начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Закрила по чл.333 от КТ

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Закрила по чл.333 от КТ

Мнениеот m_scofield » 11 Дек 2019, 10:18

Здравейте,


Казуса ми е, че жена ми е в трети месец и от миналата седмица е отпуск по болест (болничен) , но работодателя и е заплашва с уволнение и иска да го направи, чрез вратичката в закона за намаляване обема на работата.
При закрилата по чл.333 ал. 1 от Кодекса на труда. По закон може да се връчи заповед за уволнение по чл. 328, ал. 1, т. 2 (при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата); т. 3 (при намаляване обема на работата); т. 5 (при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата) само ако има одобрение от инспекцията по Труда.

Въпроса ми е докато е болничен може ли да и бъде връчена заповед за уволнение поради гореспоменатите условия и ако евентуално и се даде подобна заповед и е одобрена от инспекцията по Труда, какво може да направим, защото определено фирмата ще си намери човек веднага, но на друга длъжност с друг код ?
m_scofield
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 11 Дек 2019, 10:04

Re: Закрила по чл.333 от КТ

Мнениеот katerinakuch » 11 Дек 2019, 14:48

Не би следвало, докато е в болничен да и бъде връчвана такава заповед. Прекалено жестоко е...Ако впоследствие бъде връчена, би могла да се оспорва. Но пък нали Вие като неин съпруг се предполага, че я издържате и се грижите за нея, все пак се водите глава на семейство...За Вас би следвало да е гордост да споделяте, че съпругата Ви не ходи на работа, защото не сме в соца все пак /там е била принуждавана жената да работи/...В тези времена трудът е конституционно заложено право, а не задължение.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Закрила по чл.333 от КТ

Мнениеот m_scofield » 11 Дек 2019, 15:41

katerinakuch написа:Не би следвало, докато е в болничен да и бъде връчвана такава заповед. Прекалено жестоко е...Ако впоследствие бъде връчена, би могла да се оспорва. Но пък нали Вие като неин съпруг се предполага, че я издържате и се грижите за нея, все пак се водите глава на семейство...За Вас би следвало да е гордост да споделяте, че съпругата Ви не ходи на работа, защото не сме в соца все пак /там е била принуждавана жената да работи/...В тези времена трудът е конституционно заложено право, а не задължение.


Здравейте,

Нещо не сме се разбрали.
Аз съм с две ръце ЗА - жената, докато е бременна и след това да НЕ работи и това трябва за всички да е така.
Коментираме ужасната жестокост на днешните работодатели.
Този "работодател" след като разбра от нея, че е бременна на другия ден се опита да и даде въпросната заповед за уволнение поради закриване на щата, но за мое и наше щастие тя не е подписала заповедта и е нямало двама свидетели. Няма смисъл да Ви казвам, как една бременна жена ще преживее всичко това.
Идеята тук е ако все пак се опита да направи нещо да НЕ остане безнаказан.

Поздрави
m_scofield
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 11 Дек 2019, 10:04

Re: Закрила по чл.333 от КТ

Мнениеот ina53 » 11 Дек 2019, 15:46

Здравейте, всъщност, не е така, както сте написал. Според чл. 333,ал. 5 от КТ " Бременна работничка или служителка, както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8 и 12 (чл.328, ал. 1, т. 1. при закриване на предприятието; т. 7. при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност; т. 8. когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност; т. 12. при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор.), както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 (когато работникът или служителят бъде задържан за изпълнение на присъда) и ал. 2, т. 6 -при дисциплинарно уволнение . В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда." От изброените хипотези, случаят би могъл да се отнесе само към чл. 328, ал. 1, т. 1 от КТ- закриване на предприятието, като тогава работодателят не е длъжен да иска предварително разрешение на ИТ, а да и връчи предизвестие. Предполагам, че болничните минават през Работодателя и той знае, че служителката му е бременна, ако не- трябва да знае това- Чл. 313а от КТ- "Бременната работничка или служителка, както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро ползва права по чл. 140, ал. 4, т. 2, чл. 147, ал. 1, т. 2, чл. 157, ал. 2, чл. 307, 309, 310 и чл. 333, ал. 5 след удостоверяване на състоянието си пред работодателя с надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи."
Т.е, ако я уволни по чл.329, ал.1 от КТ или по чл. 328, ал. 1, т. 3 от КТ-поради намаляване на обема на работата това ще е незаконосъобразно уволнение и ще може да се обори в Съда.
Работодателят няма право да и връчва заповедта, докато е в болничен. Има доста съдебна практика по въпроса.
ina53
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 25 Мар 2009, 18:09

Re: Закрила по чл.333 от КТ

Мнениеот m_scofield » 11 Дек 2019, 17:25

Благодаря за изчерпателния отговор!
m_scofield
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 11 Дек 2019, 10:04


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 15 госта


cron