начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Kak moga da sudq rabotodatelq si

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Kak moga da sudq rabotodatelq si

Мнениеот RAichev » 15 Сеп 2004, 17:57

Zdraveite , az sum ot Varna i naskoro bjah oshteten pri napuskane na rabotata si.
Prekusnah q s predizvestie ot 1 mesec kakto si mu e reda, no kato mi pristigna poslednata rab. zaplata se okaza 4e sa mi izplateni samo 12 rabotni dni pri polojenie 4e trud. mi dogovor i v trud mi knijka vsi4ko si pishe legalno!!
Sled kontakt s rabotodatelq mi kazaha 4e tova mi e zarabotkata i ako iskam mogat da mi izdadat fisha sas zaplatata (koiato shte e sushtata no shte pihe 22 rab. dena)
Tova e jiva podigravka
Pitam Vi kak moga da zaveda delo,,, 4uh 4e bili slujebni i se poemali ot darjavata...
Razpolagam s fishovete si i dog. za napuskane kakto i trud knijka v koiato si pishe 4e sum si zarabotil celia mesec!!!!
Blagodarq vi predvaritelno
Alex
Varna
Ako nqkoi ima svqstna ideq neka mi pishe na emaila
raitchev_alex@mail.bg
RAichev
 

Re: Kak moga da sudq rabotodatelq si

Мнениеот gogo-1 » 15 Сеп 2004, 19:52

По трудови дела не се плаща само държавна такса, иначе за адвокат ти си плащаш. И при положение, че адвоката ще ти вземе 100-150 лева, направи си сметка дали ти е изгодно да съдиш работодателя.
gogo-1
 

Re: Kak moga da sudq rabotodatelq si

Мнениеот bgjurist » 16 Сеп 2004, 12:03

Допълвам колегата. Делото се завежда, като се подаде искова молба до компетентния съд. С последните промени в ГПК извадките от счетоводните книги могат да послужат като извънсъдебно изпълнително основание, т.е., да заведете направо изпълнително производство. Без да съм видял документите, повече подробности не мога да споделя.
bgjurist
Потребител
 
Мнения: 966
Регистриран на: 11 Сеп 2002, 14:11

Re: Kak moga da sudq rabotodatelq si

Мнениеот Gosho » 18 Сеп 2004, 18:34

Съдете си го работодателя до дупка!

Такива гадове трябва да се научат най-после, че не могат да се гаврят с хората. И какво като платите 100лв за адвокат? Ако заплатата ви е 300-400лв. все ще остане и за вас нещичко. А моралната победа ще ви окрили. Познавам няколко души, които съдиха, имаше ходене по мъките, но накрая си взеха полагащото се. Ако не започнат хората да си защитават правата, да ги заучават дори, и да ги търсят, пак ще се случи това. Може и на вас да ви се случи още при следващия работодател. Пак ли ще го преглътнете? Цял живот ли ще ви минават на дребно някакъв работодател?

Успех
Gosho
 

Re: Kak moga da sudq rabotodatelq si

Мнениеот донна2 » 18 Сеп 2004, 18:59

защо не се обърнеш към синдикатите ,няма да плащаш

Кодекс на труда
Представителство пред съда
Чл. 45. (Изм., ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Синдикалните организации и техните поделения имат право по искане на работниците и служителите да ги представляват като пълномощници пред съда. Те не могат да сключват спогодби, да признават искове, да се отказват, да оттеглят или намаляват исканията на работниците и служителите и да получават суми за сметка на представляваните лица, освен ако бъдат изрично упълномощени за това.
донна2
 

Re: Kak moga da sudq rabotodatelq si

Мнениеот kamen ivanov » 23 Сеп 2004, 12:35

Здравейте,
Имам сходен проблем и ми е интересно да разбера извода от вашите питания...евентуално според вас кой е правилният начин за действие..
В момента, в който реших да напусна предишната си работасъщо бях ощетен финансово.. Но случаят е следния:
- подадох 30 дни предизвестие, като до последния момент съм бил на работа. Особеност във фирмата която напуснах е, че официален документ за заплата е т.нар "бележка за служебен аванс" - от която не става ясно какви пари за какъв период са платени и каква част от договора покриват.. Освен това моят договор съдържа две подточки : едната
описва основното възнаграждение, върху което се начисляват осигуровки а втората описва възнагражедение от тип "до - в зависимост от качествен и бърз труд и т.н".. Освен това парите за текущия месец се получават след 20-то число на следващия... И така в моя случай след изтичането на 30-те дена останах с неполучено възнаграждение за месеца през който тече предизвестието , както и за предходния месец, както и за 8 дни невзета отпуска..Предполагам че ако съдя работодателя, то ще е само за парите по първата подточка и компенсацията за невзета отпуска - може да не са много - но мои са си.. При тръгването си попитах работодателя кога да очаквам парите си - казаха ми че като станели готови - щели да ми се обадят..но от тогава мина точно месец и съм афектиран от идеята че нямат намерение да дават.. И тъй като им е редовна практика да се гаврят с хората - важно за мен е да има възмездие..
kamen ivanov
 

Re: Kak moga da sudq rabotodatelq si

Мнениеот v.g. » 27 Сеп 2004, 14:28

Най-добре пробвайте със синдикатите или ако няма синдикат, попитайте за правна клиника/безплатна помощ във Вашия град, можете да отидете и в Областната инспекция по труда.
А най-най-добре намекнете на работодателя, че освен дето ще го съдите, можете и да му "поръчате" проверки от де що има контролна институция. Минималните глоби почват от 200-500 лв. по различните закони. Да си направи сметката!
v.g.
 


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 9 госта


cron