начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Неизплатено обезщетение за безработица

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Неизплатено обезщетение за безработица

Мнениеот novonachalo » 30 Юни 2020, 14:47

Здравейте,
От Нои не ми преведоха обезщетение за безработица на 15то число този месец, но изчаках до 30то число тъй като в новините обявиха, че обезщетенията за безработица през месец Юни 2020 ще бъдат изплатени на 2 транша. Но и днес не получих пари въпреки, че ми остават още 4 месеца обезщетение след съкращение на позиция.
До колкото съм запознат е най-удачно да пратя уведомление до Нои през български пощи, но ме интересува какво да съдържа това уведомление?
Също така ако до 2 седмици след като са го получили, ако не ми отговорят и не са ми превели пари за месец Май (парите, които Юни трябваше да ми преведат), а ми преведат на 15ти Юли парите за Юни без парите за Май - да напиша жалба и какво да съдържа тя?

Ситуацията е наистина много сериозна за мен тъй като са ме оставили почти 2месеца без обезщетение.
Очаквам Вашите отговори!
novonachalo
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 30 Юни 2020, 14:34

Re: Неизплатено обезщетение за безработица

Мнениеот svegrigorov » 18 Юли 2020, 16:35

Държавата винаги плаща, но със закъснение. Подсетете ги.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: Неизплатено обезщетение за безработица

Мнениеот jhoro » 18 Юли 2020, 20:02

novonachalo написа:Здравейте,
От Нои не ми преведоха обезщетение за безработица на 15то число този месец, но ...

Здравейте!
Те и на мен не са ми превеждали, но ... аз не съм безработен!
Кажете повече подробности! Ако не ги знаете - проверете (онлайн или на място, в НОИ) - дали има „Разпореждане за отпускане на парично обезщетение за безработица“. Освен това, ако има - от кога и до кога. Може просто да е изтекъл срока.

Пп. Кристалната топка не работи!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Неизплатено обезщетение за безработица

Мнениеот novonachalo » 20 Юли 2020, 16:39

jhoro написа:
novonachalo написа:Здравейте,
От Нои не ми преведоха обезщетение за безработица на 15то число този месец, но ...

Здравейте!
Те и на мен не са ми превеждали, но ... аз не съм безработен!
Кажете повече подробности! Ако не ги знаете - проверете (онлайн или на място, в НОИ) - дали има „Разпореждане за отпускане на парично обезщетение за безработица“. Освен това, ако има - от кога и до кога. Може просто да е изтекъл срока.

Пп. Кристалната топка не работи!

Здравейте jhoro,
Благодаря за отговора!
Смятам, че написаното от мен ".. въпреки, че ми остават още 4 месеца обезщетение след съкращение на позиция.", като завършек на абзаца, който обърнахте в сарказъм е достатъчно ясен за запознатите със "Срок на изплащане
на обезщетение при съкращение на позиция", който съответно става ясно според изказа ми, че е над 4месеца(което е минимума при съкращение на позиция) и че съм съкратен и са ми изплащали обезщетение преди момента на отваряне на тази тема.

Наистина нямам идея какво да отговоря на становището Ви "Те и на мен не са ми превеждали, но ... аз не съм безработен!" - приемам, че е шега.

А най-интересен е завършека Ви "Пп. Кристалната топка не работи!" - и това приемам, че е шега дори и на аванта, като ясно съм задал двата си въпроса накрая с конкретни действия за предприемане от моя страна. И е повече от ясно, че отговорите са в Нои, а не в нашата кристална топка :D

Много Благодаря все пак за отговорите и насоките jhoro!
Оправих се с Нои без уведомление и жалба, а на място при тях, което също беше ясна алтернатива, но просто исках да се информирам по-бавния път с уведомление и жалби как стоят нещата, ако има някой, който е ползвал този вариант.

Оказа се че грешката е при тях. Забавили са изплащането с 1 месец(дори и след като съм получавал 2м обезщетение) защото са превели едно обезщетение месец след като бях съкратен, а трябвало да го преведат 2м след като съм съкратен тъй като имам право на обезщетение от работодател за оставане без работа 1м. след съкращение на позицията.
И при 2та случая(и да не бяха забавили плащането, а другия случай е конкретния случай в който забавят плащането) Нои изплаща обезщетение за едни и същи брой месец. Просто в случая ми удължиха срока с 1м.
Не мога да разбера, защо след като тези пари са изплащани дълги години във фонд безработица, защо Нои трябва да избират какви манипулации да правят с тях?! В случая след като са направили грешка ги взимат, защото са ги превели по-рано, но за сметка на това удължават срока?!
И при една проста сметка излиза, че ако са ги превели месец след съкращение, което го водят грешка и човек си е намерил работа преди да изтече срока за обезщетение е плюс едно обезщетение според тях(които пари пак са на съответния, човек захранвал фонд безработица), но реално в тази ситуация всеки месец е заплатен от Нои по НОРМАЛЕН начин, а те го водят грешка.
А ако са ги превели 2 месеца след съкращение , което го водят за правилно човек е минус едно обезщетение и за да си вземе най-малко обезщетението, което е на минус за един месец в които е имал разходи, заради забавянето(което водят за нормално) трябва да седи на борсата до края на срока.
Обезщетението от работодател не трябва да го намесват с парите които се полагат на човека захранва фонд безработица - те са си неговите пари.

Сега се надявам, че е достатъчно подробно.

Успешна седмица желая на всички!
novonachalo
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 30 Юни 2020, 14:34

Re: Неизплатено обезщетение за безработица

Мнениеот jhoro » 20 Юли 2020, 19:46

novonachalo написа:Здравейте jhoro,
Благодаря за отговора!
Успешна седмица желая на всички!

Здравейте! Най-хубавото е, че сте си изяснили нещата - в положителна за Вас посока.
И да - също, че приемате отговора ми спокойно.

Няколко добавки:
1. Вашия ТД е прекратен на основание чл. 328, ал. 1, т. 2. Независимо с или без предизвестие - Вие не сте съкратен, защото се съкращава щата - не човека. При това положение - Вие сте подали заявление до ТД на НОИ, и сте безработен от датата на изтичане на предизвестието (спазено или не).
2. Право на обезщетение по чл. 222, ал. 1 имате право за времето, през което сте останал без работа, но не повече от 1 месец. Тоест, ако 2 седмици след прекратяване на единия договор - сключите нов и започнете нова работа - ще получите обезщетение само за тези 2 седмици!
3. Срока на изплащане на обезщетение за безработица зависи от осигурителния Ви стаж! За това обстоятелство - нищо не сте казали! Ако имате до 3 години - обезщетението е точно 4 месеца!

Процедурата е следната:
1.
От датата, следваща датата на изтичане на предизвестието, Ви се „Отпуска“ обезщетение. С параметри - според това, на какво имате право.
2. Ако имате право на „обезщетение за оставане без работа“ - от същия ден отпуснатото обезщетение се „Спира“!
3. След изтичане срока на „обезщетението за оставане без работа“ - обезщетението за безработица се „Възобновява“! И е за същия срок (като продължителност), както в първото разпореждане.

Всичко това е трябвало, да Ви бъде казано още в началото - от служителя на НОИ, който е приел документите Ви. Детайлите са ясно е разписани в КСО.
Без допълнителната информация - и аз не можех да кажа нищо! Затова споменах „кристалната топка“!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Неизплатено обезщетение за безработица

Мнениеот novonachalo » 21 Юли 2020, 14:44

Здравейте,
Да! Съгласен съм с това което казвате, но само да вметна допълнение на Вашата точка 2ра
jhoro написа:Няколко добавки:
2. Право на обезщетение по чл. 222, ал. 1 имате право за времето, през което сте останал без работа, но не повече от 1 месец. Тоест, ако 2 седмици след прекратяване на единия договор - сключите нов и започнете нова работа - ще получите обезщетение само за тези 2 седмици!

- че при започване на нова работа 2седмици след датата на съкращение на щата и ако брутното възнаграждение от новия работодател е по-малко от брутното възнаграждение на предходния работодател-дължащ по закон брутни обезщетение за оставане 1м без работа - то същия (предходен) работодател е длъжен, както да заплати на 100% брутния размер на заплатата(според работните дни в месеца) за 2те седмици оставане без работа, то така и да заплати разликата между брутното възнаграждение за останалия период без работа(но не повече от 1м. срок за оставане без работа).

Но на мен все още не ми е ясен пътя с уведомление и жалби, заради който отворих темата.

Благодаря отново и приятен ден!
novonachalo
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 30 Юни 2020, 14:34

Re: Неизплатено обезщетение за безработица

Мнениеот jhoro » 21 Юли 2020, 16:34

Здрасти отново!
Виждате ли, че не сте толкова незапознат с материята?

Цитираната от Вас хипотеза е заложена (като опция), но е абсурдна, от човешка гледна точка. Защото:
Кой ще работи, за по-малко и ще чака „доплащане“ - при положение, че може да си вземе цялата сума от едно място?
Втория момент е, че така ще е само първия месец - за втория и следващите, ще бъде само „по-малката заплата“!
novonachalo написа:Но на мен все още не ми е ясен пътя с уведомление и жалби, заради който отворих темата.

Какво неясно има?
Уведомяването е по стандартната процедура:
- лично срещу подпис,
- чрез лицензиран пощенски оператор с обратна разписка на посочен адрес или на съответния адрес по чл. 18а, ал. 8 от АПК,
- по електронен път по реда на Закона за електронното управление.
Когато връчването не може да бъде извършено по този ред, за съставянето на съответния документ се поставя съобщение на таблото за обявления в териториалното поделение на НОИ или на интернет страницата на НОИ за срок от 7 дни, след изтичането на който документът се смята за връчен. (справка - чл. 110, ал. 4 от КСО)
Обжалването - „Чл. 117 - Обжалване по административен ред“ - до ръководителя на ТП на НОИ, а след това - „Чл. 118 - Обжалване по съдебен ред“ - пред административния съд по реда на АПК.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Неизплатено обезщетение за безработица

Мнениеот novonachalo » 22 Юли 2020, 12:19

Здрасти здрасти,

Имате интересно чувство за хумор :D

И да, след като го споменавате значи го виждам. И все пак благодаря за изказването Ви, което дори би могло да се тълкува, като комплимент.

Относно хипотезата която коментираме - важното е че съществува като опция, а абсурди могат, както да се намерят навсякъде така и да се скрият ако е необходимо. И това до колко е "абсурдно" от човешка гледна точка е доста плаващо понятие защото историята познава всякакви случай - както на работодатели то така и на служители.

Да, благодаря за структорираното разяснение относно "пътя с уведомление и жалби" сега темата да се надяваме, че е достатъчно информативна по случая за всеки следващ човек, който е в положение, което се е превърнало в неприятна ситуация свързана със темата.

Поздрави!
novonachalo
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 30 Юни 2020, 14:34

Re: Неизплатено обезщетение за безработица

Мнениеот jhoro » 22 Юли 2020, 15:28

novonachalo написа:Здрасти здрасти.

Здравейте!
Бих се зарадвал, ако успея поне малко да помогна.

Пп. Чувството ми за хумор е доста обемно - тук показвам само „lite“ версията. По-рядко - другата.
Има шеги, на които хората ще реагират еднакво.
Едни ще се обидят - защото не са разбрали шегата.
Другите ... пак ще се обидят. Точно, защото са я разбрали!

Приятен ден и не забравяйте - „И това ще мине!“
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron