия. Като самостоятелни единици са.
Дванадесет години им бях поддъжка на граждански договор преподписван година за година и нямах обвързващи 4 часа допълнителни, но сега решиха, че не било законно и трябвало да мина на 4 часа.
Показаха ми някакъв текст в който пише, че отпуската е 1/2-ра, за което се съгласих, но не мога да се съглася, че на единия договор ако съм в отпуск и на другия трябва да съм в отпуск, но не знам къде да го търся написано.

Ако си мислите, че всеки нюанс ще е подробно описан ... Законите дават само рамката - съдържанието е според случая.
Тук не става дума за „Допълнителен труд при същия работодател“ - чл. 110 от КТь говори се за два отделни ТД. Но даже и обратното да е - размера на „платения годишен отпуск“ по втория договор не може да се обвързва с подобния размер, по основния! Още повече - едновременно ползване отпуск по двата договора!
Казвате - „показаха ми някакъв текст ... за което се съгласих“ - точно така става договарянето! Едната страна предлага, другата приема и всичко е точно! Стига, да не е в „противоречие с интересите на обществото“ - чл. 8 от ЗЗД.
Но има и друго - „Отказът от трудови права, както и прехвърлянето на трудови права или задължения са недействителни.“ - чл. 8, ал. 4 от КТ.

Пп. Има и още нещо.
„12 години им бях поддръжка на граждански договор...“
„Граждански договор“ (измислено понятие от разговорния език) се характеризира с „ липса на определено работно време и място“! Описаната ситуация намирисва на прикрито трудово правоотношение.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Отпуск при 2 трудови договора

Мнениеот uchitel22 » 21 Ное 2020, 19:37

Благодаря!
uchitel22
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 20 Ное 2020, 18:31


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron