начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Договор за неразпространение на конфиденциална информация

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Договор за неразпространение на конфиденциална информация

Мнениеот joniop » 28 Ное 2018, 12:18

Здравейте,

По повод сключването ми на трудов договор с работодателя Х, последният ми предостави и допълнителен "Договор за неразпространение на конфиденциална информация".
В този договор има клауза, гласяща:
"По време и в продължение на 3 год. след датата на прекратяването на трудовия договор, Служителя се задължава без съгласието на Работодателя да не постъпва на работа в друго дружество, осъществяващо сходна с Търговската дейност на Работодателя (визират конкурентна фирма), която фактически или по права и задължения се покрива изцяло или частично с работата, осъществявана по сключения между Работодателя и Служителя Трудов договор.".
След известно ровене из мрежата установих, че има трайна съдебна практика и множество мнения във връзка с това, че без значение дали тази клауза е вписана в Трудовия договор или в допълнително споразумение към него, тя е нищожна въз основа това, че противоречи на конституционни, трудовоправни и европейски норми.
Към въпроса, можете ли да ми дадете номер на дело или съдебно решение по сходен казус във връзка с цитираната по-горе клауза?

Благодаря Ви предварително!
joniop
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 22 Май 2016, 14:37

Re: Договор за неразпространение на конфиденциална информаци

Мнениеот Melly » 28 Ное 2018, 18:30

joniop написа:Здравейте,

По повод сключването ми на трудов договор с работодателя Х, последният ми предостави и допълнителен "Договор за неразпространение на конфиденциална информация".
В този договор има клауза, гласяща:
"По време и в продължение на 3 год. след датата на прекратяването на трудовия договор, Служителя се задължава без съгласието на Работодателя да не постъпва на работа в друго дружество, осъществяващо сходна с Търговската дейност на Работодателя (визират конкурентна фирма), която фактически или по права и задължения се покрива изцяло или частично с работата, осъществявана по сключения между Работодателя и Служителя Трудов договор.".
След известно ровене из мрежата установих, че има трайна съдебна практика и множество мнения във връзка с това, че без значение дали тази клауза е вписана в Трудовия договор или в допълнително споразумение към него, тя е нищожна въз основа това, че противоречи на конституционни, трудовоправни и европейски норми.
Към въпроса, можете ли да ми дадете номер на дело или съдебно решение по сходен казус във връзка с цитираната по-горе клауза?

Благодаря Ви предварително!


Да, подобна клауза е нищожна. Установяване и прогласяването й за нищожна ще бъде предмет в бъдещо производство инициирано от вече "бившия ви работодател" срещу вас. Така че, подписвайте смело и не се притеснявайте за сега.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Договор за неразпространение на конфиденциална информаци

Мнениеот TheOldMan » 29 Ное 2018, 19:42

Можете също така да попитате колко ще ви бъде заплащано за тези 3 години, през които реално няма да можете да упражнявате професията си (ако сте "тесен" специалист това е съвсем реална перспектива ако спазвате тази договорка). Аз лично бих се съгласил ако заплатата ми е 3000 лева, в следващите 3 години да ми плащат разликата между тези 3000 и заплатата на пазач на паркинг или продавач на Женския пазар (което ще трябва да работя тъй като не мога нищо друго освен това по специалността си, а съм се подписал че точно това няма да работя).
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron