начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Некоректен работодател

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Некоректен работодател

Мнениеот maruli13 » 30 Апр 2020, 17:18

Работя във фирмата от една година, в началото на декември разбрах, че съм бременна и тогава започнаха проблемите ми. Наложи се в началото на януари да потърся лекарска помощ и тогава лъснаха неплатени здравни осигуровки за 6 месеца. Шефа ми протака в продължение на месец ,но накрая го плати и аз малко се успокоих. Излязох в болнични , но при представянето на втория с изненада установих ,че шефа ми е затворил обекта в които работех. Той не ме потърси и не ме предупреди за това, фирмата не е ликвидирана , към днешна дата нямам изплатен болничен , всеки момент ще прекъснат здравните ми осигуровки.
Моля за съвет !!!
maruli13
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Апр 2020, 17:12

Re: Некоректен работодател

Мнениеот jhoro » 30 Апр 2020, 19:46

Здравейте.
Като начало - Инспекция по труда! После - Районен съд.
Чл. 333. (5) Бременна работничка или служителка както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8 и 12, както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6. В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда.
Чл. 328. (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:
1. при закриване на предприятието;
7. при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност;
8. когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност;
12. при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор.
Чл. 330. (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор без предизвестие, когато работникът или служителят бъде задържан за изпълнение на присъда.
(2) 6. работникът или служителят бъде дисциплинарно уволнен;
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Некоректен работодател

Мнениеот maruli13 » 30 Апр 2020, 20:27

Проблема е ,че реално договора ми не е прекратен.Всеки месец ми взема болничния лист ,а аз не получавам пари не се внасят и осигуровки.
maruli13
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Апр 2020, 17:12

Re: Некоректен работодател

Мнениеот jhoro » 01 Май 2020, 00:17

maruli13 написа:Проблема е ,че реално договора ми не е прекратен. Всеки месец ми взема болничния лист, а аз не получавам пари, не се внасят и осигуровки.

Че не е прекратен е ясно - вариантите за това са ограничени.
Че не се внасят осигуровки - работодателя трябва да внася само здравните.
А че не представя болничните листове в НОИ - обърнете се направо там!
Чл. 349. (3) Осигурител, който не представи в срок в съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт документи за изплащане на обезщетения за временна неработоспособност, трудоустрояване и майчинство или представи такива документи с невярно попълнени данни, ако не подлежи на по-тежко наказание, се наказва с имуществена санкция или глоба от 500 до 2000 лв., а виновното длъжностно лице, ако не подлежи на по-тежко наказание - с глоба от 100 до 1000 лв. за всеки отделен случай.

От работодателя се иска само да изпрати болничния лист в НОИ - парите се превеждат директно на осигурения.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron