начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Въпрос за дежурство

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос за дежурство

Мнениеот niko70 » 06 Апр 2018, 10:31

Здравейте.
Имам един въпрос.
Работя на дневни дежурства от 05:00 до 17:00
Началника ми ме кара по време на това дежурство да изпълнявам друго дежурство от 6:30 до 9:30, през което няма да съм на работното си място от първото.
Има ли право да ме кара да изпълнявам второто ?
niko70
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 29 Ное 2017, 17:54

Re: Въпрос за дежурство

Мнениеот jhoro » 07 Апр 2018, 14:31

Здравейте!

Така - едно по едно.
Казвате „работя“ (това е добре), имам началник (това ... не е много добре). От казаното правя извод, че работите на трудов договор - вярно ли е? Към договора трябва да има и длъжностна характеристика, в която да са описани Вашите задължения.
Принципно за дежурствата - Наредба № 2 за реда за установяване задължение за дежурство или за разположение на работодателя
„Има ли право (началника), да Ви кара, да изпълнявате второто (дежурство)?“ изпълнявайки второто дежурство, Вие няма да можете да изпълнявате служебните си задължения, по отношение на първото дежурство.
Обаче - ако някой Ви смени на първото - не виждам причина, да не поемете второто. Така или иначе, за времето от 05:00 до 17:00, Вие сте „на работа“!

* Модератор извърши корекция на мнението
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Въпрос за дежурство

Мнениеот niko70 » 07 Апр 2018, 17:45

Извинявам се , но не знаех как точно да формулирам въпроса.
Става дума само за събота и няма кой да ме смени през това време.
Основното ми задължение е по дежурството от 5-17 и по дл. характеристика работното ми място по време на това дежурство е на място.
В изключителни случай мога да поема второто, но след заповед от друг висшестоящ и трябва да намеря заместик.
Но в събота няма как да стане и първото ми дежурство увисва без човек.
Всичко се прави с цел да "топя" извънреден труд .
Но ако нещо се случи докато съм на другото деж. въпроса е какво правя там и защо съм си напуснал оновното раб. място.
niko70
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 29 Ное 2017, 17:54

Re: Въпрос за дежурство

Мнениеот jhoro » 07 Апр 2018, 19:05

Принципно всичко може да стане, но си има регламенти! Няма да казваш на началника „Не може, шефе!“
Ще му кажеш - Да шефе, няма проблем, само ми пусни една писмена заповед, със следното (горе-долу) съдържание!

„Аз, Началник еди-кой си,
Освобождавам лицето niko70, от първото дежурство, за времето от 06:30 до 09:30 и
Вменявам му, през това време, да поеме второто дежурство!
За всички негативни и неприятни събития, в района на първото дежурство - Господ да ни е на помощ!“
Дата, подпис и печат!
И си „връзваш гащите“. Щото - рекъл-казал, ама утре ще забрави казаното!


*Модератор извърши корекция на мнението.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron