начало
Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му

Напускане на работа

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Напускане на работа

Мнениеот sttqkr » 23 Юли 2018, 07:32

Здравейте!

На първо място искам да се извиня, ако темата ми не е в подходящия раздел.

Реших да напусна настоящата си работа, като за целта подадох предизвестие за напускане на 27.06.2018г. Тъй като това е първата ми работа се притеснявам дали не съм пропуснал нещо, заради което да не мога да напусна и бих желал да ме посъветвате за някои моменти от процеса, които не са ми напълно ясни.

На моето копие на предизвестието имам мокри подписи на управителите на фирмата, входящ номер с дата 27.06.2018г и печат на фирмата. Предполагам, че това е достатъчно, за да се счита предизвестието за валидно и коректно входирано?

Следващото нещо, което не ми е ясно е свързано със срока на предизвестието. В договора ми е записано, че срокът на предизвестието е 30 дни.
Прав ли съм, че след като не е уточнено работни или календарни дни, то се приема, че срокът е 30 календарни дни и последният ми работен ден ще бъде 27.07.2018г? Мога ли с увереност на 30.07.2018г. да не отида на работа, дори и ако работодателят ми твърди, че според него предизвестието ми не е изтекло?

Доколкото знам в последния ми работен ден работодателят ми трябва да ми предаде трудовата ми книжка, която е у него, и заповед за прекратяване на трудовия ми договор. Има ли други документи, които трябва да очаквам? Също така какво мога да направя, ако ми бъде отказано да ми бъдат предоставени тези документи? Какво трябва да проверя дали е вписано коректно в книжката - за дата на започване и прекратяване на работа знам, но има ли и нещо друго - печат или подпис от фирмата и т.н.? Колко време отнема процеса по оформянето на трудовата книжка и заповедта за прекратяване на договора - трябва ли да приема довод, че на работодателя му трябва повече време и не е готов да ми предаде тези документи в последния ми работен ден?

Кога би трябвало да ми бъдат изплатени последната заплата и неизползвания платен отпуск - на датата, на която получавам обикновено заплатата си следващия месец или в последния ми работен ден?

И като цяло - как би трябвало да постъпя, ако работодателят ми, под претекст, че според него предизвестието ми все още не е изтекло или че като цяло то е невалидно, или друга причина, отказва да прекрати договора ми и не иска да ми предаде трудовата ми книжка - на следващия работен ден да не се явя на работа и да се оплача в Инспекция по труда или да направя нещо друго?

Съжалявам за дългата тема, но както споменах, това е първата ми работа, съответно - за пръв път напускам работа и искам да съм сигурен, че от моя страна всичко е изрядно и да се подготвя за възможните сценарии за развой на събитията в деня на напускането ми, тъй като работодателят ми не желае да напускам и ме притеснява, че може да се опита да ме задържи чрез някоя бюрократична спънка.

Може би някои от въпросите ми са доста наивни, но смятам, че отговорите на тези въпроси биха били полезни и на други потребители, които като мен се сблъскват за първи път с такава ситуация.

Благодаря предварително!
sttqkr
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 23 Юли 2018, 07:28

Re: Напускане на работа

Мнениеот jhoro » 23 Юли 2018, 10:12

Здравейте.
1. Да, щом имате копие от предизвестието с „дата, подпис и печат“, това е достатъчно доказателство, че работодателя Ви е бил уведомен.
2. Да, във Вашия случай срока на предизвестието е 30 календарни дни, освен ако не е налице хипотезата на
Чл. 326. (3) За работниците и служителите, които заемат материално-отчетнически длъжности, в случай че предаването на повереното имущество не може да се извърши в 30-дневния срок по ал. 2, времето за предаване може да се удължи, но не повече от 2 месеца общо с предизвестието.

3. Всички суми, които имате да получавате - трудовото възнаграждение плюс обезщетение за неизползван платен отпуск и всичко останало - ще си ги получите на първата радовна платежна дата.
4. Независимо от настроението и желанието на работодателя Ви - още на 28.07 Вие вече нямате трудов договор.
Чл. 335. (2) Трудовият договор се прекратява:
1. при прекратяване с предизвестие - с изтичането на срока на предизвестието;

Заповедта за прекратяване е само формалност.
5. Изобщо - защо трудовата Ви книжка е при работодателя???
Чл. 348. (3) Трудовата книжка се съхранява от работника или служителя, който е длъжен да я представя на работодателя при поискване, както и за вписване на нови обстоятелства в нея.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Напускане на работа

Мнениеот sttqkr » 23 Юли 2018, 23:22

Благодаря за отговора Ви! Радвам се, че всичко е коректно от моя страна, така че на 27.07 да мога да приключа отношенията си със сегашния си работодател. А за трудовата книжка - за съжаление едва сега научих, че тя трябва да се съхранява от мен. Сегашния ми работодател ми я издаде и не ми я е връчвал след започване на работа, което разбира се не оправдава моя пропуск да си я потърся. Няма да допускам подобна грешка в бъдеще.
sttqkr
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 23 Юли 2018, 07:28

Re: Напускане на работа

Мнениеот ivan_lawyer » 24 Юли 2018, 07:55

Вземете си трудовата книжка, защото това е ужасно без този документ.

Ликвидирах навреме едно дружество и се влудих, защото трябваше да даваме УП (удостоверение за пенсиониране), на всеки който се сети, а архивът вече го нямаше, защото сградата я продадоха.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Напускане на работа

Мнениеот jhoro » 24 Юли 2018, 23:04

sttqkr написа:Благодаря за отговора Ви! Радвам се, че всичко е коректно от моя страна, така че на 27.07 да мога да приключа отношенията си със сегашния си работодател. А за трудовата книжка - за съжаление едва сега научих, че тя трябва да се съхранява от мен. Сегашния ми работодател ми я издаде и не ми я е връчвал след започване на работа, което разбира се не оправдава моя пропуск да си я потърся. Няма да допускам подобна грешка в бъдеще.

За нищо!!!
За книжката - добре е да си я държите при вас. Макар, че - след 1997 година в НОИ има електронна база данни.
И понеже сте нов - още един съвет. Минете през НОИ и си поискайте ПИК.
А след това през НАП - отново за ПИК.
С тях ще можете за проверявате много неща. Например - в сайта на НОИ, дали текущия работодател Ви плаща осигуровки?
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Напускане на работа

Мнениеот sttqkr » 24 Юли 2018, 23:39

Идеята за ПИК кодовете ми се струва наистина много добра - задължително ще мина да си издам такива, благодаря отново!
sttqkr
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 23 Юли 2018, 07:28


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron