начало
ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери

Изплащане на бонус след напускането

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Изплащане на бонус след напускането

Мнениеот samsamuel » 18 Окт 2018, 21:43

Здравейте,

Предстои ми да подам предизвестие за напускане, тъй като получих предложение от друга компания.
Едната (независима) част от бонусна ни схема е на тримесечие, т.е. за последното изминало тримесечие (юли-септември), следва да си получим бонусите заедно със заплатата през м. Декември.Спрямо нея и моите резултати, ако не подам предизвестие ще получа парите със сигурност.
Страхувам се, въпреки че компанията за която работя е една от най-големите в България, че разни "мениджъри" ще предпочетат да ме лишат от тази немалка сума, просто така.
Какви са правата ми и как при подаване на предизвестие да се защитя? Може ли да се счита, че щом 200 човека работят по тази бонусна схема и си получават парите коректно, то при неизплащане на тази сума ще може да се разчита, че съм ощетен, просто защото съм напуснал, а не нещо друго?
Работя над 7 години в тази компания и въпреки всичко и познавайки мениджмънта, бих искал да се презастраховам, за да няма излишно напрежение?

Благодаря предварително на всеки, който ми помогне в този казус.
samsamuel
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Окт 2018, 21:26

Re: Изплащане на бонус след напускането

Мнениеот svegrigorov » 18 Окт 2018, 21:52

Зависи бонуса как е уговорен в договора.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: Изплащане на бонус след напускането

Мнениеот samsamuel » 18 Окт 2018, 22:45

Бонусната схема е променлива и доста често, да не кажа всеки месец има корекции, затова и вероятно не е описана там в детайли. Предполагам обаче може да се изисква дори и при такава ситуация?
samsamuel
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Окт 2018, 21:26

Re: Изплащане на бонус след напускането

Мнениеот svegrigorov » 19 Окт 2018, 08:07

Не даваш достатъчно информация за основанието, върху което се сформира бонуса. Ако е в трудовия договор, допълнително споразумение или някакъв друг договор - ще можеш да си ги искаш. Но ако не е записано никъде - оставаш без бонуса при напускане.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: Изплащане на бонус след напускането

Мнениеот samsamuel » 19 Окт 2018, 10:38

Зарових се в документацията, която имам през годините и за съжаление навсякъде е описано само брутното възнаграждение, но не се споменава никъде за бонусна схема.
Има ли някакъв друг начин да защитя интереса си, например да напиша в молбата за напускане нещо допълнително във връзка с бонуса и когато тя се разпише от прекия ръководител, да имам основание да си търся тези пари?
samsamuel
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Окт 2018, 21:26

Re: Изплащане на бонус след напускането

Мнениеот svegrigorov » 19 Окт 2018, 12:58

Не, няма да помогне това.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron