начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Нагласена заповед за прекратяване на трудово правоотношение

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Нагласена заповед за прекратяване на трудово правоотношение

Мнениеот fiery_and_snowy » 31 Юли 2020, 15:36

Здравейте!
Работех в една фирма на ТД със срок на изпитване 6 месеца в полза на работодателя като оперативен счетоводител.Главния счетоводител излезе в отпуск по майчинство и след като останах сама на работа във фирмата установих, че колежката ме накара да напиша молби за ползване на всичкия платен годишен отпуск и да ги връча на колегите абсолютно неправомерно, неработейки и възползвайки се от държавна субсидия по мярката 60/40 и фирмата се води в престой и платения отпуск на служителите не трябва да им бъде взет, след направена от мен справка в Агенция по заетостта.Разговарях с колежката, която ми каза, че няма вина, а самия работодател и е наредил така да постъпи.Разговарях с него, след като една колежка, която ее самотна майка с дете на 12 г. и се налагаше да ползва отпуск за предварително платена почивка на море и който трябваше да бъде неплатен, тъй като всичкия и платен отпус и е използван по време на 3 месечния престой по мярката 60/40 и му казах, че отпуската на всички е взета неправомерно, подведени сме от главния счетоводител, която ме накара да раздам молби на колегите и да ги накарам доброволно да се разпишат на молби за ползване на 20 дена платен годишен отпуск тъй като "така е по закон" е погрешно и неправомерно и въпросната колежка има право на платен годишен отпуск за да заведе детето си на почивка.Той побесня, крещя, вилня и каза, че като сме лежали 3 месеца вкъщи и сме вземали заплати без да работим, сега искаме и платен отпуск с най-голямата си наглост. Аз от стрес вероятно на следващата сутрин се събудих в болки в бъбреците и съобщи на управителката, че не съм добре и ще ползвам болничен.Тя ми пожела скорошно оздравяване и това беше.След като минах преглед и снимах и изпратих болничния лист с назначено домашно лечение 6 дена, считано от 10.7.2020 до 15.7.2020 г. включително.На 14.7.2020г. получих обаждане по телефона от адвокат на дружеството, която ми каза, че заповедта ми за прекратяване на ТД е при нея, да отида да си я получа и да ме уведоми, че от 9.7.2020 не работя вече във фирмата.Аз отговорих, че нямам връчена такава заповед на 9-ти и че не съм разписвала такъв документ, тя ми отговори, че това, че няма мой подпис не е никакъв проблем и че от 9-ти ми е прекратено трудовото правоотношение с фирмата.Подадох жалба в инспектията по труда и на 16.7.2020г.си отидох на работа.Управителката извика полиция.След пристигане на двама полицаи, тя каза, че аз не работя вече там и иска да ме накарат да напусна офиса.Аз казах, че нямам никакъв документ за освобождаване от работа, тя им отговори, че имам такъв, който е при тяхния адвокат и аз е трябвало докато съм в болничен да ида да си я взема.Полицаите я изискаха от нея, тя каза че я няма и я поиска от адвоката.Изпрати и заповедта и аз не можах да повярвам на очите си.На заповедта се бяха подписали двама мои колеги, че лицето-аз отказвам да получа заподета си за освобождаване по чл. 71 и е написана на 9.7.2020 и е считано от 10.7.2020.Болничния ми е от 10-ти и те отказват да ми го платят и да ме освободят от 16.7.2020г.Твърдят, че се е случило него, което не е било .Искам да заведа дето за неправомерно освобождаване от работа и да докажа , че тази заповед е скалъпена и това не се е случило изобщо, но инспекторката от Инспекцията по труда ми каза, че няма да мога нищо да докажа.Моля ви, помогнете ми.Кажете ми така ли е и имам ли някакъв шанс да го докажа, или има голяма вероятност да загубя и да загазя много сериозно финансово...
fiery_and_snowy
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 31 Юли 2020, 15:02

Re: Нагласена заповед за прекратяване на трудово правоотноше

Мнениеот svegrigorov » 31 Юли 2020, 16:10

Когато трудовият договор се прекратява без предизвестие е от значение кога е получена заповедта за прекратяване. От тогава се счита за прекратен и договора.

Ползотворният ви ход е бил, когато са ви връчвали заповедта да я приемете, подпишете и да запишете реална дата на получаване.

Към момента ви остава да докажете със свидетели на коя дата реално сте я получили, а не какво е записано в заповедта. Това може да стане като се призоват свидетелите по отказа, както и други лица, които са видели как се е развила цялата ситуация покрай уволнението.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: Нагласена заповед за прекратяване на трудово правоотноше

Мнениеот fiery_and_snowy » 31 Юли 2020, 16:26

Благодаря Ви, за бързия отговор.Вярно е, че текста ми е твърде дълъг и вероятно не става много ясно...ще поясня отново.Работодателя ми твърди , че на 9.7.2020г. ми връчва заповед за освобождаване от работа по чл.71. пред двама свидетели, която аз съм отказала да взема и подпиша.На тази заповед са се подписали тези двама свидетели, които потвърждават това.Предизвестие не ми дължи по време на изпитването от 6 месеца.Такава случка изобщо не се е състояла и истината е че аз му станах неудобна след разговора ни и вечерта е решил да измисли този план.На 10.7. аз представям болничен до 15.7., а на 14.7. от адвокат разбирам, че аз не работя там от 9.7.2020, за което си нямам и идея.Искам да заведа дело, но не знам дали имам някакъв шанс да го спечеля, при условия, че от Инспекцията по труда казаха, няма как да констатираме никакво нарушение, има двама свидетели, които дадоха писмени показания, че са присъствали и вие сте отказали да се подпишете и да вземете заповедта.И до ден днешен аз оригинална заповед нямам.Имам едно копие, което взех от полицаите, които бяха извикани на 16.7. да ме изведат от офиса, тъй като аз не работя вече там.Дано стана по-ясно...Какви са ми шанстовете да докажа, че има лъжесвидетелстване на тези свидетели и че тази случка с връчването на заповедта за освобождаването ми не се е състояла изобщо, тъй като аз на 9.7. си тръгнах от работа без да ми е връчена такава и посъветвани от тяхния адвокат след като представям болничен, те решават да ме освободят преди него, твърдейки, че аз не съм искала да си взема и подпиша заповедта, затова и са накарали двама колеги да се подпишат, че било така.Имам ли някакъв шанс да докажа това, или всичко е на тяхна страна?
fiery_and_snowy
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 31 Юли 2020, 15:02


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron