начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Прекратяване на трудовия договор от работодателя с предизвес

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прекратяване на трудовия договор от работодателя с предизвес

Мнениеот vladijohn » 15 Апр 2020, 17:29

Здравейте! Казуса е следният : от 1.07.2001година съм с постоянен трудов договор . През 2015 година придобих право на ранна пенсия на 45години за работа в условията на първа категория труд ( миньор). Трудовият договор не съм прекъсвал тъй като закона позволява да получа пенсия и да продължа да работя. При работодателя до този момент имах почти 14 години трудов стаж ,но не съм се възползвал и от правото да получа 6 заплати за над 10 години трудов стаж при този работодател без прекъсване към момента на получаване на пенсия. Продължих да работя без никаква промяна на трудовият си договор още 5 години и сега работодателя ми отправи предизвестие за прекратяване на трудовият договор по чл.328, ал.1, т.10б от КТ. Вмомента съм на 50 години. Има ли право да ми бъде прекратен договора по този член и имам ли право на някакво обещетение ? Благодаря!
vladijohn
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Ное 2010, 11:51

Re: Прекратяване на трудовия договор от работодателя с преди

Мнениеот jhoro » 15 Апр 2020, 20:27

Здравейте!
Питате и (почти) сам си отговаряте. Ами прочетете текста на Чл. 328, ал 1, т. 10б
когато трудовото правоотношение е възникнало, след като работникът или служителят е придобил и упражнил правото си на пенсия за осигурителен стаж и възраст

При вас не е налице хипотезата. Вие сте си работили, междувременно правото ви е възникнсло, но не сте се възползвали.
Но може да се позоват на
10. при придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст,

защото не се уточнява по кий член на КСО е правото.
Колкото до обезщетенията - имате право на 6 брутни заплати.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Прекратяване на трудовия договор от работодателя с преди

Мнениеот vladijohn » 19 Апр 2020, 16:12

Ако се стигне до дело , как мислите - дали съда ще постанови ,че прекратяването по този член и точка е неправомерно ?
vladijohn
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Ное 2010, 11:51

Re: Прекратяване на трудовия договор от работодателя с преди

Мнениеот jhoro » 19 Апр 2020, 17:34

vladijohn написа:Ако се стигне до дело , как мислите - дали съда ще постанови ,че прекратяването по този член и точка е неправомерно ?

Как да мисля, какво ще постанови съда?
Чл. 12. Съдът преценява всички доказателства по делото и доводите на страните по вътрешно убеждение.
ГПК
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron