начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Напускане по чл. 327 и право на обезщетение

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Напускане по чл. 327 и право на обезщетение

Мнениеот dazedandconfused » 25 Апр 2018, 14:09

Здравейте!

В момента се намирам в следната ситуация: имам над 15г трудов стаж и работя във фирма от близо 2 години. Фирмата обаче не е много стабилна. Случва се да забавят заплати, има лошо отношение към персонала, не се спазват някои правила за работа и т.н. Искам да попитам, след като ми забавят заплатата, мога ли да напусна по чл. 327 от КТ без предизвестие и как може да стане това - само с попълване на някакъв формуляр или има особености? И друго - в случай, че напусна по този член, имам ли право на обезщетение за безработица, ако се регистрирам в бюрото по труда? Ако имам, то на каква база ще се изчислява - минималното (както ако напусна по собствено желание) или на 60% от заплатата ми?

Много благодаря на всеки, който помогне с мнение!
dazedandconfused
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 25 Апр 2018, 13:57

Re: Напускане по чл. 327 и право на обезщетение

Мнениеот jhoro » 25 Апр 2018, 23:05

За особеностите по напускането не мога да кажа, но
Да, имате право на обезщетение (ако отговаряте на другите условия).
Дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими вноски за фонд “Безработица” за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Напускане по чл. 327 и право на обезщетение

Мнениеот dazedandconfused » 26 Апр 2018, 17:32

Много благодаря за отговора!
Принципно знам горе-долу как се изчислява обезщетението, знам че има минимум и максимум. Но от отговота Ви разбирам, че ако през последните 2-3 години съм работил и бил осигуряван на тавана, ще взема максималното обезщетение, дори при положение, че се разделям с работодателя си по чл. 327.

Надявам се да се включи и някой напуснал по този член, защото сроковете вече ме притискат и ми се иска да си тръгна тези дни.
dazedandconfused
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 25 Апр 2018, 13:57

Re: Напускане по чл. 327 и право на обезщетение

Мнениеот jhoro » 28 Апр 2018, 14:14

Да, така е, защото - макар инициативата за напускане да е твоя - по чл.327 е виновен работодателя.
Чл. 327. (1) Работникът или служителят може да прекрати трудовия договор писмено, без предизвестие, когато:
1. не може да изпълнява възложената му работа поради заболяване и работодателят не му осигури друга подходяща работа съобразно предписанието на здравните органи;
2. работодателят забави изплащането на трудовото възнаграждение или на обезщетение по този кодекс или по общественото осигуряване;
3. работодателят промени мястото или характера на работата или уговореното трудово възнаграждение освен в случаите, когато има право да извърши такива промени, както и когато не изпълни други задължения, уговорени с трудовия договор или с колективния трудов договор, или установени с нормативен акт;
3а. в резултат на извършена промяна по чл. 123, ал. 1 и чл. 123а, ал. 1 значително се влошат условията на труд при новия работодател;
4. преминава на платена изборна работа или постъпва на научна работа въз основа на конкурс;
5. (отм. - ДВ, бр. 46 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.)
6. продължава образованието си в учебно заведение на редовно обучение или постъпва на редовна докторантура;
7. работи на срочен трудов договор по чл. 68, ал. 1, т. 1 или т. 3 и премине на друга работа за неопределено време;
7а. работи по трудов договор с предприятие, което осигурява временна работа, и сключи трудов договор с друг работодател, който не е предприятие, което осигурява временна работа.
8. е възстановен на работа по съответния ред поради признаване на уволнението за незаконно, за да заеме работата, на която е възстановен;
9. постъпва на държавна служба;
10. работодателят преустанови дейността си;
11. работодателят е предоставил неплатен отпуск на работника или служителя без негово съгласие;
12. е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст.

Тоест - работника не е пожелал, но обстоятелствата го принуждават да напусне!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron