начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Неизплатени заплати и фирма в процедура по фалит

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Неизплатени заплати и фирма в процедура по фалит

Мнениеот h_and_z » 27 Окт 2020, 11:42

Здравейте,
пиша тук с надежда за адекватни съвети,които биха помогнали на мен и на мои колеги да си получим изработените пари/още от 2019 год./.
Ноември 2019 г. съкратиха цялата фирма, като ни казаха,че фирмата обявява фалит и неможе да плаща заплати.Аз лично имам да получавам около 5000 лв.Обърнах се към Инспекция по труда, направиха съответна проверка ,установиха дължимите суми, като ми изпратиха уведомително писмо, в което подробно е описано за кой месец-колко пари ми дължи фирмата, освен това дават 1-месечен срок на фирмата да изплати дължимите заплати.Ако в този срок фирмата не изплати дължимите суми, можем да подадем заявление в съда за издаване на изпълнителен лист, с който посредством ЧСИ можем да си съберем дължимите от фирмата суми.Даже в писмото беше приложено и съответното заявление, което да подадем в съда за издаване на изп.лист.Така.. естествено фирмата не плати нищо, подадохме това заявление до съда ,като приложихме и писмото от Инспекция по труда/това се случва месец.2.2020г/,след 1 месец идва писмо от съда на какво основание искаме тези суми и че трябва да заплатим държажна такса.Попълнихме основание-дължими и неизплатени заплати и приложихме бележка от банката за заплатена държ.такса.От март месец досега няма нищо, докато вчера отново получавам разпореждане от съда/Софийски.р.съд/- да попълня основание, на което искам описаните суми, в противен случай, заявлението ми ще бъде върнато.Започвам да си мисля,че съдът се подиграва с нас, какво повече да пиша в това основание освен дължими и неизплатени заплати за 2019 год.?Значи Инспекция по труда можа да си свърши работата и в рамките на 1 месец можа да ни изпрати изчерпателно писмо с отговор, а съдът вече 8 месеца само ни мотае и неможа да издаде този прословут изп.лист.А уж такива казуси се разглеждали по "бързо производство".Какво ще ме посъветвате да направя?Пак да попълвам ново заявление с основание- дължими заплати/за 3-ти път/?Знам, че тук има компетентни и знаещи хора, надявам се да ми помогнете като ме посъветвате какво да направя.Извинявам се за дългия пост.
h_and_z
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 27 Окт 2020, 10:29

Re: Неизплатени заплати и фирма в процедура по фалит

Мнениеот svegrigorov » 27 Окт 2020, 14:40

За да получиш парите си, фирмата реално трябва да има материалната възможност да удовлетвори дължимите заплати. Има ли активи и пари по банковите сметки? Малко вероятно.

Не сте попълнили правилно бланката за заповедта за изпълнение, заради това съдът ви е дал указания 3 пъти.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: Неизплатени заплати и фирма в процедура по фалит

Мнениеот jhoro » 27 Окт 2020, 18:21

h_and_z написа:Започвам да си мисля,че съдът се подиграва с нас, какво повече да пиша в това основание освен дължими и неизплатени заплати за 2019 год.? Значи Инспекция по труда можа да си свърши работата и в рамките на 1 месец можа да ни изпрати изчерпателно писмо с отговор, а съдът вече 8 месеца само ни мотае и не можа да издаде този прословут изп. лист. А уж такива казуси се разглеждали по "бързо производство". Какво ще ме посъветвате да направя? Пак да попълвам ново заявление с основание- дължими заплати /за 3-ти път/?Знам, че тук има компетентни и знаещи хора, надявам се да ми помогнете като ме посъветвате какво да направя. Извинявам се за дългия пост.

Здравейте! Пропускам част от поста и направо на въпросите!
Явно - освен с ИТ не сте провели консултация (поне) с адвокат. Иначе - той щеше да попълни или да Ви даде съвет относно съдържанието на исковата молба.
Даже има тема (макар доста стара) тук - „Искова молба до съда за неизплатени заплати“.
Иначе - съдът не Ви мотае. Просто - първото СЗ е било пролетта, второто - есента. Не забравяйте, че имаше период, в който съдилищата не заседаваха.

svegrigorov написа:За да получиш парите си, фирмата реално трябва да има материалната възможност да удовлетвори дължимите заплати. Има ли активи и пари по банковите сметки? Малко вероятно.

Дали има активи е едно, дали ще останат за заплатите - друго! Справка
Чл. 722. (1) При извършване на разпределение на осребреното имущество вземанията се изплащат в следния ред:
1. вземания, обезпечени със залог или ипотека, или запор или възбрана, вписани по реда на Закона за особените залози - от получената сума при реализацията на обезпечението;
2. вземания, заради които се упражнява право на задържане - от стойността на задържания имот;
3. разноски по несъстоятелността;
4. вземания, произтичащи от трудови правоотношения, възникнали преди датата на решението за откриване на производството по несъстоятелност;
5. издръжка, дължима по закон от длъжника на трети лица;
6. публичноправни вземания на държавата и общините, като данъци, мита, такси, задължителни осигурителни вноски и други, възникнали до датата на решението за откриване на производство по несъстоятелност;
7. вземания, възникнали след датата на решението за откриване на производството по несъстоятелност и неплатени на падежа;
8. останалите необезпечени вземания, възникнали преди датата на решението за откриване на производството по несъстоятелност;

Вземания, произтичащи от трудови правоотношения са на четвърти ред!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Неизплатени заплати и фирма в процедура по фалит

Мнениеот kalahan2008 » 27 Окт 2020, 23:42

Обърнете се към Фонда за гарантиране на вземанията на работниците и служителите при несъстоятелност на работодателя:
https://www.nssi.bg/benefits/gvrs
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4172
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Неизплатени заплати и фирма в процедура по фалит

Мнениеот jhoro » 28 Окт 2020, 06:09

Допълнение!
Сещам се е нещо - вчера съм пропуснал.
Питащия казва
h_and_z написа:…като ни казаха,че фирмата обявява фалит …

Не е ясно, на какъв етап е производството по несъстоятелност на работодателя?

Друг момент - говори се за „неизплатени заплатИ от 2019 година”. Защо е чакано досега?
Чл. 327. (1) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие, когато:
предписанието на здравните органи;
2. работодателят забави изплащането на трудовото възнаграждение или на обезщетение по този кодекс или по общественото осигуряване;
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron