начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

Удръжки от заплата без съгласие

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Удръжки от заплата без съгласие

Мнениеот ananiev55 » 08 Май 2020, 20:21

Какво е основанието на иска в случаите при, които работодателя извършва удръжки от заплатата ми без мое съгласие?
ananiev55
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 08 Май 2020, 19:42

Re: Удръжки от заплата без съгласие

Мнениеот jhoro » 09 Май 2020, 11:52

ananiev55 написа:Какво е основанието на иска в случаите при, които работодателя извършва удръжки от заплатата ми без мое съгласие?

Здравейте!
В Кодекса на труда си има изричен текст затова.
Удръжки от трудовото възнаграждение
Чл. 272.
(1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Без съгласието на работника или служителя не могат да се правят удръжки от трудовото му възнаграждение освен за:
1. получени аванси;
2. надвзети суми вследствие на технически грешки;
3. данъци, които по специални закони могат да се удържат от трудовото възнаграждение;
4. (нова - ДВ, бр. 28 от 1996 г., в сила от 01.03.1996 г.) осигурителни вноски, които са за сметка на работника или служителя, осигурен за всички осигурителни случаи;
5. (предишна т. 4 - ДВ, бр. 28 от 1996 г.) запори, наложени по съответния ред;
6. (изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна т. 5 - ДВ, бр. 28 от 1996 г.) удръжки в случая по чл. 210, ал. 4.
(2) Общият размер на месечните удръжки по предходната алинея не може да надвишава размера, установен с Гражданския процесуален кодекс.

Както виждате - последните промени са от 1996 година и Вашия работодател би трябвало да е запознат.

Уточнете (си) подробностите, за да може да Ви се отговори конкретно.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Удръжки от заплата без съгласие

Мнениеот kalahan2008 » 09 Май 2020, 14:11

По-скоро е чл. 357, ал. 1 от КТ, вр. чл. 128 от КТ.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4183
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Удръжки от заплата без съгласие

Мнениеот jhoro » 09 Май 2020, 15:30

kalahan2008 написа:По-скоро е чл. 357, ал. 1 от КТ, вр. чл. 128 от КТ.

Ами не!
Защото...
Чл. 357. (1) Трудови са споровете между работника или служителя и работодателя относно възникването, съществуването, изпълнението и прекратяването на трудовите правоотношения, както и споровете по изпълнението на колективните трудови договори и установяването на трудов стаж.

Питащия не говори за тези неща?
Чл. 128. Работодателят е длъжен в установените срокове:
1. да начислява във ведомости за заплати трудовите възнаграждения на работниците и служителите за положения от тях труд;
2. да плаща уговореното трудово възнаграждение за извършената работа;
3. да издава при поискване от работника или служителя извлечение от ведомостите за заплати за изплатените или неизплатените трудови възнаграждения и обезщетения.

Въпроса беше за „случаите при, които работодателя извършва удръжки от заплатата“!
Тоест - вече има начислена заплата (трудово възнаграждение) и от тази сума се правят удръжки! Остатъка се изплаща навреме (поне няма данни за обратното).

Доколкото разбирам - от начисленото трудово възнаграждение се удържат пари за ... не се знае за какво.
Докато не се уточнят детайлите - нищо не може да се каже.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Удръжки от заплата без съгласие

Мнениеот ananiev55 » 09 Май 2020, 16:58

Удръжки за някакви служебни събирания, които се ползват за тиим билдинг! Аз не съм давал съгласие за това
ananiev55
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 08 Май 2020, 19:42

Re: Удръжки от заплата без съгласие

Мнениеот kalahan2008 » 11 Май 2020, 14:14

jhoro написа:
kalahan2008 написа:По-скоро е чл. 357, ал. 1 от КТ, вр. чл. 128 от КТ.

Ами не!
Защото...
.....
Доколкото разбирам - от начисленото трудово възнаграждение се удържат пари за ... не се знае за какво.
Докато не се уточнят детайлите - нищо не може да се каже.

Значи хем е "не", хем не можело да се каже, защото трябвало да се уточнят детайлите. Да, чудесна логика...
Ясно е, че работодателят просто не е изплатил цялото дължимо възнаграждение, което е негово задължение по трудовия договор. При това положение квалификацията е именно тази, която аз посочих, а не тази, която Вие сочите. Пък и на съда, ако не му хареса, ще си преквалифицира иска. По-важното във въпроса е - на какво основание да се претендират сумите. Основанието е чл. 128 КТ, а не чл. 272 КТ. Научете се да четете въпросите между редовете, защото хората невинаги използват правното значение на термините, вкл. и на термина "удръжка".
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4183
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Удръжки от заплата без съгласие

Мнениеот jhoro » 11 Май 2020, 18:15

Въпреки всички доводи - моето виждане е, че работодателя си е изпълнил задълженията по чл. 128.
ananiev55 написа:Удръжки за някакви служебни събирания, които се ползват за тиим билдинг! Аз не съм давал съгласие за това

От направеното уточнение става ясно, че се касае не за удръжка, а за плащане от името и за сметка на работника, на непоискани услуги!
По подобен начин - след осигуровки и данък - се удържа и членския внос на синдикална организация. Но - само след изрично съгласие!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Удръжки от заплата без съгласие

Мнениеот ananiev55 » 12 Май 2020, 09:42

С две думи 272 е правното основание, за този тип удръжки. Аз искам писмено да заявя недоволството си и ще видя какво ще каже работодаъеля!
ananiev55
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 08 Май 2020, 19:42

Re: Удръжки от заплата без съгласие

Мнениеот bvoykov » 12 Май 2020, 23:10

Чл. 272 не е правното основание за този тип удръжки в чисто юридическия смисъл на думата, защото съдържа само всички конкретни случаи, в които могат да бъдат правени удръжки без съгласието на работника или служителя. Реално удържането на суми от работната заплата без съгласие представлява извършване на удръжки без правно основание, когато не е налице някоя от изключващите съгласие хипотези на чл. 272, ал. 1 КТ. Важното в този случай е, че чл. 272 съдържа забрана удръжки да се правят без съгласието на работника или служителя.
Аз съм напълно съгласен с kalahan2008 за това, че правното основание, на което може да се иска възстановяване на неправомерно удържаните суми, е чл. 128 КТ. Съгласно чл. 128, т. 2 работодателят е длъжен да плаща (изцяло) уговореното трудово възнаграждение. Щом работодателят ти е направил удръжки, когато е нямал право за това, реално ти си получил трудовото си възнаграждение в непълен размер, а това е равносилно да не ти бъде платена цялата заплата. За това аз не виждам как работодателят може да е изпълнил задължението си по чл. 128, като не е платил изцяло работната заплата при добросъвестно изпълнение на своите трудови задължения от страна на работника или служителя. Това, че има частично плащане, не прави недължима останалата част, която не е платена, а е трябвало.
Чл. 357, ал. 1 КТ съдържа в себе си и "изпълнението" на трудовите правоотношения. Затова също е относима разпоредба, защото реално е налице неизпълнение на задължение на една от страните по трудов договор.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 528
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron