начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Забавяне на заплата

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Забавяне на заплата

Мнениеот denisivanov » 16 Авг 2018, 11:24

Здравейте!

Вече 6 дни ни бавят парите. Миналият месец също имаше забавяне от по 1-2 дни. Фирмата е английска и парите идват оттам. Четох, че мога да прекратя договора си незабавно, като те ми дължат една заплата. Понеже в момента си търся друга работа, мога ли след известен период от време да изтъкна, че работодателя не е бил коректен при превеждането на парите в уговорения срок и да напусна без предизвестие?

Другото което ме притеснява е, че щом веднъж са ми забавили така заплатата, така ще бъде и занапред. Какво бихте ме постветвали?
denisivanov
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 23 Юли 2018, 17:32

Re: Забавяне на заплата

Мнениеот katerinakuch » 23 Мар 2020, 15:41

Ако държите на тази работа, попитайте защо Ви бавят възнаграждението и се опитайте да намерите съвместно решение на проблема. Ако не държите на това работно място, напускайте.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Забавяне на заплата

Мнениеот jhoro » 23 Мар 2020, 19:18

denisivanov написа:Здравейте!
Вече 6 дни ни бавят парите. Миналият месец също имаше забавяне от по 1-2 дни. Фирмата е английска и парите идват оттам. Четох, че мога да прекратя договора си незабавно, като те ми дължат една заплата. Понеже в момента си търся друга работа, мога ли след известен период от време да изтъкна, че работодателя не е бил коректен при превеждането на парите в уговорения срок и да напусна без предизвестие?
Другото което ме притеснява е, че щом веднъж са ми забавили така заплатата, така ще бъде и занапред. Какво бихте ме постветвали?

Чл. 327. (1) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие, когато:
2. работодателят забави изплащането на трудовото възнаграждение или на обезщетение по този кодекс или по общественото осигуряване;
Чл. 221. При прекратяване на трудовото правоотношение от работника или служителя без предизвестие в случаите по чл. 327, ал. 1, т. 2, 3 и 3а работодателят му дължи обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение за срока на предизвестието - при безсрочно трудово правоотношение, и в размер на действителните вреди - при срочно трудово правоотношение.

Задействайте процедурата и си търсете друга работа. Ако чакате - има вероятност в един момент да ви дължат ве една, а повече заплати.
katerinakuch написа:Ако държите на тази работа, попитайте защо Ви бавят възнаграждението и се опитайте да намерите съвместно решение на проблема. Ако не държите на това работно място, напускайте.

Какво ще да е това „съвместно решение“ - питащия да не яде известно време ли? Или да не си покрива текущите разходи?
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Забавяне на заплата

Мнениеот wladi » 25 Мар 2020, 01:47

1.Забавата на Работодателя следва да е налична към датата, когато решите да прекратите трудовия договор писмено, без предизвестие.
Стара забава не се зачита, след като вече е компенсирана.
2.Забавата спрямо обичайна дата на изплащане, не се зачита. Следва да имате договорена дата за изплащане, било в инд.или в колективен трудов договор или във вътр.правила.
Когато няма договорена дата, се счита че Работодателя е в забава до края на следващия период, след периода за който се отнася заплата.
Истината рядко е чиста и никога проста
Аватар
wladi
Потребител
 
Мнения: 350
Регистриран на: 16 Мар 2008, 15:02


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron